Chalupská slať

Svinná Lada
Rozsáhlé rašeliniště Chalupská Slať s krátkou naučnou stezkou, vedoucí k vyhlídkové plošině na největší rašelinné jezero v Čechách. V minulosti byla slať poškozena těžbou rašeliny.
Oblíbené
Hlavní obrázek místa
Chalupská Slať - pohled na jezírko
© Pavel Jarý, 07.05.2007
Z Borových Lad směrem na Kvildu, nejprve po asfaltce, odb. do Svinných Lad, pěšinou podél chalup až na místo. Pro motoristy je k dispozici při silnici č.167 asi 600m za Borovými Lady směrem na Kvildu, upravené odpočívadlo. V blízkosti NS vede cyklostezka, parkoviště pro kola se nachází cca 20 m. od vstupu na poválový chodník. Naučná stezka je doplněna informačními tabulemi, po cca 220 metrech je zakončena vyhlídkovou plošinou, odkud se nabízí výhled největší rašelinné jezero v ČR. Stezka je volně přístupná. Ve Svinných Ladách se nachází budova infocentra s doplňující expozicí a prodejem suvenýrů. Nad Borovými Lady na kopci Vyhlídka (1068 m.n.m) asi 10m. vysoká dřevěná věž s částečným výhledem do okolí. Je součástí NS Les, která začíná nedaleko Borových Lad.
Pavel Jarý, 21.6. 2007

  historie

  Místo bylo v minulosti narušeno ruční těžbou rašeliny. Po vysušení sloužila coby stelivo, později jako topivo. Dnešní člověk to jen těžko chápe, ale tehdy nebylo okolí zalesněno jako nyní. Navíc lesy patřily vrchnosti. Podmáčené pozemky s rašelinou nikomu nepatřily, ležely ladem (odtud názvy okolních obcí - Borová, Svinná a Černá Lada), proto se získaná surovina stala oblíbenou. Těžba měla původně

  Pavel Jarý, 21.6. 2007

  popis

  Rašeliniště najdete mezi obcemi Borová Lada a Nový Svět při soutoku Teplé Vltavy a Vydřího potoka. Řadí se do skupiny přechodných rašelinišť. Navazují na ni Novosvětská a Pasecká slať. Chalupská Slať s rozlohou 137 ha ležící v nadmořské výšce kolem 910 m.n.m. patří mezi nejvýznamnější rašeliniště na Šumavě. Ve střední části se nachází největší rašelinné jezero (1.3 ha) v Čechách. Postupně

  Pavel Jarý, 21.6. 2007
  Jihočeský kraj,  Prachatice  (PT), Borová Lada

  Místa v okolí

   kostel sv. Štěpána
   silniční most
   Zdíkov
   Kunžvart
   městské opevnění
   radnice
   měšťanský pivovar
   kašny
   Vimperk
   stará radnice
   Haselburg
   dům U jelena
   rychta/fara/radnice
   kaple Panny Marie
   Rechle, hradlový most
   Obří hrad
   Antýgl
   Boubín
   hájenka na Březníku
   Kohoutí kříž
   Boubínský prales
   Putkov
   Lenora
   kostel sv. Martina
   chlebová pec
   rechle
   Královský kámen
   Smrčná
   Hauswaldkapelle
   Skalice
   kaple
   kostel sv. Mikuláše
   Volarské šance
   pranýř
   synagoga
   židovský hřbitov
   Čkyně
   Stožecká kaple
   Lčovice
   boží muka
  Základní informace místa
  ID místa: 5381
  Typ místa: příroda
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: volně přístupno
  Uveřejněno: 22.6.2007
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Leden býval měsícem odpočinku, mrazu, obav o živobytí, ale také měsícem naděje a lidových mouder

  Ostatní

  Vítám v novém roce všechny příznivce historie. Leden je nejen začátkem nového kalendářního roku, ale také, jak již sám jeho název napovídá, měsícem ledu, a tedy i mrazu a sněhových pokrývek, jež halí přírodu i lidská obydlí. Alespoň takto by to mělo být. Mnohaleté sledování počasí nám však ukazuje, že lednové teploty mají meziročně spíše vzrůstající tendenci

  Mikulovská středověká rozhledna a zatopený vápencový lom – dvě úžasné scenérie, které stojí za vidění

  Cestování

  Moje podzimní toulky jihem Moravy se pomalu blíží do finále. Po návštěvě Valtic a lednického Minaretu se dnes vydáme na dvě trošku méně známé lokality. Jednomu se říká Kozí hrádek a druhému Janičův vrch. Obě místa od sebe dělí zhruba dva kilometry pěší chůze.

  Škoda na autě? Její náhradu vyřeší pojištění

  Reklamní sdělení

  Měli jste bouračku a máte poškozené auto? Opravy nebudou laciné, škody na autě se mohou vyšplhat až do stovek tisíc korun. Pokud máte správné pojištění, pojišťovna vám vyplatí pojistné plnění.

  Trápily naše předky kilogramy navíc nebo jde o novodobý fenomén?

  Zajímavosti

  Vánoce utekly jako voda, dárky jsou rozdány, zásoby jídla pomalu mizí a jediné, co nám přibylo, bude nejspíš nějaký ten kilogram hmotnosti navíc. Celý rok se snažíme držet linii a pak stačí pár dní a naše snažení je pryč.


  Putování starými českými vánocemi aneb co jste o nejkrásnějších svátcích roku možná vůbec netušili….

  Hrady a zámky

  Adventní a vánoční čas býval již od nepaměti spojen s řadou rituálů, pověr a tradic starých jako lidstvo samo. Po mnohá staletí se udržovaly především na venkově. Původní pohanské rituály se časem promísily s křesťanskými vlivy a do dnešních dnů nám tu zanechaly řadu krásných vánočních zvyků.

  Jak to vypadalo v městské kuchyni v dobách středověku a proč mívali černé kuchyně, když my máme bílé?

  Hrady a zámky

  Napadlo vás někdy, jak asi vypadala kuchyně za dob středověku? Byla to samostatná místnost jako dnes? V čem se vařilo, v čem se peklo? Jak uchovávali zásoby, existovaly spíže? A co tehdejší kuchyňské vybavení?


  reklama