Ves poprvé zmíněna r. 1333, kdy patří Janovi z Újezda. R. 1379 patří část jeho synovi Přibyslavu z Újezdce, další pak Zdislavu z Chotětína. Poč. 15. stol. byla ves připojena ke Zbirohu a tvrz, o jejíž existenci neexistují žádné zprávy, pravděpodobně zaniká. Dochovány jen nevýrazné terénní zbytky.
Hlavní obrázek místa
tvrziště od jihovýchodu
© Petr Nožička 04/2010
Tvrziště na břehu Čapského rybníka u silnice mezi Zbirohem a Malým Újezdem v podobě nevýrazného pahorku vystupujícího nad rybníkem, na jihu a západě nad nevýrazným příkopem. Tvrziště bylo poškozeno výstavbou stojících objektů a nejsou na něm žádné stopy středověké zástavby.
Petr Nožička, čerpáno z Encyklopedie českých tvrzí III.,kol. autorů, Argo 2005, 15.12. 2012
historie

První zmínka dnes už o zaniklé vsi Újezdec je z roku 1333, kdy patří Janovi z Újezda. V roce 1379 je zmiňován jako jeden z majitelů Přibyslav z Újezdce, syn Jana z Újezdce, dalším majitelem vsi je uváděn Zdislav z Chotětína. Počátkem 15. století byla ves připojena k panství Zbiroh a tvrz, o jejíž existenci neexistují žádné písemné zprávy, byla pravděpodobně v této době opuštěna a zanikla. V roce 1526 se zde připomíná pouze existence dvora. Název Újezd s přídomkem Malý byl později přenesen na nedaleký barokní poplužní dvůr. Středověkou situaci a její poznání znejasnilo vybudování rybníků Čapského a Dvoreckého a další zásahy během 19. a 20. století.

Petr Nožička, čerpáno z Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, díl IV. - Západní Čechy, Svoboda, Praha 1985, Encyklopedie českých tvrzí III.,kol. autorů, Argo 2005, 15.12. 2012

Půdorys místa

terénní náčrt tvrziště
© Jan Anderle, Vladimír Švábek: Tvrze v rokycanském okrese, II. část, Sborník muzea dr. B. Horáka Rokycanech IV, Rokycany 1992
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Rokycany  (RO), Borek

Místa v okolí

 kostel sv. Mikuláše
 Zbiroh
 Doubravka
 Třenická hora
 kostel sv. Martina
 Rovný
 kostel sv. Štěpána
 kostel sv. Václava
 Řebřík
 Zálužský hrad
 Komárov
 Radeč
 kaple se zvoničkou
 Terešov
 židovský hřbitov
 větrný mlýn
 sloup odsouzenců
 synagoga
 pivovar
 Ostrovecký mlýn
 Žebrák
 kostel sv. Rocha
 Hořovice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jiljí
 Hořovice
 Točník
 kostel sv. Markéty
 Strašice
 Tihava
 kostel sv. Vavřince
 Valdek
 Záhorsko
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Mikuláše
 Prašný Újezd
 Skryjská jezírka
 kostel sv. Martina
 židovský hřbitov
 Podmokly
 synagoga
 Vimberk
 kostel sv. Václava
 kašna
 Jakšovský dům
 Radnice
 Březina
 Otmíče
 Svinná
 kaple sv. Rozálie
 Svinná
 Březina
 Ostrý
 Chlukov
 Zvíkovec
 židovský hřbitov
 vodní hamr
 Na Vrchách
 kostel sv. Ondřeje
 Osek u Rokycan
 Lochovice
 Tři Trubky
 Týřov
 Švédský most
 kostel Všech svatých
 Lochovice
 Hřešihlavy
 židovský hřbitov
 Kamýk
 kostel sv. Mikuláše
 Jince
 židovský hřbitov
 muzeum Výtopna Zdice
 křížová cesta
 Labšovský mlýn
 kaple
 děkanství
 Rokycany
 Muchkovský mlýn
 masné krámy
 mariánský sloup
 kašna
 kašna
 radnice
 Černá mohyla
 městské opevnění
 Fitzova vila
 Chříč
 rozhledna Máminka
 Drahlín
 Krašov
 Kotel
 kostel sv. Tomáše
 kostel sv. Prokopa
Základní informace místa
ID místa: 11001
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 4.2.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama