Raně gotický kostel sv. Filipa a Jakuba z konce 13. století, přestavěn ve 14. a 15. století. Přístavba provedena v 16. a další úpravy ve 2. polovině 18. století. Zachovány gotické fresky. Kostel patří k nejstarším na Liptově.
Hlavní obrázek místa
kostel sv. Filipa a Jakuba pohled od jihu
© Jaroslav Špiroch, 6/2018
Obec Liptovská Teplá leží 10 km východně od Ružomberoku. Nejstarší zpráva o obci pochází z r. 1264. Existenci teplianského sídliště je možné předpokládat už před 11. stoletím, patřilo k nejstarším v Liptově. V obci se nachází starobylý kostel, pozdně renesanční kaštiel (zámek) a v části Madočany klasicistní kaštiel (viz samostatné heslo).
WikkipadiE, Jaroslav Špiroch, 2.10. 2018
popis

V cenném, barokně zařízeném interiéru kostela se nacházejí gotické detaily a fresky. Nástěnné malby jsou dílem Jozefa Hanuly. Budova fary je raně barokní z 2. poloviny 17. století

WikkipediE, Jaroslav Špiroch, 2.10. 2018

historie

Nejstarší zpráva o tomto raně gotickém kostele pochází z r. 1354. Byl zasvěcen svatým Filipovi a Jakubovi. Raně gotické části tohoto kostela pocházejí z konce 13. století. Přestavován byl ve 14. a 15. století. Další přístavba proběhla v 16. (prostor lodi tehdy zaklenut klenbou, postaveny boční kaple a věž) a další stavební úpravy ve 2. polovině 18. století.

WikkipediE, Jaroslav Špiroch, 2.10. 2018

Slovensko, Žilinský,  Ružomberok  ( RK ),

Místa v okolí

 Vlachy
 Havránok
 Havránok
 Liptov
 kostel Panny Marie
 Likava
 kaštieľ sv. Žofie
 synagoga
 kostel sv. Ondřeje
 Palúdzka
 Palúdzka
 kostel sv. Mikuláše
Základní informace místa
ID místa: 14011
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 13.10.2018
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama