Zlatorudné mlýny na potoku Olešnice patří do nově budovaného skanzenu zlatorudného hornictví, které v údolí potoku i v kraji má historii sahající až do středověku. Na Olešnici byly mlýny s průměry mlýnských kol až 22 m, narozdíl od nynějších 3,2 m.
Hlavní obrázek místa
MLÝNY
© Martin Smital, 10/2008
PRO PĚŠÍ – cca 2km pokud se ve Zlatých Horách u železniční stanice vydáte směrem k obci Rejvíz po zelené turistické značce. PRO MOTORIZOVANÉ A CYKLISTY – pokud se vydáte po silnicí ze Zlatých Hor směrem do Mikulovic, narazíte po necelém 1,5 km na železniční přejezd, u kterého je zpevněné (v roce 2008 neplacené) parkoviště. Dále se vydáte cca tři minuty cestou pro pěší a dle směrovníků dojdete k zlatokopeckým srubům, kde si můžete odpočinout a občerstvit se v restauraci. Následně dle směrovníku po dalších třech minutách dojdete podél potoku Olešnice k zlatorudným mlýnům.
Martin Smital, 11.10. 2008
popis

Nádhernou dominantou místa jsou dva sruby se stoupou* na drcení zlaté rudy a se zlatorudným mlýnem. Oba dřevěné stroje, zhotovené podle dobových nákresů, jsou poháněny vodními koly, která čerpají energii z původního kanálu starého 500 let. Dále je možno si prohlédnout krátkou "zlatorudnou" štolu. * STOUPA nebo také pucherny – z německého Pochwerk, nebo v oblasti rozšířené německé slovo hamr, je drtírnou kamenných valounů obsahujících rudy (dále rus. stupa, tolčeja, fr. moulin; pilons, angl. stamping-mill, něm. Stampfe, lat. pistrinum atd.)

Martin Smital, 11.10. 2008

Olomoucký kraj,  Jeseník  (JE),

Místa v okolí

 Edelštejn
 radnice
 kostel sv. Kříže
 kaple sv. Rocha
 kaple sv. Anny
 Leuchtenštejn
 Biskupská hora
 Lurdská jeskyně
 chata Rejvíz
 Kalich hořkosti
 Koberštejn
 Široký Brod
 Široký Brod
 Heřmanovice
 Hradec
 vysoká pec Drakov
 Drakov
 Čertovy kameny
 Quinburk
 Zlatý Chlum
 Velké Kunětice
 vápenky
 sanatorium Altvater
 kostel sv. Jiří
 Jeseník
 dům Katovna
 radnice
 Jindřichov
 Rabenštejn
 Mnichov
 Pustý zámek
 Priessnitzova hrobka
 Lázně Jeseník
 Balneopark
 Obří výhledna
 Eldorado
 Adolfovice
 Dolní Holčovice
 Hynčice
 Fürstenwalde
 evangelická zvonice
 kašna
 Město Albrechtice
 Dolní Červená Voda
 Brunerova vila
 Černá Voda
 Město Albrechtice
 Vidnava
 Vidnava - MPZ
 Burkvíz
Základní informace místa
ID místa: 6868
Typ místa: mlýn
Podkategorie: vodní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 12.10.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

reklama