Skalní město, sestávající ze dvou základních částí (Velké a Malé stěny) nad obcí Tisá. Zvětráváním pískovce zde vznikla řada skalních útvarů, které přitahují od 19. století pozornost turistů.
Hlavní obrázek místa
© František Kinař 05/2017
PP Tiské stěny leží na severním okraji obce Tisá, okr. Ústí n. Labem, v nadmořské výšce 533 - 615 m, na rozloze 99,56 ha. Zdejší bizarní útvary jsou často a hojně navštěvovány turisty a využívány horolezci.
Radovan Smokoň 2005, 28.5. 2005
historie

PP Tiské stěny

Přírodní památka byla zřízena k ochraně unikátního skalního města v roce 1996. Jde o nejlépe vyvinuté skalní město v Labských pískovcích, budované převážně pískovci spodního turonu. Skalní město se vytvořilo působením erozních činitelů (voda, vítr, mráz, chemické zvětrávání) v druhohorních sedimentech české křídové pánve zastoupených kvádrovými středně až hrubě zrnitými křemencovými pískovci cenomanu, a zejména spodního turonu. Eroze postupovala podél sítě svislých puklin v pískovci a během třetihor a hlavně čtvrtohor rozčlenila původně souvislou pískovcovou desku na jednotlivé bloky a věže skalního města. To je tvarově velmi bohaté - nacházejí se zde skalní tunely, dutiny, lišty, a další útvary. Čtvrtohorní sdimenty se nacházejí převážně při úpatí skal a v údolí mezi Tiskými a severními stěnami. Jedná se o písčité sutě a hlíny.

Chráněná území ČR, agentura ochrany přírody a krajiny., 28.5. 2005

Ústecký kraj,  Ústí nad Labem  (UL), Tisá

Místa v okolí

 kostel sv. Anny
 Schönstein
 Libouchec
 kostel sv. Mikuláše
 Císařská rozhledna
 Jílové
 kostel sv. Josefa
 silniční most
 kostel sv. Mikuláše
 Krásný Les
 Špičák
 Bynov
 kostel sv. Martina
 kaple
 Habrovice
 bývalá pošta
 Pruský pomník
 kostel sv. Václava
 Blansko
 Jubilejní pomník
 ovčí můstek
 Chlumec
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Mikuláše
 evangelický kostel
 synagoga
 ZOO Děčín
 Erbenova vyhlídka
 Podmokly
 hlavní nádraží
 Pastýřská stěna
 Chlumecká kaple
 obecní studna
 železniční most
 kostel sv. Václava
 Podmokly
 Tyršův most
 řetězová lávka
 Střížovický vrch
 Děčín
 bývalá radnice
 Staroměstský most
 kostel sv. Vavřince
 vila Waldstein
 Mojžíř
 Klíšský dvůr
 nemocnice
 Francouzský pomník
 ZOO Ústí nad Labem
 Juchtová kaple
 starokatolický kostel
 kostel sv. Floriána
 kostel apoštola Pavla
 evangelický kostel
 městské lázně
 Königstein
 Krásné Březno
 městské museum
 městské divadlo
 evangelický kostel
 hromadný hrob
 pomník T. G. Masaryka
 pomník bitvy u Ústí
 radnice
 Mariánský most
 Chotkovská hrobka
 kostel sv. Václava
 Benešův most
 Ruský pomník
 Kyšperk
 evangelický kostel
 popraviště
 socha sv. Vojtěcha
 kostel sv. Josefa
 Svádov
 kombinovaný most
 železniční most
 Kozí vrch
 Lauenstein
 Větruše
 Velký Chlum
 Belveder
 křížek U Jánika
 kaple sv. Wolfganga
 Velké Březno
 Vrabinec
 Varta
 Velké Březno
 Těchlovice
 Suchá Kamenice
 štola Starý Martin
 Starý dvůr
 kostel sv. Anny
 Krupka – MPZ
 kostel sv. Ducha
 Krupka
 Velké Březno
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Prokopa
 Leština
 Vraty (Rattenstein)
 židovský hřbitov
 Buková hora
 kostel sv. Valentina
Základní informace místa
ID místa: 3192
Typ místa: příroda
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 31.5.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama