Rozsáhlé rašeliniště Chalupská Slať s krátkou naučnou stezkou, vedoucí k vyhlídkové plošině na největší rašelinné jezero v Čechách. V minulosti byla slať poškozena těžbou rašeliny.
Hlavní obrázek místa
Chalupská Slať - pohled na jezírko
© Pavel Jarý, 07.05.2007
Z Borových Lad směrem na Kvildu, nejprve po asfaltce, odb. do Svinných Lad, pěšinou podél chalup až na místo. Pro motoristy je k dispozici při silnici č.167 asi 600m za Borovými Lady směrem na Kvildu, upravené odpočívadlo. V blízkosti NS vede cyklostezka, parkoviště pro kola se nachází cca 20 m. od vstupu na poválový chodník. Naučná stezka je doplněna informačními tabulemi, po cca 220 metrech je zakončena vyhlídkovou plošinou, odkud se nabízí výhled největší rašelinné jezero v ČR. Stezka je volně přístupná. Ve Svinných Ladách se nachází budova infocentra s doplňující expozicí a prodejem suvenýrů. Nad Borovými Lady na kopci Vyhlídka (1068 m.n.m) asi 10m. vysoká dřevěná věž s částečným výhledem do okolí. Je součástí NS Les, která začíná nedaleko Borových Lad.
Pavel Jarý, 21.6. 2007
popis

Rašeliniště najdete mezi obcemi Borová Lada a Nový Svět při soutoku Teplé Vltavy a Vydřího potoka. Řadí se do skupiny přechodných rašelinišť. Navazují na ni Novosvětská a Pasecká slať. Chalupská Slať s rozlohou 137 ha ležící v nadmořské výšce kolem 910 m.n.m. patří mezi nejvýznamnější rašeliniště na Šumavě. Ve střední části se nachází největší rašelinné jezero (1.3 ha) v Čechách. Postupně zarůstá, ale tento proces není nijak dramatický. Na plovoucích ostrovech rostou chráněné druhy rostlin např. ostřice chudá, blatnice bahenní a masožravá rosnatka okrouhlolistá. V okolí jezera pak suchopýr úzkolistý, na samotném rašeliništi rostou např. klikva bahenní, suchopýr pochvatý, kyhanka sivolistá nebo černýš luční. Velkou část porostu tvoří klečovité formy borovice. V minulosti zde probíhala těžba rašeliny, tato místa postupně zarůstají nálety břízy pýřité, borovicí lesní, nepůvodním smrkem a místy i původní klečovitou formou borovice.…  číst dále

Pavel Jarý, 21.6. 2007

historie

Místo bylo v minulosti narušeno ruční těžbou rašeliny. Po vysušení sloužila coby stelivo, později jako topivo. Dnešní člověk to jen těžko chápe, ale tehdy nebylo okolí zalesněno jako nyní. Navíc lesy patřily vrchnosti. Podmáčené pozemky s rašelinou nikomu nepatřily, ležely ladem (odtud názvy okolních obcí - Borová, Svinná a Černá Lada), proto se získaná surovina stala oblíbenou. Těžba měla původně zničit celé rašeliniště, počítalo se dokonce i s odvodněním Chalupského jezera.ale naštěstí se záměry nepodařilo uskutečnit. První záznamy o těžbě spadají do druhé poloviny devatenáctého století. Omezeně byla prováděna do r.1947. Tentýž rok při dlouhotrvajícím suchu slať vyhořela. Zřízením CHKO Šumava r.1963 byla hrozba další těžby zažehnána. R. 1974 byl zbudován k jezeru asi 220 m. dlouhý poválový chodník s vyhlídkovou plošinou sloužící dodnes. Od r. 1991 spadá Chalupská Slať do širšího území nově zřízené 1. zóny Národního parku Šumava.

Pavel Jarý, 21.6. 2007

Jihočeský kraj,  Prachatice  (PT), Borová Lada

Místa v okolí

 kostel sv. Štěpána
 silniční most
 Zdíkov
 Kunžvart
 městské opevnění
 radnice
 měšťanský pivovar
 kašny
 Vimperk
 stará radnice
 Haselburg
 dům U jelena
 rychta/fara/radnice
 kaple Panny Marie
 Rechle, hradlový most
 Obří hrad
 Antýgl
 Boubín
 hájenka na Březníku
 Kohoutí kříž
 Boubínský prales
 Putkov
 Lenora
 kostel sv. Martina
 chlebová pec
 rechle
 Královský kámen
 Smrčná
 Hauswaldkapelle
 Skalice
 kaple
 kostel sv. Mikuláše
 Volarské šance
 pranýř
 synagoga
 židovský hřbitov
 Čkyně
 Stožecká kaple
 Lčovice
 boží muka
Základní informace místa
ID místa: 5381
Typ místa: příroda
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 22.6.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama