Zřícenina pozdně barokního kostela v Petrovicích, postaveného v 90. letech 18. stol. na místě starší dřevěné stavby. Po roce 1945 zchátral až ke zřícení střechy, zakonzervován v letech 1994–95. V okolí několik zajímavých sochařských artefaktů.
Hlavní obrázek místa
Kostel od západu
© Ivan Grisa 05/2010
Kostel stojí na západním úbočí petrovického údolí přibližně v polovině délky obce, blízko pod křižovatkou silnic II/248 (Telnice - Petrovice) a II/528 (Libouchec - Petrovice). Parkování je možné přímo pod ním. Nejbližší autobusová zastávka Petrovice, škola (linka Ústí n. L. - Petrovice) se nachází asi 100 m pod kostelem.
Ivan Grisa, 12.6. 2010
historie

Kostel svatého Mikuláše v Petrovicích

Petrovice a jejich kostel se poprvé připomínají roku 1352. Dlouhá přípotoční ves leží na samé hranici Čech a Saska, v nejvýchodnější části Krušných hor. Původní kostel byl patrně dřevěný, jako takový trpěl průchody vojsk prostorem Nakléřovského průsmyku. Dochovala se zpráva o jeho zničení Švédy roku 1639 a opětném postavení (opět ze dřeva) roku 1656. Koncem 18. století se Petrovice staly jedním z center domácké výroby, napojené na saská odbytiště. Na několik desetiletí dokonce počtem obyvatel předstihly tehdy zaostávající královské město Ústí (nad Labem). Potřebám obce malý dřevěný kostel nestačil, proto byla roku 1793 postavena velká zděná stavba v pozdně barokním slohu. Ve svahu nad ní vznikl velký obecní hřbitov, do jehož středu byl roku 1796 postaven velký kříž. Okolí kostela bylo upraveno pomocí teras a schodišť, na něž byla postupně umístěna další sochařská díla. Roku 1904 získal kostel věž, představenou v ose hlavního průčelí. Po…  číst dále

Ivan Grisa, dle E. Poche a kol.: Umělecké památky Čech, svazek 3., Academia 1980 a J. Souček: Obrazová rukověť obcí a církevních staveb v okrese Ústí n. L., Albis international 1999, 12.6. 2010

Ústecký kraj,  Ústí nad Labem  (UL), Petrovice

Místa v okolí

 Schönstein
 Krásný Les
 kostel sv. Anny
 Tiské stěny
 Špičák
 kostel sv. Josefa
 Císařská rozhledna
 kaple
 Libouchec
 bývalá pošta
 Pruský pomník
 silniční most
 kostel sv. Mikuláše
 Habrovice
 Jílové
 Jubilejní pomník
 Chlumec
 Chlumecká kaple
 kostel sv. Havla
 evangelický kostel
 Lauenstein
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Mikuláše
 Francouzský pomník
 Juchtová kaple
 Kyšperk
 obecní studna
 hromadný hrob
 Ruský pomník
 kaple sv. Wolfganga
 Střížovický vrch
 evangelický kostel
 radnice
 pomník bitvy u Ústí
 Bynov
 Erbenova vyhlídka
 Blansko
 Klíšský dvůr
 Starý dvůr
 nemocnice
 Krupka – MPZ
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Ducha
 Krupka
 kostel sv. Václava
 městské lázně
 kostel apoštola Pavla
 městské museum
 městské divadlo
 ZOO Ústí nad Labem
 Benešův most
 Mariánský most
 popraviště
 kostel sv. Prokopa
 Königstein
 železniční most
 kostel sv. Floriána
 Větruše
 Krásné Březno
 evangelický kostel
 Mojžíř
 Střekovská vyhlídka
 Chotkovská hrobka
 pomník T. G. Masaryka
 Svádov
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Kozí vrch
 křížek U Jánika
 Varta
 Velké Březno
 kostel sv. Valentina
 Velké Březno
 kaple sv. Huberta
 Velké Březno
 Leština
Základní informace místa
ID místa: 9164
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 21.8.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama