Původně gotický hrad založili zřejmě na konci 13. stol. Kuenringové. V r. 1336 obléhán a dobyt králem Janem Lucemburským. Po vymření Kuenringů v r. 1594 hrad koupili Hardeggové (Hardekové), kteří jej v l. 1710-1715 přestavěli na barokní zámek. V současnosti zámek obývá Maximilian Hardegg s rodinou.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 06/2016
Seefeld-Kadolz nacházející se v Dolním Rakousku nedaleko rakousko-moravské hranice je vinařská obec složená ze dvou dříve samostatných vesnic Seefeld a Großkadolz. Dominantou Seefeldu je zdálky viditelný zámek se zahradou stojící na vrchu na severovýchodním okraji obce. Ten dodnes obývají příslušníci starobylého hraběcího rodu pánů z Hardeggu a je tudíž běžně veřejnosti nepřístupný. Občas se zde však konají akce spojené s vínem. Další památkou obce je barokní kostel sv. Anny, v němž má být pohřben poslední člen rodu Kuenringů, zakladatelů seefeldského hradu.
Luděk Vláčil, 26.11. 2016
historie

Seefeld je prvně zmiňován v listině z roku 1108, kde se uvádí jako trhová vesnice Veste Seefeld. V roce 1292 získaly lénem ves Kuenringové. Tento starobylý rakouský rod patřil společně se stejně mocnými Hardeky a Schaunbergy k nejmocnějším rodům Dolního Rakouska. Zřejmě ti zde založili také vodní hrad. V polovině června roku 1336 hrad obléhal pomocí beranů (beranidel) a obléhacích strojů při svém tažení do Rakouska český král Jan Lucemburský. Dne 9. října 1336 byla po čtyřtýdenním obléhání na hradě podepsána mírová smlouva a Albero VII. hrad předal českému králi. Dne 5.června 1348 se na hradě konala schůzka mezi císařem Karlem IV. a vévodou Albrechtem IIV. Na hradě byly uzavírány důležité smlouvy mezi markrabětem Joštem Moravským (1351–1411) a rakouským vévodou v letech 1396, 1405 a 1406. V roce 1543 zde byl zavražděn Florian von Kuenring. Dne 9. prosince 1594 zemřel Johann VI. Ladislaus (zvaný též Hans Lassly Pragera…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: http://www.seefeld-kadolz.at, https://de.wikipedia.org/, http://www.grafhardegg.at a další, 26.6. 2016

Půdorys místa

Výřez zámeckého areálu.
zdroj: https://mapy.cz
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Rakousko, Dolní Rakousko,

Místa v okolí

 Lampelberk
 Mailberg
 kostel sv. Jiljí
 Jaroslavice
 Panská rybárna
 vodní mlýn
 Chvalovice
 Dyjákovice
 Tasovice
 boží muka
 boží muka
 Dyje
 malovaný sklep
 boží muka
 Božice
 sousoší Piety
 kostel sv. Linharta
 Louka
 Louka
 kostel sv. Volfganga
 boží muka
 socha sv. Floriána
 Popice
 Svatý Kámen
 Vrbkův kámen
 Vlkova věž
 Daunův palác
 boží muka
 Radniční věž
 Althanský palác
 znojemské podzemí
 kostel sv. Mikuláše
 Papírna
 kaple sv. Kateřiny
 Emin zámek
 Znojmo
 Šobes
 vodní nádrž Znojmo
 Králův stolec
 boží muka
Základní informace místa
ID místa: 12912
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 27.11.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama