Karel František Podstatský z Prusinovic postavil r.1718 zámek. Jednopatrová budova. Na šindelové střeše malá věž. Poč. 21.stol. prošel přestavbou, obvodové stěny vyvýšeny, střecha zdobena vikýři, velikost a počet oken je zachován.
Hlavní obrázek místa
zámek v Hovězí
© Jan P. Štěpánek 02/2008
Do obce Hovězí, vzdálené 8 km jihovýchodně od Vsetína, se dostaneme buď vlakem, zastávka Hovězí na trati Vsetín – Velké Karlovice, a nebo autobusem ze Vsetína. Okolí obce skýtá nespočet překrásných vycházek do okolních lesů a hor. Ve Velkých Karlovicích, vzdálených 20 km najdeme krásný skanzen dřevěných valašských staveb s rovněž dřevěným kostelem.
Zámek pochází z počátku 18. stol. Dlouhý čas to bylo obyčejné stavení, bez architektonické zajímavosti, bez zájmu památkového úřadu, bez oprav a bez prospěšnějšího využití, které by oživilo význam tohoto místa. Od roku 1997 se stává novým majitelem KVD s.r.o..
V současnosti zámek prošel několikaletou přestavbou, obvodové stěny byly vyvýšeny, nová střecha je zdobena vikýři, došlo k vnitřní přestavbě a nová fasáda budí dobrý dojem. Velikost a počet oken je zachován.
Pavel Vítek, 17.2. 2006

  historie

  Obec Hovězí náležela původně ke vsetínskému panství. V roce 1696 bylo panství Hovězí připsáno Karlu Františkovi Podstatskému z Prusinovic a vlastníkem byl až do roku 1718. Jeho sídlem byl zámek, který si dal postavit. Byla to jednopatrová budova obehnaná vysokým plotem. Do zámečku se vcházelo těžkými dvojitými vraty. V přízemí byly vrchnostenské kanceláře, kuchyně a byt správce. Nahoře byly panské pokoje.

  Pavel Vítek, 17.2. 2006
  Zlínský kraj,  Vsetín  (VS), Hovězí

  Místa v okolí

   evangelický kostel
   Vsetín
   Maštaliska
   stará radnice
   nová radnice
   Pulčín
   Pulčínské skály
   Vartovna
   Čertovy skály
   Liptál
   Trubiska
   Klenov
   Pržno
   evangelický kostel
   hroby portášů
   Čubův kopec
   Bystřička
   kaple Pod Spinou
   památník Ploština
   Muzeum sklářství
   evangelický kostel
   Hošťálková
   Karlovské fojství
   kostel sv. Vavřince
   Újezd
   kostel sv. Mikuláše
   kostel sv. Josefa
   Podolí
  Základní informace místa
  ID místa: 3436
  Typ místa: zámek
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: nepřístupno
  Uveřejněno: 13.6.2006
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

  Cestování

  Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.

  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?


  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.

  Dítě jako rukojmí ministerstva školství a hygieny - SARS-CoV-2

  Ostatní

  Také jste to zažili? Ve školce chtějí při vstupu výsledek testu, který Vám zaslala Hygienická stanice. Než vstoupíte na práh školky si myslíte že je vše v pořádku, jenže pravá ruka neví co dělá levá.


  reklama