Okolo roku 1581 nechal Linhart Steinbach ke staršímu renesančnímu křídlu přistavět novější budovu zámku ve stylu saské renesance s bohatě členěným věžovitým rizalitem nad vjezdem do dvora, zdi zdobila sgrafita. Renesanční podobu si zámek zachoval až do roku 1985, kdy ustoupil s celou vsí těžbě uhlí.
Hlavní obrázek místa
Zámek Ahníkov před demolicí
© anon., před r. 1985
V místě, kde stával pozdně renesanční zámek je již jen vytěžený prostor Dolu Nástup Tušimice (největší povrchový lom v ČR). Před demolicí byly z budovy zámku sejmuty všechny významné architektonické prvky, očíslovány a uloženy do areálu chomutovského Podkrušnohorského zooparku, kde čekají na další využití.
28.12. 2003
popis

Není známo, kde stávala původní ahníkovská tvrz (snad už ve 13. století) – známá je až poloha stavby renesanční tvrze, nejspíš z počátku 16. století. Ta tvořila severní část poplužního dvora a zachovala se v podstatě netknutá stavebními úpravami. Byla to budova se sedlovou střechou a renesančními štíty. Ve druhé polovině 16. století zbudoval Linhart Steinbach ve východní části poplužního dvora novou budovu ve stylu saské renesance. Martinicové pak obě budovy propojili. Podle dispozice se zdá, že zamýšlená výsledná podoba tvrze, či už spíše zámku, nebyla realizována. Nová budova měla v hlavním průčelí nad vjezdem zdobný třípatrový věžovitý rizalit s balustrádou, omítky byly původně ozdobeny sgrafity. Na střeše byl i bohatě zdobený vikýř. Celý areál byl v následujících století několikrát přestavěn, ale svou renesanční podobu neztratil. Cenná budova zámku ve stylu saské (či severské) renesance byla i s celým areálem a vesnicí…  číst dále

Iva K., 30.9. 2020

historie

Zakladatelem Ahníkova byl s velkou pravděpodobností syn Milhosta Mašťovského Ahník nebo též Ahně, který je doložen v letech 1196–1239. Kdy a kým byla postavena zdejší tvrz, není známo, ale je pravděpodobné, že již od 14. století zde sídlili manové hradu Hasištejna. Koncem 15. století vlastnil Ahníkov Mikuláš Chlup a po něm jeho dcery, od roku 1531 Petr Velemyský z Velemyšlevsi, roku 1567 Vít z Hertenberku. Bohuslav Felix z Lobkovic, pán na Hasištejně, prodal ahníkovský statek Linhartovi ze Steinbachu a hned roku 1581 jej Rudolf II. propustil z manství. Steinbach přestavěl kolem r. 1581 starou ahníkovskou tvrz na zámek ve slohu saské renesance a obýval jej i tehdy, když v roku 1606 koupil hrad Hasištejn s panstvím a připojil je k Ahníkovu. Po bitvě na Bílé hoře byl majetek Linharta mladšího ze Steinbachu konfiskován a v roce 1623 prodán Jaroslavu Bořitovi z Martinic. Martinic koupil současně…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku, Severní Čechy, 28.12. 2003

Půdorys místa

Plán poplužního dvora a panských sídel v Ahníkově před demolicí po roce 1985, (in F. Musil, M. Plaček, J. Úlovec: Zaniklé hrady, zámky a trvze Čech, Moravy a Slezska po roce 1945) Červeně označené je zdivo z počátku 16. století; modře zdivo ze závěru 16. století; žlutě zdivo z 18. století, zbytek je z mladších období
09/2020
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Ústecký kraj,  Chomutov  (CV), Málkov

Místa v okolí

 Skřivánčí vrch
 Hasištejn
 kostel sv. Barbory
 kamenný kříž
 stará synagoga
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Václava
 Hausberk
 Bergrutsch
 dům č. p. 78
 katovna
 Katova ulička
 dům č. p. 7
 děkanství
 Šlikovský dům
 socha sv. Vojtěcha
 radnice
 městské opevnění
 smírčí kříže
 křížová cesta
 Ptačí domky
 Bystřický můstek
 Kadaň
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Vavřince
 radnice
 kostel sv. Mikuláše
 Kamencové jezero
 Rokle
 Blatno
 kostel sv. Havla
 smírčí kříž
 Údlice
 Úhošť
 židovský hřbitov
 Poláky
 železniční most
 Vičice
 Najštejn
 železniční most
 kostel sv. Matouše
 Přečaply
 Dieterova štola
 špýchar
 železniční most
 městské sklepy
 stará porcelánka
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Martina
 Soběsuky
 Klášterec nad Ohří
 synagoga
 radnice
 Egerberk
 Lázně Evženie
 Klášterecká kyselka
 Pětipsy
 Červený Hrádek
 Bílence
 vodní nádrž Újezd
 synagoga
 Doupovská dráha
 Libědice
 kostel sv. Víta
 Šumburk
 Stülpnerův pomník
 Vintířov
 Šumburk
 kostel sv. Vojtěcha
 radnice
 Vintířov
 kostel sv. Markéty
 Vilémov
 kostel sv. Vavřince
 Hirtstein
 kostel sv. Mikuláše
 hřbitovní kaple
 radnice
 Radonice
 zavlažovací nádrž
 kostel sv. Kryštofa
 kostel sv. Václava
 Klejnštejn
 Nový Žeberk
 Skalní okno
 židovský hřbitov
 Jezerka
 Maleš
 Starý Žeberk
 Libočany
 kostel Všech svatých
 Jezeří
 Švédské šance
 Josefinina skála
 Albrechtická štola
Základní informace místa
ID místa: 1887
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno:
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama