Trojboký pískovcový pilíř na dvoupatrovem soklu s balustrádou a sochami sv. Jana Nepomuckého, sv. Donáta a sv. Floriána, završený kovovým Božím okem. Postaven v Kralupech r. 1726 nákladem kralupských obyvatel, autorství přisouzeno J. A. Dietzovi. R. 1974 přenesen do Libědic, r. 2012 do Málkova.
Hlavní obrázek místa
sloup Nejsvětější Trojice, socha sv. Floriána
© Radovan Smokoň 05/2013
Nejjednodušší přístup ke sloupu je ze zastávky autobusu Málkov-Zelená ze směru od Chomutova, kde se vydáme doleva pod silnici č. 13 a hned mírně doprava, projdeme kolem Zeleného ranče a Zelenské Lípy. Překročíme Podkrušnohorský přivaděč Ohře-Bílina a napravo hned pod Ahníkovskou lípou sloup najdeme.
Radovan Smokoň, 29.5. 2013
popis

Pilíř z okrového pískovce má bohatě členěný dvouetažový sokl na trojúhelném půdoryse s konkávně prohnutými stranami. Na prvním etáži stojí sochy světců, ochránců proti živelným pohromám (požáru, povodni a krupobití): sv. Floriána, sv. Jana Nepomuckého a sv. Donáta. Na volutách mezi sochami stávaly sošky andílků s kartušemi (ještě r. 1954 a 1974 byly všechny tři, dochovala se pouze jedna z nich). Na podstavci stojí trojboký pilíř zakončený kovovým Božím okem v trojúhelné svatozáři. Kolem pilíře je balustrádové zábradlí s prolamovanou ornamentální výplní a průchody původně uzavřenými kovovými mřížemi.

Zany, 30.5. 2013

historie

Pilíř Nejsvětější Trojice v podobě Božího oka byl v místě pranýře na kralupské návsi postaven roku 1726 nákladem zdejšího měšťanstva. Na základě slohové analýzy a analogií s jeho dalšími pracemi přisoudila K. Adamcová autorství pilíře sochaři Janu Adamu Dietzovi z Jezeří. O dalších osudech pilíře se dostupná literatura nezmiňuje. Roku 1954 inicioval kralupský národní výbor opravu staletími ošlehaného monumentu, která byla ještě aktuálnější poté, co byla v prosinci téhož roku památka vážně poškozena při nehodě nákladního automobilu. Opravu provedl roku 1955 akademický sochař F. Rada. V 70. letech 20. století bylo v souvislosti s rozšiřující se těžbou uhlí rozhodnuto o likvidaci obce, ke kterému došlo roku 1976. Ještě předtím však byl roku 1974 pilíř rozebrán na celkem 227 částí a přemístěn do cca 25 km vzdálených Libědic, kde byl znovu sestaven. Tam stál až do léta roku 2012, kdy se opět stěhoval, tentokrát do obce Málkov, pod…  číst dále

30.5. 2013

Ústecký kraj,  Chomutov  (CV), Zelená

Místa v okolí

 Skřivánčí vrch
 Ahníkov
 Hasištejn
 kamenný kříž
 Hausberk
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Barbory
 Bergrutsch
 Blatno
 stará synagoga
 kostel sv. Anny
 katovna
 dům č. p. 7
 dům č. p. 78
 Katova ulička
 radnice
 městské opevnění
 smírčí kříže
 děkanství
 Šlikovský dům
 socha sv. Vojtěcha
 křížová cesta
 Bystřický můstek
 Kamencové jezero
 kostel sv. Mikuláše
 Ptačí domky
 Kadaň
 smírčí kříž
 kostel sv. Vavřince
 radnice
 železniční most
 Najštejn
 Dieterova štola
 Rokle
 Údlice
 židovský hřbitov
 Úhošť
 kostel sv. Jiljí
 městské sklepy
 kostel sv. Matouše
 Přečaply
 Červený Hrádek
 železniční most
 Vičice
 špýchar
 Funkštejn
 železniční most
 Poláky
 Klášterec nad Ohří
 radnice
 Lázně Evženie
 Egerberk
 Stülpnerův pomník
 kostel sv. Martina
 Soběsuky
 Hirtstein
 Bílence
 Pětipsy
 synagoga
 Šumburk
 kostel sv. Kryštofa
 Šumburk
 radnice
 Nový Žeberk
 Doupovská dráha
 Libědice
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Vavřince
 Skalní okno
 Klejnštejn
 Starý Žeberk
 Eduardova skála
 židovský hřbitov
 Jezeří
 Švédské šance
 Libočany
 Dřevařský rybník
 Josefinina skála
 kostel Všech svatých
 Albrechtická štola
Základní informace místa
ID místa: 11244
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: socha, monument
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 29.5.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve středočeském kraji, v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les a z něj se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě vytesané do žuly.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

reklama