Raně gotický farní kostel klášterního města Vyšší Brod prošel mnoha přestavbami v 15.–19. století. Pravděpodobně největší stavbu v Česku s dochovanou chórovou věží obklopuje hřbitov s několika božími mukami, severně od něj velká klasicistní fara.
Hlavní obrázek místa
Kostel od hřbitovní brány
© Ivan Grisa 05/2010
Kostelní areál stojí na horním (jižním) konci vyšebrodského náměstí. Kostel je přístupný během bohoslužeb, které se konají pravidelně o nedělích od 8.00. Z celodenně a celotýdenně přístupného hřbitova je možné nahlédnout dovnitř zamřížovaným západním portálem.
Ivan Grisa, 21.5. 2010
historie

Kostel svatého Bartoloměje ve Vyšším Brodě

Osada Vyšší Brod existovala u přechodu linecké stezky před Vltavu už před založením kláštera. Její farní kostel zřejmě vznikl v 60.–70. letech 13. století. Původní stavbu poničili při svém tažení husité, obnovena v 15. století s plochostropou lodí (původně snad trojlodí). Další úpravy následovaly v 16. století, v 17. století byla zaklenuta loď, roku 1715 přistavěna sakristie. Novogotická úprava v 19. století mu dala dnešní vzhled. Přes četné přestavby se dodnes jako na největším gotickém kostele v Česku zachovala funkční chórová věž. Vnitřní zařízení kostela pochází převážně z I. poloviny 18. století. Na okolním rozlehlém hřbitově stojí několik kamenných božích muk. K severní zdi pohřebiště přiléhá velká fara s náročnou klasicistní fasádou.

Ivan Grisa, dle E. Poche a kol.: Umělecké památky Čech, svazek 4., Academia 1982 a D. Líbal: Katalog gotické architektury v ČR do husitských válek, Unicornis 2001, 21.5. 2010

Půdorys místa

půdorys kostela
© Antonín Cechner: Soupis památek historických a uměleckých v Čechách, sv. 42 Politický okres kaplický, Archaelogická komise při České akademii věd a umění, , Praha 1921
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihočeský kraj,  Český Krumlov  (CK), Vyšší Brod

Místa v okolí

 radnice
 Čertova stěna
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Oldřicha
 Rožmberk
 kostel sv. Mikuláše
 Čertovo kopyto
 silniční most
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Ondřeje
 kostel sv. Tomáše
 Svatý Tomáš
 Louzek
 Pasovary
 Omlenička
 Trojaň
 radnice
 kostel sv. Floriána
 kostel sv. Jiří
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost
Náměstí 42
382 73 Vyšší Brod
Tel: 380 746 795
Základní informace místa
ID místa: 9077
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 22.6.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama