Původně gotický jednolodní kostel ze 13.–14. století na pahorku nad centrem dlouhé přípotoční vsi. Současná podoba z let 1668–70 (přistavěna věž). Ves nesmyslně zničena koncem 80. let 20. století stejně jako sousední přifařený Vernéřov.
Hlavní obrázek místa
Mikulovice-kostel
© Daleda 2012
Bývalé Mikulovice jsou přístupné autem ze silnice I/13 odbočením k průmyslové zóně Verne (na ploše někdejšího Vernéřova), odtud z okružní křižovatky k jihu, podjezdem pod I/13. Kostel je viditelný zejména v bezlistých obdobích vpravo od silnice. Příjezd je též možný po II/568 z Kadaně či Klášterce n. Ohří. Nejbližší železniční stanicí je Klášterec nad Ohří na trati Chomutov-Cheb, necelé 2 km západně. Odtud vede nejkratší cesta vpravo od výpravní budovy (po výstupu z vlaku) po betonové silnici podél kolejiště nádraží k lesní správě, dále přes louku a lesem po úbočí Jezerní hory, kolem rybníka na někdejší hlavní ulici obce a po ní vzhůru podél potoka, celkem asi půl hodiny ostré chůze.
Ivan Grisa, 6.12. 2008
historie

Mikulovice vznikly ve 13. století jako lánová kolonizační ves podél dolního toku dnešního Hradišťského potoka. Kostel byl snad postaven hned při vzniku vsi (viz název) na pahorku nad soutokem Hradišťského potoka s menším pravým přítokem. Z původní stavby se dochovala zejména jižní sakristie, jejíž klenbu a spojovací portál do presbytáře klade D. Líbal do 13. století. Kolem kostela se od počátku rozkládal hřbitov, ohrazený kamennou zdí. V letech 1668–70 byl kostel barokně přestavěn, v ose západního průčelí byla postavena hranolová věž, zdobená pilastry. V 19. století byl hřbitov rozšířen západním směrem. Po roce 1945 stavba chátrala. Mikulovice ani sousední Vernéřov (navazoval proti proudu potoka) nebyly sice dotčeny těžbou uhlí, ale nepodařilo se je nikdy zcela dosídlit a po rozmachu panelové výstavby v nedaleké Kadani a Klášterci se dále vylidňovaly. Roku 1986 bylo rozhodnuto o výstavbě popílkoviště prunéřovských elektráren na místě…  číst dále

Ivan Grisa, dle D. Líbal, Katalog gotické architektury..., Umělecké památky Čech, svazek 2, 6.12. 2008

Komentáře

Ústecký kraj,  Chomutov  (CV), Mikulovice

Místa v okolí

 vodní nádrž Kadaň
 smírčí kříže
 křížová cesta
 špýchar
 železniční most
 dům č. p. 7
 Ptačí domky
 městské opevnění
 stará porcelánka
 Šlikovský dům
 stará synagoga
 kostel sv. Anny
 radnice
 Úhošť
 Kadaň
 dům č. p. 78
 katovna
 Katova ulička
 děkanství
 socha sv. Vojtěcha
 radnice
 Egerberk
 Bystřický můstek
 Lázně Evženie
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Vavřince
 Šumburk
 Šumburk
 Hasištejn
 Rokle
 Klejnštejn
 kostel sv. Václava
 Sfingy u Měděnce
 Ahníkov
 Perštejn
 radnice
 Skřivánčí vrch
 Maleš
 Vintířov
 Vintířov
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Terezie
 hradiště u Černovic
 Poláky
 Radonice
 Pětipsy
 Doupovská dráha
 radnice
 Vilémov
 hřbitovní kaple
 kostel sv. Mikuláše
 kamenný kříž
 železárna
 Nebesa
 kostel sv. Kryštofa
 železniční most
 kostel sv. Vojtěcha
 Himlštejn
 radnice
 Hausberk
 Libědice
 kostel sv. Víta
 Mašťov
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Barbory
 železniční most
 kostel sv. Barbory
 maloměstské domy
 vápenka
 zavlažovací nádrž
 Bergrutsch
 kostel sv. Martina
 Soběsuky
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Štěpána
 Hauenštejn
 Blatno
 židovské ghetto
 Kamencové jezero
 sloup s Pietou
 Široké Třebčice
 smírčí kříž
 lesní hřbitov
 kostel sv. Jakuba
 Veliká Ves
 židovský hřbitov
 kostel sv. Martina
 sousoší Kalvarie
 dům čp. 309
 kostel Všech svatých
 Najštejn
 kostel sv. Kateřiny
 kaple sv. Anny
 Kaštice
Základní informace místa
ID místa: 7077
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 14.1.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama