Okolo roku 1581 nechal Linhart Steinbach ke staršímu renesančnímu křídlu přistavět novější budovu zámku ve stylu saské renesance s bohatě členěným věžovitým rizalitem nad vjezdem do dvora, zdi zdobila sgrafita. Renesanční podobu si zámek zachoval až do roku 1985, kdy ustoupil s celou vsí těžbě uhlí.
Hlavní obrázek místa
Zámek Ahníkov před demolicí
© anon., před r. 1985
V místě, kde stával pozdně renesanční zámek je již jen vytěžený prostor Dolu Nástup Tušimice (největší povrchový lom v ČR). Před demolicí byly z budovy zámku sejmuty všechny významné architektonické prvky, očíslovány a uloženy do areálu chomutovského Podkrušnohorského zooparku, kde čekají na další využití.
28.12. 2003
popis

Není známo, kde stávala původní ahníkovská tvrz (snad už ve 13. století) – známá je až poloha stavby renesanční tvrze, nejspíš z počátku 16. století. Ta tvořila severní část poplužního dvora a zachovala se v podstatě netknutá stavebními úpravami. Byla to budova se sedlovou střechou a renesančními štíty. Ve druhé polovině 16. století zbudoval Linhart Steinbach ve východní části poplužního dvora novou budovu ve stylu saské renesance. Martinicové pak obě budovy propojili. Podle dispozice se zdá, že zamýšlená výsledná podoba tvrze, či už spíše zámku, nebyla realizována. Nová budova měla v hlavním průčelí nad vjezdem zdobný třípatrový věžovitý rizalit s balustrádou, omítky byly původně ozdobeny sgrafity. Na střeše byl i bohatě zdobený vikýř. Celý areál byl v následujících století několikrát přestavěn, ale svou renesanční podobu neztratil. Cenná budova zámku ve stylu saské (či severské) renesance byla i s celým areálem a vesnicí…  číst dále

Iva K., 30.9. 2020

historie

Zakladatelem Ahníkova byl s velkou pravděpodobností syn Milhosta Mašťovského Ahník nebo též Ahně, který je doložen v letech 1196–1239. Kdy a kým byla postavena zdejší tvrz, není známo, ale je pravděpodobné, že již od 14. století zde sídlili manové hradu Hasištejna. Koncem 15. století vlastnil Ahníkov Mikuláš Chlup a po něm jeho dcery, od roku 1531 Petr Velemyský z Velemyšlevsi, roku 1567 Vít z Hertenberku. Bohuslav Felix z Lobkovic, pán na Hasištejně, prodal ahníkovský statek Linhartovi ze Steinbachu a hned roku 1581 jej Rudolf II. propustil z manství. Steinbach přestavěl kolem r. 1581 starou ahníkovskou tvrz na zámek ve slohu saské renesance a obýval jej i tehdy, když v roku 1606 koupil hrad Hasištejn s panstvím a připojil je k Ahníkovu. Po bitvě na Bílé hoře byl majetek Linharta mladšího ze Steinbachu konfiskován a v roce 1623 prodán Jaroslavu Bořitovi z Martinic. Martinic koupil současně…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku, Severní Čechy, 28.12. 2003

Půdorys místa

Plán poplužního dvora a panských sídel v Ahníkově před demolicí po roce 1985, (in F. Musil, M. Plaček, J. Úlovec: Zaniklé hrady, zámky a trvze Čech, Moravy a Slezska po roce 1945) Červeně označené je zdivo z počátku 16. století; modře zdivo ze závěru 16. století; žlutě zdivo z 18. století, zbytek je z mladších období
09/2020
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Ústecký kraj,  Chomutov  (CV), Málkov

Místa v okolí

 Skřivánčí vrch
 Hasištejn
 kostel sv. Barbory
 kamenný kříž
 stará synagoga
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Václava
 Hausberk
 dům č. p. 78
 katovna
 Katova ulička
 Bergrutsch
 dům č. p. 7
 děkanství
 Šlikovský dům
 socha sv. Vojtěcha
 radnice
 městské opevnění
 smírčí kříže
 křížová cesta
 Ptačí domky
 Bystřický můstek
 Kadaň
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Vavřince
 radnice
 kostel sv. Mikuláše
 Kamencové jezero
 Rokle
 Blatno
 kostel sv. Havla
 smírčí kříž
 Údlice
 Úhošť
 židovský hřbitov
 Poláky
 železniční most
 Vičice
 Najštejn
 železniční most
 kostel sv. Matouše
 Přečaply
 Dieterova štola
 špýchar
 železniční most
 městské sklepy
 stará porcelánka
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Martina
 Soběsuky
 Klášterec nad Ohří
 synagoga
 radnice
 Egerberk
 Klášterecká kyselka
 Pětipsy
 Lázně Evženie
 Červený Hrádek
 Bílence
 synagoga
 Doupovská dráha
 Libědice
 kostel sv. Víta
 Šumburk
 Stülpnerův pomník
 Vintířov
 Šumburk
 radnice
 kostel sv. Vojtěcha
 Vintířov
 kostel sv. Markéty
 Vilémov
 kostel sv. Vavřince
 Hirtstein
 kostel sv. Mikuláše
 hřbitovní kaple
 radnice
 Radonice
 zavlažovací nádrž
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Kryštofa
 Klejnštejn
 Nový Žeberk
 Skalní okno
 židovský hřbitov
 Maleš
 Starý Žeberk
 Libočany
 kostel Všech svatých
 Jezeří
 Švédské šance
 Josefinina skála
 Albrechtická štola
Základní informace místa
ID místa: 1887
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno:
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama