Pozdně barokní zámek vznikl přestavbou staršího sídla r. 1788 za Františka Jáchyma Schirdingera ze Schirdingu. Po požáru r. 1931 byl kolem r. 1936 obnoven. V majetku Schirdingerů až do r. 1945, kdy byl zestátněn. Stavebně upravován v l. 1973 a 1980–1985. Na zámku je sídlo OÚ, klubovna a hostinec.
Hlavní obrázek místa
© Pavel P., 05/2013
Pozdně barokní zámek, dvoupatrový, krytý vysokou mansardovou střechou. Průčelí zámku, z něhož vystupují z nároží dvě krátká křídla v podobě věží, je členěno lizénovými rámci. Průčelí dominuje předsunutý balkón na kamenných sloupcích nad hlavním vchodem. Okna s uchovitě zalamovanými šambránami. Rozdílná šířka nosných zdí a nepravidelná dispozice stavby ukazuje, že zámek nevznikl jako novostavba, ale přestavbou starší budovy. Místnosti s plochými stropy, vnitřek patra vyložený deštěním. Zámecká kaple byla zrušena. Kolem budovy zbytky někdejšího parku.
Pavel P. (Hrady, zámky a tvrze okresu Tachov, Z. Procházka a J. Úlovec, Okresní muzeum v Tachově 1988) (doplněno redakcí), 17.5. 2013
historie

Lesná se prvně připomíná roku 1349, kdy ji Oldřich Sturgraus prodal Arklebovi z Tisové. Protože se při prodeji zmiňuje pouze ves, lze usuzovat, že tvrz byla postavena až po tomto datu. Původní středověkou tvrz dnes nelze v terénu lokalizovat. Někdy bývá tvrziště umísťováno jihozápadně od zámku, jeho existence na této pozici však není prokázána. V dalších letech byla Lesná královským majetkem. Od konce 14. století je zmiňována celá řada majitelů panství, např. r. 1404 Petr ze Šonvaldu, r. 1434 Mertein von Hagennest nebo r. 1498 Mikuláš Grys. Krátce po roce 1557 získal Lesnou Mikuláš ze Schirndingu, zakladatel schirndingské větve, sedící na Lesné. Roku 1574 zdědil Lesnou s poplužním dvorem jeden z jeho čtyř synů, Hanuš (zvaný také Jan). Někdy po r. 1603 získal Lesnou jeho strýc Jošt Jindřich, který se r. 1607 uvádí jako „auf Schönwald und Pablowitz.“ Roku 1609 byla Lesná převedena v dědičný majetek Joštu Jindřichu Schirndingerovi. Protože se ale Jošt…  číst dále

Pavel P. (Hrady, zámky a tvrze okresu Tachov, Z. Procházka a J. Úlovec, Okresní muzeum v Tachově 1988) (doplněno redakcí - HZTČMS 4., kol. autorů, Svoboda 1985 ; IEČZ, P. Vlček, Libri 1999; http://www.obeclesna.cz), 17.5. 2013

Půdorys místa

plán přízemí zámku
© Z. Procházka, J. Úlovec: Hrady, zámky a tvrze okresu Tachov, Okresní muzeum v Tachově, Tachom 1988-1990
Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Tachov  (TC), Lesná

Místa v okolí

 Ostrůvek
 Šelmberk
 Vysoká
 Husmannova kaple
 Světce
 jízdárna
 Tachov
 městské opevnění
 gotická boží muka
 kostel sv. Anny
 Částkov
 Nové Sedliště
 Pernolec
 Milíře u Rozvadova
 Přimda
 Tisová
 kostel sv. Mikuláše
 Lhotka
 Flossenbürg
 Velké Dvorce
 Diana
 Svatovítský zámek
 kostel sv. Apoleny
 kostel sv. Anny
 Jánský zámek
 Planá
Kontaktní informace
OÚ Lesná
Lesná 1
347 01 Lesná - Tachov
Tel: 374 784 425
http://www.obeclesna.cz/
ou@obeclesna.cz
Základní informace místa
ID místa: 11231
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 21.5.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama