Pozdně barokní zámek vznikl přestavbou staršího sídla r. 1788 za Františka Jáchyma Schirdingera ze Schirdingu. Po požáru r. 1931 byl kolem r. 1936 obnoven. V majetku Schirdingerů až do r. 1945, kdy byl zestátněn. Stavebně upravován v l. 1973 a 1980–1985. Na zámku je sídlo OÚ, klubovna a hostinec.
Hlavní obrázek místa
zámek Lesná
© Vlastislav Mareček, 06/2016
Pozdně barokní zámek, dvoupatrový, krytý vysokou mansardovou střechou. Průčelí zámku, z něhož vystupují z nároží dvě krátká křídla v podobě věží, je členěno lizénovými rámci. Průčelí dominuje předsunutý balkón na kamenných sloupcích nad hlavním vchodem. Okna s uchovitě zalamovanými šambránami. Rozdílná šířka nosných zdí a nepravidelná dispozice stavby ukazuje, že zámek nevznikl jako novostavba, ale přestavbou starší budovy. Místnosti s plochými stropy, vnitřek patra vyložený deštěním. Zámecká kaple byla zrušena. Kolem budovy zbytky někdejšího parku.
Pavel P. (Hrady, zámky a tvrze okresu Tachov, Z. Procházka a J. Úlovec, Okresní muzeum v Tachově 1988) (doplněno redakcí), 17.5. 2013
historie

Lesná se prvně připomíná roku 1349, kdy ji Oldřich Sturgraus prodal Arklebovi z Tisové. Protože se při prodeji zmiňuje pouze ves, lze usuzovat, že tvrz byla postavena až po tomto datu. Původní středověkou tvrz dnes nelze v terénu lokalizovat. Někdy bývá tvrziště umísťováno jihozápadně od zámku, jeho existence na této pozici však není prokázána. V dalších letech byla Lesná královským majetkem. Od konce 14. století je zmiňována celá řada majitelů panství, např. r. 1404 Petr ze Šonvaldu, r. 1434 Mertein von Hagennest nebo r. 1498 Mikuláš Grys. Krátce po roce 1557 získal Lesnou Mikuláš ze Schirndingu, zakladatel schirndingské větve, sedící na Lesné. Roku 1574 zdědil Lesnou s poplužním dvorem jeden z jeho čtyř synů, Hanuš (zvaný také Jan). Někdy po r. 1603 získal Lesnou jeho strýc Jošt Jindřich, který se r. 1607 uvádí jako „auf Schönwald und Pablowitz.“ Roku 1609 byla Lesná převedena v dědičný majetek Joštu Jindřichu Schirndingerovi. Protože se ale Jošt…  číst dále

Pavel P. (Hrady, zámky a tvrze okresu Tachov, Z. Procházka a J. Úlovec, Okresní muzeum v Tachově 1988) (doplněno redakcí - HZTČMS 4., kol. autorů, Svoboda 1985 ; IEČZ, P. Vlček, Libri 1999; http://www.obeclesna.cz), 17.5. 2013

Půdorys místa

plán přízemí zámku
© Z. Procházka, J. Úlovec: Hrady, zámky a tvrze okresu Tachov, Okresní muzeum v Tachově, Tachom 1988-1990
Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Tachov  (TC), Lesná

Místa v okolí

 Ostrůvek
 Šelmberk
 jízdárna
 Tachov
 městské opevnění
 kostel sv. Anny
 Částkov
 Nové Sedliště
 Pernolec
 Milíře u Rozvadova
 Přimda
 Tisová
 kostel sv. Mikuláše
 Lhotka
 Flossenbürg
 Velké Dvorce
 Diana
 Svatovítský zámek
 kostel sv. Apoleny
 kostel sv. Anny
 Jánský zámek
 Planá
Kontaktní informace
OÚ Lesná
Lesná 1
347 01 Lesná - Tachov
Tel: 374 784 425
http://www.obeclesna.cz/
ou@obeclesna.cz
Základní informace místa
ID místa: 11231
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 21.5.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama