Okolo roku 1581 nechal Linhart Steinbach ke staršímu renesančnímu křídlu přistavět novější budovu zámku ve stylu saské renesance s bohatě členěným věžovitým rizalitem nad vjezdem do dvora, zdi zdobila sgrafita. Renesanční podobu si zámek zachoval až do roku 1985, kdy ustoupil s celou vsí těžbě uhlí.
Hlavní obrázek místa
Zámek Ahníkov před demolicí
© anon., před r. 1985
V místě, kde stával pozdně renesanční zámek je již jen vytěžený prostor Dolu Nástup Tušimice (největší povrchový lom v ČR). Před demolicí byly z budovy zámku sejmuty všechny významné architektonické prvky, očíslovány a uloženy do areálu chomutovského Podkrušnohorského zooparku, kde čekají na další využití.
28.12. 2003
popis

Není známo, kde stávala původní ahníkovská tvrz (snad už ve 13. století) – známá je až poloha stavby renesanční tvrze, nejspíš z počátku 16. století. Ta tvořila severní část poplužního dvora a zachovala se v podstatě netknutá stavebními úpravami. Byla to budova se sedlovou střechou a renesančními štíty. Ve druhé polovině 16. století zbudoval Linhart Steinbach ve východní části poplužního dvora novou budovu ve stylu saské renesance. Martinicové pak obě budovy propojili. Podle dispozice se zdá, že zamýšlená výsledná podoba tvrze, či už spíše zámku, nebyla realizována. Nová budova měla v hlavním průčelí nad vjezdem zdobný třípatrový věžovitý rizalit s balustrádou, omítky byly původně ozdobeny sgrafity. Na střeše byl i bohatě zdobený vikýř. Celý areál byl v následujících století několikrát přestavěn, ale svou renesanční podobu neztratil. Cenná budova zámku ve stylu saské (či severské) renesance byla i s celým areálem a vesnicí…  číst dále

Iva K., 30.9. 2020

historie

Zakladatelem Ahníkova byl s velkou pravděpodobností syn Milhosta Mašťovského Ahník nebo též Ahně, který je doložen v letech 1196–1239. Kdy a kým byla postavena zdejší tvrz, není známo, ale je pravděpodobné, že již od 14. století zde sídlili manové hradu Hasištejna. Koncem 15. století vlastnil Ahníkov Mikuláš Chlup a po něm jeho dcery, od roku 1531 Petr Velemyský z Velemyšlevsi, roku 1567 Vít z Hertenberku. Bohuslav Felix z Lobkovic, pán na Hasištejně, prodal ahníkovský statek Linhartovi ze Steinbachu a hned roku 1581 jej Rudolf II. propustil z manství. Steinbach přestavěl kolem r. 1581 starou ahníkovskou tvrz na zámek ve slohu saské renesance a obýval jej i tehdy, když v roku 1606 koupil hrad Hasištejn s panstvím a připojil je k Ahníkovu. Po bitvě na Bílé hoře byl majetek Linharta mladšího ze Steinbachu konfiskován a v roce 1623 prodán Jaroslavu Bořitovi z Martinic. Martinic koupil současně…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku, Severní Čechy, 28.12. 2003

Půdorys místa

Plán poplužního dvora a panských sídel v Ahníkově před demolicí po roce 1985, (in F. Musil, M. Plaček, J. Úlovec: Zaniklé hrady, zámky a trvze Čech, Moravy a Slezska po roce 1945) Červeně označené je zdivo z počátku 16. století; modře zdivo ze závěru 16. století; žlutě zdivo z 18. století, zbytek je z mladších období
09/2020
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Ústecký kraj,  Chomutov  (CV), Málkov

Místa v okolí

 Skřivánčí vrch
 Hasištejn
 kostel sv. Barbory
 kamenný kříž
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Václava
 stará synagoga
 Hausberk
 Bergrutsch
 dům č. p. 78
 katovna
 Katova ulička
 radnice
 městské opevnění
 dům č. p. 7
 děkanství
 Šlikovský dům
 socha sv. Vojtěcha
 smírčí kříže
 křížová cesta
 Ptačí domky
 Bystřický můstek
 Kadaň
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Mikuláše
 radnice
 Kamencové jezero
 Rokle
 Blatno
 smírčí kříž
 Údlice
 Úhošť
 židovský hřbitov
 Poláky
 železniční most
 Vičice
 Najštejn
 železniční most
 kostel sv. Matouše
 Přečaply
 Funkštejn
 Dieterova štola
 špýchar
 železniční most
 městské sklepy
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Martina
 Soběsuky
 Klášterec nad Ohří
 radnice
 Egerberk
 Pětipsy
 Červený Hrádek
 Lázně Evženie
 Bílence
 synagoga
 Doupovská dráha
 Libědice
 kostel sv. Víta
 Šumburk
 Stülpnerův pomník
 Vintířov
 Šumburk
 radnice
 Vintířov
 kostel sv. Markéty
 Vilémov
 kostel sv. Vavřince
 Hirtstein
 kostel sv. Mikuláše
 hřbitovní kaple
 Radonice
 radnice
 zavlažovací nádrž
 kostel sv. Kryštofa
 kostel sv. Václava
 Kleinštejn
 Nový Žeberk
 Skalní okno
 židovský hřbitov
 Maleš
 Starý Žeberk
 Libočany
 kostel Všech svatých
 Jezeří
 Švédské šance
 Josefinina skála
 Albrechtická štola
Základní informace místa
ID místa: 1887
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno:
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama