Trojboký pískovcový pilíř na dvoupatrovem soklu s balustrádou a sochami sv. Jana Nepomuckého, sv. Donáta a sv. Floriána, završený kovovým Božím okem. Postaven v Kralupech r. 1726 nákladem kralupských obyvatel, autorství přisouzeno J. A. Dietzovi. R. 1974 přenesen do Libědic, r. 2012 do Málkova.
Hlavní obrázek místa
sloup Nejsvětější Trojice, socha sv. Floriána
© Radovan Smokoň 05/2013
Nejjednodušší přístup ke sloupu je ze zastávky autobusu Málkov-Zelená ze směru od Chomutova, kde se vydáme doleva pod silnici č. 13 a hned mírně doprava, projdeme kolem Zeleného ranče a Zelenské Lípy. Překročíme Podkrušnohorský přivaděč Ohře-Bílina a napravo hned pod Ahníkovskou lípou sloup najdeme.
Radovan Smokoň, 29.5. 2013
popis

Pilíř z okrového pískovce má bohatě členěný dvouetažový sokl na trojúhelném půdoryse s konkávně prohnutými stranami. Na prvním etáži stojí sochy světců, ochránců proti živelným pohromám (požáru, povodni a krupobití): sv. Floriána, sv. Jana Nepomuckého a sv. Donáta. Na volutách mezi sochami stávaly sošky andílků s kartušemi (ještě r. 1954 a 1974 byly všechny tři, dochovala se pouze jedna z nich). Na podstavci stojí trojboký pilíř zakončený kovovým Božím okem v trojúhelné svatozáři. Kolem pilíře je balustrádové zábradlí s prolamovanou ornamentální výplní a průchody původně uzavřenými kovovými mřížemi.

Zany, 30.5. 2013

historie

Pilíř Nejsvětější Trojice v podobě Božího oka byl v místě pranýře na kralupské návsi postaven roku 1726 nákladem zdejšího měšťanstva. Na základě slohové analýzy a analogií s jeho dalšími pracemi přisoudila K. Adamcová autorství pilíře sochaři Janu Adamu Dietzovi z Jezeří. O dalších osudech pilíře se dostupná literatura nezmiňuje. Roku 1954 inicioval kralupský národní výbor opravu staletími ošlehaného monumentu, která byla ještě aktuálnější poté, co byla v prosinci téhož roku památka vážně poškozena při nehodě nákladního automobilu. Opravu provedl roku 1955 akademický sochař F. Rada. V 70. letech 20. století bylo v souvislosti s rozšiřující se těžbou uhlí rozhodnuto o likvidaci obce, ke kterému došlo roku 1976. Ještě předtím však byl roku 1974 pilíř rozebrán na celkem 227 částí a přemístěn do cca 25 km vzdálených Libědic, kde byl znovu sestaven. Tam stál až do léta roku 2012, kdy se opět stěhoval, tentokrát do obce Málkov, pod…  číst dále

30.5. 2013

Komentáře

Ústecký kraj,  Chomutov  (CV), Zelená

Místa v okolí

 Skřivánčí vrch
 Ahníkov
 Hasištejn
 kamenný kříž
 Hausberk
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Barbory
 Bergrutsch
 Blatno
 stará synagoga
 kostel sv. Anny
 katovna
 dům č. p. 7
 dům č. p. 78
 Katova ulička
 radnice
 městské opevnění
 smírčí kříže
 děkanství
 Šlikovský dům
 socha sv. Vojtěcha
 křížová cesta
 Bystřický můstek
 kostel sv. Mikuláše
 Kamencové jezero
 Ptačí domky
 Kadaň
 smírčí kříž
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Vavřince
 radnice
 železniční most
 Najštejn
 Dieterova štola
 Rokle
 Údlice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Havla
 Úhošť
 kostel sv. Jiljí
 městské sklepy
 kostel sv. Matouše
 Přečaply
 synagoga
 Červený Hrádek
 špýchar
 železniční most
 Vičice
 Poláky
 stará porcelánka
 železniční most
 Klášterec nad Ohří
 radnice
 Lázně Evženie
 Egerberk
 vodní nádrž Újezd
 Klášterecká kyselka
 Stülpnerův pomník
 kostel sv. Martina
 Soběsuky
 Hirtstein
 Bílence
 Pětipsy
 synagoga
 Šumburk
 kostel sv. Kryštofa
 Šumburk
 radnice
 Nový Žeberk
 Doupovská dráha
 Libědice
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Vavřince
 Skalní okno
 Jezerka
 Klejnštejn
 Starý Žeberk
 Eduardova skála
 židovský hřbitov
 Jezeří
 Švédské šance
 Libočany
 Dřevařský rybník
 Josefinina skála
 kostel Všech svatých
 Albrechtická štola
Základní informace místa
ID místa: 11244
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: socha, monument
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 29.5.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama