Karel František Podstatský z Prusinovic postavil r.1718 zámek. Jednopatrová budova. Na šindelové střeše malá věž. Poč. 21.stol. prošel přestavbou, obvodové stěny vyvýšeny, střecha zdobena vikýři, velikost a počet oken je zachován.
Hlavní obrázek místa
zámek v Hovězí
© Jan P. Štěpánek 02/2008
Do obce Hovězí, vzdálené 8 km jihovýchodně od Vsetína, se dostaneme buď vlakem, zastávka Hovězí na trati Vsetín – Velké Karlovice, a nebo autobusem ze Vsetína. Okolí obce skýtá nespočet překrásných vycházek do okolních lesů a hor. Ve Velkých Karlovicích, vzdálených 20 km najdeme krásný skanzen dřevěných valašských staveb s rovněž dřevěným kostelem. Zámek pochází z počátku 18. stol. Dlouhý čas to bylo obyčejné stavení, bez architektonické zajímavosti, bez zájmu památkového úřadu, bez oprav a bez prospěšnějšího využití, které by oživilo význam tohoto místa. Od roku 1997 se stává novým majitelem KVD s.r.o.. V současnosti zámek prošel několikaletou přestavbou, obvodové stěny byly vyvýšeny, nová střecha je zdobena vikýři, došlo k vnitřní přestavbě a nová fasáda budí dobrý dojem. Velikost a počet oken je zachován.
Pavel Vítek, 17.2. 2006
historie

Obec Hovězí náležela původně ke vsetínskému panství. V roce 1696 bylo panství Hovězí připsáno Karlu Františkovi Podstatskému z Prusinovic a vlastníkem byl až do roku 1718. Jeho sídlem byl zámek, který si dal postavit. Byla to jednopatrová budova obehnaná vysokým plotem. Do zámečku se vcházelo těžkými dvojitými vraty. V přízemí byly vrchnostenské kanceláře, kuchyně a byt správce. Nahoře byly panské pokoje. Na šindelové střeše byla uprostřed malá věž zakončená pocínovanou makovicí a čtyři vikýře, rovněž zdobené pocínovanými makovicemi. Po dvaceti letech František Podstatský z Prusinovic prodal zámek a panství Mikuláši Illésházymu a tak se Hovězí opět stává majetkem vsetínského panství a zámek se stává pouhou úřednickou budovou. Roku 1831 získal Hovězí Josef, rytíř z Wachterů.Toho roku řádila v kraji cholera a nový majitel dal proměnit zámek cholerovou nemocnici. Po této době sídlo pustlo. Za panství Thonetů byla v něm…  číst dále

Pavel Vítek, 17.2. 2006

Zlínský kraj,  Vsetín  (VS), Hovězí

Místa v okolí

 evangelický kostel
 Vsetín
 Maštaliska
 stará radnice
 nová radnice
 Pulčín
 Pulčínské skály
 Vartovna
 Čertovy skály
 Liptál
 Trubiska
 Klenov
 Pržno
 evangelický kostel
 hroby portášů
 Čubův kopec
 Bystřička
 kaple Pod Spinou
 památník Ploština
 Muzeum sklářství
 evangelický kostel
 Hošťálková
 Karlovské fojství
 kostel sv. Vavřince
 Újezd
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Josefa
 Podolí
Základní informace místa
ID místa: 3436
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 13.6.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama