První zmínky r. 1470 až 1500. V druhé pol. 17. stol. opraven. Roku 1950 areál uzavřel komunistický režim. V roce 1991 se opět vrátil do rukou františkánů, ti jej v roce 1994 předávají biskupství litoměřickému. Dnes v péči města Kadaně.
Hlavní obrázek místa
letecký snímek
© Radovan Smokoň 10/2008
Klášter se nachází na ostrohu nad řekou Ohří na jihozápadním okraji Kadaně při staré cestě do Klášterce nad Ohří. Je nejstarším poutním místem Čtrnácti sv. Pomocníků na území českého státu a od roku 1995 patří mezi naše národní kulturní památky. Ke klášteru se dostanete za 10 min pěsky z centra Kadaně. Přímo k němu lze dojet i autem a je tu možno též zaparkovat. Stravování a ubytování je zajištěno v centru Kadaně. V dnešní době je klášter sídlem Městského muzea v Kadani, které nabízí několik okruhů prohlídek. První vás zavede do gotických a barokních sklepů, kde naleznete expozice o mineralogii, zkamenělinách a historii hornictví v regionu. Druhý vás provede přízemím budovy, v níž budete seznámeni s historií kláštera a františkánů, kteří zde žili po několik století. Poslední okruh vám umožní vstup do jednotlivých mnišských cel, jež dnes slouží k prezentaci historie královského města Kadaně. V obnovované a přes den volně přístupné klášterní zahradě je zasazena chmelnice a vinice s počínající tradicí vinobraní a výrobou místního vína. Její součástí je i okrasná barokní část sloužící k odpočinku po namáhavém dni. A samozřejmě je tu i možnost malého občerstvení. Časy prohlídek jsou uvedy níže, případně je naleznete na webových stránkách muzea.
18.7. 2002
historie

Historické informace První ověřitelné zmínky o klášteře, které souvisí s epochou Jana Hasištejnského z Lobkowicz, se datují počátkem 70. let 15. století. Během několika let byl dokončen prostorný kostel s jedním hlavním a čtyřmi bočními oltáři. Pod patronací rodu Hasištejnských z Lobkowicz, kterým klášter do roku 1481 patřil, vyrostla v letech 1483-87 nová čtyřkřídlá klášterní budova s malým dvorem uprostřed obklopeným křížovou chodbou. Úplné dokončení gotické budovy kláštera je datováno do roku 1500. V kapli sv. Kateřiny se vyskytují poprvé na našem území sklípkové klenby. Třicetiletá válka a náboženské spory zbrzdily rozvoj kláštera. Teprve ve druhé polovině 17. století se budovy opravují, kostel byl nově vybaven a byly k němu přistaveny dvě kaple při severní boční lodi. Reformy císaře Josefa II. vedly ke zmenšování poštu řeholníků a na konci 18. století bylo františkánům zakázáno žebrat. Během druhé světové války…  číst dále

18.7. 2002

pověsti

Legenda o vzniku kláštera

Vznik kláštera provází legenda, že kdysi na jeho místě stálo popraviště. Šlechtic, který zde měl být oběšen, snad pro odpor k panovníkovi, cestou na popraviště litoval svých skutků a prosil skrz svaté Pomocníky Boha o odpuštění. Přestože visel na šibenici tři dny a tři noci, nezemřel a vzhledem k tomuto zázraku jej kadaňští radní osvobodili. Popraviště přeložili na druhý konec města a na místě zázraku vystavěli kapli Čtrnácti sv. Pomocníků. V legendách se také hovoří o posvěcení zázračné studánky františkánským kazatelem a generálním vikářem řádu, sv. Janem Kapistránem v době okolo poloviny 15. století.

18.7. 2002

otvíračka

út - pá 14.30, 16.00 h. so 11.00, 13.00, 14.30, 16.00 h. ne 14.30, 16.00 h. v pondělí zavřeno

http://www.muzeumkadan.cz, 9.1. 2005

okruhy, vstupné

základní 30,- Kč snížené (děti, studenti a důchodci) 20,- Kč rodinné vstupné 60,- Kč Základní školy, jejichž zřizovatelem je Město Kadaň, platí 100 Kč za jednu třidu.

http://www.muzeumkadan.cz, 9.1. 2005

Půdorys místa

schematický půdorys přízemí kláštera podle Josefa Olitze
© kol.: Encyklopedie českých klášterů, Libri, Praha 1997
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Ústecký kraj,  Chomutov  (CV), Kadaň

Místa v okolí

 smírčí kříže
 křížová cesta
 Ptačí domky
 městské opevnění
 dům č. p. 7
 Šlikovský dům
 radnice
 Kadaň
 dům č. p. 78
 stará synagoga
 Katova ulička
 kostel sv. Anny
 děkanství
 socha sv. Vojtěcha
 katovna
 Bystřický můstek
 kostel sv. Vavřince
 Úhošť
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Mikuláše
 Rokle
 železniční most
 Egerberk
 špýchar
 stará porcelánka
 Lázně Evženie
 radnice
 Hasištejn
 Ahníkov
 Šumburk
 Vintířov
 Vintířov
 Šumburk
 kostel sv. Markéty
 Poláky
 Klejnštejn
 Pětipsy
 Radonice
 Skřivánčí vrch
 Doupovská dráha
 radnice
 Maleš
 Vilémov
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Mikuláše
 hřbitovní kaple
 hradiště u Černovic
 Perštejn
 kostel sv. Vojtěcha
 radnice
 Libědice
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Vavřince
 železniční most
 radnice
 zavlažovací nádrž
 kostel sv. Martina
 Soběsuky
 Mašťov
 Vičice
 kostel sv. Barbory
 maloměstské domy
 kostel sv. Štěpána
 kostel sv. Terezie
 kostel sv. Mikuláše
 kamenný kříž
 kostel sv. Barbory
 židovské ghetto
 Široké Třebčice
 Hausberk
 Veliká Ves
 židovský hřbitov
 Bergrutsch
 kostel sv. Jakuba
 Brody
 Kamencové jezero
 Údlice
 kostel sv. Kateřiny
 železárna
 Krásný Dvůr
 kostel sv. Kryštofa
 Blatno
 židovský hřbitov
 kaple sv. Anny
 smírčí kříž
 Kličín
 Kaštice
 Najštejn
 kaple
 Rubín
 Dolánky
 městské sklepy
 kostel sv. Jiljí
 synagoga
 Červený Hrádek
Kontaktní informace
Městské muzeum v Kadani
Švermova 474
432 01 Kadaň
Tel: 474 341 295
http://www.muzeumkadan.cz
muzeum@muzeumkadan.cz
Základní informace místa
ID místa: 1171
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: klášter
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 19.7.2002
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

reklama