První zmínky r. 1470 až 1500. V druhé pol. 17. stol. opraven. Roku 1950 areál uzavřel komunistický režim. V roce 1991 se opět vrátil do rukou františkánů, ti jej v roce 1994 předávají biskupství litoměřickému. Dnes v péči města Kadaně.
Hlavní obrázek místa
pohled od jihovýchodu
© Pavel Zany Komárek 4. 8. 2012
Klášter se nachází na ostrohu nad řekou Ohří na jihozápadním okraji Kadaně při staré cestě do Klášterce nad Ohří. Je nejstarším poutním místem Čtrnácti sv. Pomocníků na území českého státu a od roku 1995 patří mezi naše národní kulturní památky. Ke klášteru se dostanete za 10 min pěsky z centra Kadaně. Přímo k němu lze dojet i autem a je tu možno též zaparkovat. Stravování a ubytování je zajištěno v centru Kadaně. V dnešní době je klášter sídlem Městského muzea v Kadani, které nabízí několik okruhů prohlídek. První vás zavede do gotických a barokních sklepů, kde naleznete expozice o mineralogii, zkamenělinách a historii hornictví v regionu. Druhý vás provede přízemím budovy, v níž budete seznámeni s historií kláštera a františkánů, kteří zde žili po několik století. Poslední okruh vám umožní vstup do jednotlivých mnišských cel, jež dnes slouží k prezentaci historie královského města Kadaně. V obnovované a přes den volně přístupné klášterní zahradě je zasazena chmelnice a vinice s počínající tradicí vinobraní a výrobou místního vína. Její součástí je i okrasná barokní část sloužící k odpočinku po namáhavém dni. A samozřejmě je tu i možnost malého občerstvení. Časy prohlídek jsou uvedy níže, případně je naleznete na webových stránkách muzea.
18.7. 2002
historie

Historické informace První ověřitelné zmínky o klášteře, které souvisí s epochou Jana Hasištejnského z Lobkowicz, se datují počátkem 70. let 15. století. Během několika let byl dokončen prostorný kostel s jedním hlavním a čtyřmi bočními oltáři. Pod patronací rodu Hasištejnských z Lobkowicz, kterým klášter do roku 1481 patřil, vyrostla v letech 1483-87 nová čtyřkřídlá klášterní budova s malým dvorem uprostřed obklopeným křížovou chodbou. Úplné dokončení gotické budovy kláštera je datováno do roku 1500. V kapli sv. Kateřiny se vyskytují poprvé na našem území sklípkové klenby. Třicetiletá válka a náboženské spory zbrzdily rozvoj kláštera. Teprve ve druhé polovině 17. století se budovy opravují, kostel byl nově vybaven a byly k němu přistaveny dvě kaple při severní boční lodi. Reformy císaře Josefa II. vedly ke zmenšování poštu řeholníků a na konci 18. století bylo františkánům zakázáno žebrat. Během druhé světové války…  číst dále

18.7. 2002

pověsti

Legenda o vzniku kláštera

Vznik kláštera provází legenda, že kdysi na jeho místě stálo popraviště. Šlechtic, který zde měl být oběšen, snad pro odpor k panovníkovi, cestou na popraviště litoval svých skutků a prosil skrz svaté Pomocníky Boha o odpuštění. Přestože visel na šibenici tři dny a tři noci, nezemřel a vzhledem k tomuto zázraku jej kadaňští radní osvobodili. Popraviště přeložili na druhý konec města a na místě zázraku vystavěli kapli Čtrnácti sv. Pomocníků. V legendách se také hovoří o posvěcení zázračné studánky františkánským kazatelem a generálním vikářem řádu, sv. Janem Kapistránem v době okolo poloviny 15. století.

18.7. 2002

otvíračka

út - pá 14.30, 16.00 h. so 11.00, 13.00, 14.30, 16.00 h. ne 14.30, 16.00 h. v pondělí zavřeno

http://www.muzeumkadan.cz, 9.1. 2005

okruhy, vstupné

základní 30,- Kč snížené (děti, studenti a důchodci) 20,- Kč rodinné vstupné 60,- Kč Základní školy, jejichž zřizovatelem je Město Kadaň, platí 100 Kč za jednu třidu.

http://www.muzeumkadan.cz, 9.1. 2005

Půdorys místa

schematický půdorys přízemí kláštera podle Josefa Olitze
© kol.: Encyklopedie českých klášterů, Libri, Praha 1997
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Ústecký kraj,  Chomutov  (CV), Kadaň

Místa v okolí

 smírčí kříže
 křížová cesta
 Ptačí domky
 městské opevnění
 dům č. p. 7
 Šlikovský dům
 radnice
 Kadaň
 dům č. p. 78
 stará synagoga
 Katova ulička
 kostel sv. Anny
 děkanství
 socha sv. Vojtěcha
 katovna
 Bystřický můstek
 kostel sv. Vavřince
 Úhošť
 Rokle
 Funkštejn
 železniční most
 Egerberk
 špýchar
 Lázně Evženie
 radnice
 Hasištejn
 Ahníkov
 Šumburk
 Vintířov
 Vintířov
 Šumburk
 kostel sv. Markéty
 Poláky
 Klejnštejn
 Pětipsy
 Radonice
 Skřivánčí vrch
 Doupovská dráha
 radnice
 Maleš
 Vilémov
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Mikuláše
 hřbitovní kaple
 hradiště u Černovic
 Perštejn
 radnice
 Libědice
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Vavřince
 železniční most
 radnice
 zavlažovací nádrž
 kostel sv. Martina
 Soběsuky
 Mašťov
 Vičice
 kostel sv. Barbory
 maloměstské domy
 kostel sv. Štěpána
 kostel sv. Terezie
 kamenný kříž
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Barbory
 židovské ghetto
 Široké Třebčice
 Hausberk
 Veliká Ves
 Bergrutsch
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jakuba
 Brody
 Kamencové jezero
 Údlice
 železárna
 kostel sv. Kateřiny
 Krásný Dvůr
 kostel sv. Kryštofa
 Blatno
 židovský hřbitov
 kaple sv. Anny
 smírčí kříž
 Kličín
 Kaštice
 Najštejn
 kaple
 Rubín
 Dolánky
 městské sklepy
 kostel sv. Jiljí
 Červený Hrádek
Kontaktní informace
Městské muzeum v Kadani
Švermova 474
432 01 Kadaň
Tel: 474 341 295
http://www.muzeumkadan.cz
muzeum@muzeumkadan.cz
Základní informace místa
ID místa: 1171
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: klášter
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 19.7.2002
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama