Původně gotický hrad založili zřejmě na konci 13. stol. Kuenringové. V r. 1336 obléhán a dobyt králem Janem Lucemburským. Po vymření Kuenringů v r. 1594 hrad koupili Hardeggové (Hardekové), kteří jej v l. 1710-1715 přestavěli na barokní zámek. V současnosti zámek obývá Maximilian Hardegg s rodinou.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 06/2016
Seefeld-Kadolz nacházející se v Dolním Rakousku nedaleko rakousko-moravské hranice je vinařská obec složená ze dvou dříve samostatných vesnic Seefeld a Großkadolz. Dominantou Seefeldu je zdálky viditelný zámek se zahradou stojící na vrchu na severovýchodním okraji obce. Ten dodnes obývají příslušníci starobylého hraběcího rodu pánů z Hardeggu a je tudíž běžně veřejnosti nepřístupný. Občas se zde však konají akce spojené s vínem. Další památkou obce je barokní kostel sv. Anny, v němž má být pohřben poslední člen rodu Kuenringů, zakladatelů seefeldského hradu.
Luděk Vláčil, 26.11. 2016
historie

Seefeld je prvně zmiňován v listině z roku 1108, kde se uvádí jako trhová vesnice Veste Seefeld. V roce 1292 získaly lénem ves Kuenringové. Tento starobylý rakouský rod patřil společně se stejně mocnými Hardeky a Schaunbergy k nejmocnějším rodům Dolního Rakouska. Zřejmě ti zde založili také vodní hrad. V polovině června roku 1336 hrad obléhal pomocí beranů (beranidel) a obléhacích strojů při svém tažení do Rakouska český král Jan Lucemburský. Dne 9. října 1336 byla po čtyřtýdenním obléhání na hradě podepsána mírová smlouva a Albero VII. hrad předal českému králi. Dne 5.června 1348 se na hradě konala schůzka mezi císařem Karlem IV. a vévodou Albrechtem IIV. Na hradě byly uzavírány důležité smlouvy mezi markrabětem Joštem Moravským (1351–1411) a rakouským vévodou v letech 1396, 1405 a 1406. V roce 1543 zde byl zavražděn Florian von Kuenring. Dne 9. prosince 1594 zemřel Johann VI. Ladislaus (zvaný též Hans Lassly Pragera…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: http://www.seefeld-kadolz.at, https://de.wikipedia.org/, http://www.grafhardegg.at a další, 26.6. 2016

Půdorys místa

Výřez zámeckého areálu.
zdroj: https://mapy.cz
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Rakousko, Dolní Rakousko,

Místa v okolí

 Lampelberk
 Mailberg
 kostel sv. Jiljí
 Jaroslavice
 Panská rybárna
 vodní mlýn
 Chvalovice
 Dyjákovice
 Tasovice
 boží muka
 boží muka
 Dyje
 malovaný sklep
 boží muka
 Božice
 sousoší Piety
 kostel sv. Linharta
 Louka
 Louka
 boží muka
 kostel sv. Volfganga
 socha sv. Floriána
 Popice
 Svatý Kámen
 Vrbkův kámen
 Vlkova věž
 boží muka
 Daunův palác
 Althanský palác
 Radniční věž
 kostel sv. Mikuláše
 znojemské podzemí
 Papírna
 Emin zámek
 kaple sv. Kateřiny
 Znojmo
 Šobes
 Králův stolec
 boží muka
Základní informace místa
ID místa: 12912
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 27.11.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama