Zlatorudné mlýny na potoku Olešnice patří do nově budovaného skanzenu zlatorudného hornictví, které v údolí potoku i v kraji má historii sahající až do středověku. Na Olešnici byly mlýny s průměry mlýnských kol až 22 m, narozdíl od nynějších 3,2 m.
Hlavní obrázek místa
MLÝNY
© Martin Smital, 10/2008
PRO PĚŠÍ – cca 2km pokud se ve Zlatých Horách u železniční stanice vydáte směrem k obci Rejvíz po zelené turistické značce. PRO MOTORIZOVANÉ A CYKLISTY – pokud se vydáte po silnicí ze Zlatých Hor směrem do Mikulovic, narazíte po necelém 1,5 km na železniční přejezd, u kterého je zpevněné (v roce 2008 neplacené) parkoviště. Dále se vydáte cca tři minuty cestou pro pěší a dle směrovníků dojdete k zlatokopeckým srubům, kde si můžete odpočinout a občerstvit se v restauraci. Následně dle směrovníku po dalších třech minutách dojdete podél potoku Olešnice k zlatorudným mlýnům.
Martin Smital, 11.10. 2008
popis

Nádhernou dominantou místa jsou dva sruby se stoupou* na drcení zlaté rudy a se zlatorudným mlýnem. Oba dřevěné stroje, zhotovené podle dobových nákresů, jsou poháněny vodními koly, která čerpají energii z původního kanálu starého 500 let. Dále je možno si prohlédnout krátkou "zlatorudnou" štolu. * STOUPA nebo také pucherny – z německého Pochwerk, nebo v oblasti rozšířené německé slovo hamr, je drtírnou kamenných valounů obsahujících rudy (dále rus. stupa, tolčeja, fr. moulin; pilons, angl. stamping-mill, něm. Stampfe, lat. pistrinum atd.)

Martin Smital, 11.10. 2008

Olomoucký kraj,  Jeseník  (JE),

Místa v okolí

 Edelštejn
 radnice
 kostel sv. Kříže
 kaple sv. Rocha
 kaple sv. Anny
 Leuchtenštejn
 Biskupská hora
 Lurdská jeskyně
 chata Rejvíz
 Kalich hořkosti
 Koberštejn
 Široký Brod
 Široký Brod
 Heřmanovice
 Hradec
 vysoká pec Drakov
 Drakov
 Čertovy kameny
 Quinburk
 Zlatý Chlum
 Velké Kunětice
 vápenky
 sanatorium Altvater
 kostel sv. Jiří
 Jeseník
 dům Katovna
 radnice
 Jindřichov
 Rabenštejn
 Mnichov
 Pustý zámek
 Priessnitzova hrobka
 Lázně Jeseník
 Balneopark
 Obří výhledna
 Eldorado
 Adolfovice
 Dolní Holčovice
 Hynčice
 Fürstenwalde
 evangelická zvonice
 kašna
 Město Albrechtice
 Dolní Červená Voda
 Město Albrechtice
 Černá Voda
 Město Albrechtice
 Vidnava
 Vidnava - MPZ
 Burkvíz
Základní informace místa
ID místa: 6868
Typ místa: mlýn
Podkategorie: vodní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 12.10.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama