Trojboký pískovcový pilíř na dvoupatrovem soklu s balustrádou a sochami sv. Jana Nepomuckého, sv. Donáta a sv. Floriána, završený kovovým Božím okem. Postaven v Kralupech r. 1726 nákladem kralupských obyvatel, autorství přisouzeno J. A. Dietzovi. R. 1974 přenesen do Libědic, r. 2012 do Málkova.
Hlavní obrázek místa
sloup Nejsvětější Trojice, socha sv. Floriána
© Radovan Smokoň 05/2013
Nejjednodušší přístup ke sloupu je ze zastávky autobusu Málkov-Zelená ze směru od Chomutova, kde se vydáme doleva pod silnici č. 13 a hned mírně doprava, projdeme kolem Zeleného ranče a Zelenské Lípy. Překročíme Podkrušnohorský přivaděč Ohře-Bílina a napravo hned pod Ahníkovskou lípou sloup najdeme.
Radovan Smokoň, 29.5. 2013
popis

Pilíř z okrového pískovce má bohatě členěný dvouetažový sokl na trojúhelném půdoryse s konkávně prohnutými stranami. Na prvním etáži stojí sochy světců, ochránců proti živelným pohromám (požáru, povodni a krupobití): sv. Floriána, sv. Jana Nepomuckého a sv. Donáta. Na volutách mezi sochami stávaly sošky andílků s kartušemi (ještě r. 1954 a 1974 byly všechny tři, dochovala se pouze jedna z nich). Na podstavci stojí trojboký pilíř zakončený kovovým Božím okem v trojúhelné svatozáři. Kolem pilíře je balustrádové zábradlí s prolamovanou ornamentální výplní a průchody původně uzavřenými kovovými mřížemi.

Zany, 30.5. 2013

historie

Pilíř Nejsvětější Trojice v podobě Božího oka byl v místě pranýře na kralupské návsi postaven roku 1726 nákladem zdejšího měšťanstva. Na základě slohové analýzy a analogií s jeho dalšími pracemi přisoudila K. Adamcová autorství pilíře sochaři Janu Adamu Dietzovi z Jezeří. O dalších osudech pilíře se dostupná literatura nezmiňuje. Roku 1954 inicioval kralupský národní výbor opravu staletími ošlehaného monumentu, která byla ještě aktuálnější poté, co byla v prosinci téhož roku památka vážně poškozena při nehodě nákladního automobilu. Opravu provedl roku 1955 akademický sochař F. Rada. V 70. letech 20. století bylo v souvislosti s rozšiřující se těžbou uhlí rozhodnuto o likvidaci obce, ke kterému došlo roku 1976. Ještě předtím však byl roku 1974 pilíř rozebrán na celkem 227 částí a přemístěn do cca 25 km vzdálených Libědic, kde byl znovu sestaven. Tam stál až do léta roku 2012, kdy se opět stěhoval, tentokrát do obce Málkov, pod…  číst dále

30.5. 2013

Ústecký kraj,  Chomutov  (CV), Zelená

Místa v okolí

 Skřivánčí vrch
 Ahníkov
 Hasištejn
 kamenný kříž
 Hausberk
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Barbory
 Bergrutsch
 Blatno
 stará synagoga
 kostel sv. Anny
 katovna
 dům č. p. 7
 dům č. p. 78
 Katova ulička
 radnice
 městské opevnění
 smírčí kříže
 děkanství
 Šlikovský dům
 socha sv. Vojtěcha
 křížová cesta
 Bystřický můstek
 Kamencové jezero
 kostel sv. Mikuláše
 Ptačí domky
 Kadaň
 smírčí kříž
 kostel sv. Vavřince
 radnice
 železniční most
 Najštejn
 Dieterova štola
 Rokle
 Údlice
 židovský hřbitov
 Úhošť
 kostel sv. Jiljí
 městské sklepy
 kostel sv. Matouše
 Přečaply
 Červený Hrádek
 železniční most
 Vičice
 špýchar
 Funkštejn
 železniční most
 Poláky
 Klášterec nad Ohří
 radnice
 Lázně Evženie
 Egerberk
 Stülpnerův pomník
 kostel sv. Martina
 Soběsuky
 Hirtstein
 Bílence
 Pětipsy
 synagoga
 Šumburk
 kostel sv. Kryštofa
 Šumburk
 radnice
 Nový Žeberk
 Doupovská dráha
 Libědice
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Vavřince
 Skalní okno
 Kleinštejn
 Starý Žeberk
 Eduardova skála
 židovský hřbitov
 Jezeří
 Švédské šance
 Libočany
 Dřevařský rybník
 Josefinina skála
 kostel Všech svatých
 Albrechtická štola
Základní informace místa
ID místa: 11244
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: socha, monument
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 29.5.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama