Okolo roku 1581 nechal Linhart Steinbach ke staršímu renesančnímu křídlu přistavět novější budovu zámku ve stylu saské renesance s bohatě členěným věžovitým rizalitem nad vjezdem do dvora, zdi zdobila sgrafita. Renesanční podobu si zámek zachoval až do roku 1985, kdy ustoupil s celou vsí těžbě uhlí.
Hlavní obrázek místa
Zámek Ahníkov před demolicí
© anon., před r. 1985
V místě, kde stával pozdně renesanční zámek je již jen vytěžený prostor Dolu Nástup Tušimice (největší povrchový lom v ČR). Před demolicí byly z budovy zámku sejmuty všechny významné architektonické prvky, očíslovány a uloženy do areálu chomutovského Podkrušnohorského zooparku, kde čekají na další využití.
28.12. 2003

  historie

  Zakladatelem Ahníkova byl s velkou pravděpodobností syn Milhosta Mašťovského Ahník nebo též Ahně, který je doložen v letech 1196–1239. Kdy a kým byla postavena zdejší tvrz, není známo, ale je pravděpodobné, že již od 14. století zde sídlili manové hradu Hasištejna. Koncem 15. století vlastnil Ahníkov Mikuláš Chlup a po něm jeho dcery, od roku 1531 Petr Velemyský z Velemyšlevsi, roku 1567 Vít z Hertenberku.

  Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku, Severní Čechy, 28.12. 2003

  popis

  Není známo, kde stávala původní ahníkovská tvrz (snad už ve 13. století) – známá je až poloha stavby renesanční tvrze, nejspíš z počátku 16. století. Ta tvořila severní část poplužního dvora a zachovala se v podstatě netknutá stavebními úpravami. Byla to budova se sedlovou střechou a renesančními štíty. Ve druhé polovině 16. století zbudoval Linhart Steinbach ve východní části poplužního dvora novou

  Iva K., 30.9. 2020

  Půdorys místa

  Plán poplužního dvora a panských sídel v Ahníkově před demolicí po roce 1985, (in F. Musil, M. Plaček, J. Úlovec: Zaniklé hrady, zámky a trvze Čech, Moravy a Slezska po roce 1945) Červeně označené je zdivo z počátku 16. století; modře zdivo ze závěru 16. století; žlutě zdivo z 18. století, zbytek je z mladších období
  09/2020
  Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

  Vložit do oblíbených
  Ústecký kraj,  Chomutov  (CV), Málkov

  Místa v okolí

  Základní informace místa
  ID místa: 1887
  Typ místa: zámek
  Podkategorie: tvrz přestavěná na zámek
  Stav místa: zaniklý
  Přístupnost: nepřístupno
  Uveřejněno:
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Leden býval měsícem odpočinku, mrazu, obav o živobytí, ale také měsícem naděje a lidových mouder

  Ostatní

  Vítám v novém roce všechny příznivce historie. Leden je nejen začátkem nového kalendářního roku, ale také, jak již sám jeho název napovídá, měsícem ledu, a tedy i mrazu a sněhových pokrývek, jež halí přírodu i lidská obydlí. Alespoň takto by to mělo být. Mnohaleté sledování počasí nám však ukazuje, že lednové teploty mají meziročně spíše vzrůstající tendenci

  Mikulovská středověká rozhledna a zatopený vápencový lom – dvě úžasné scenérie, které stojí za vidění

  Cestování

  Moje podzimní toulky jihem Moravy se pomalu blíží do finále. Po návštěvě Valtic a lednického Minaretu se dnes vydáme na dvě trošku méně známé lokality. Jednomu se říká Kozí hrádek a druhému Janičův vrch. Obě místa od sebe dělí zhruba dva kilometry pěší chůze.

  Škoda na autě? Její náhradu vyřeší pojištění

  Reklamní sdělení

  Měli jste bouračku a máte poškozené auto? Opravy nebudou laciné, škody na autě se mohou vyšplhat až do stovek tisíc korun. Pokud máte správné pojištění, pojišťovna vám vyplatí pojistné plnění.

  Trápily naše předky kilogramy navíc nebo jde o novodobý fenomén?

  Zajímavosti

  Vánoce utekly jako voda, dárky jsou rozdány, zásoby jídla pomalu mizí a jediné, co nám přibylo, bude nejspíš nějaký ten kilogram hmotnosti navíc. Celý rok se snažíme držet linii a pak stačí pár dní a naše snažení je pryč.

  Putování starými českými vánocemi aneb co jste o nejkrásnějších svátcích roku možná vůbec netušili….

  Hrady a zámky

  Adventní a vánoční čas býval již od nepaměti spojen s řadou rituálů, pověr a tradic starých jako lidstvo samo. Po mnohá staletí se udržovaly především na venkově. Původní pohanské rituály se časem promísily s křesťanskými vlivy a do dnešních dnů nám tu zanechaly řadu krásných vánočních zvyků.

  Jak to vypadalo v městské kuchyni v dobách středověku a proč mívali černé kuchyně, když my máme bílé?

  Hrady a zámky

  Napadlo vás někdy, jak asi vypadala kuchyně za dob středověku? Byla to samostatná místnost jako dnes? V čem se vařilo, v čem se peklo? Jak uchovávali zásoby, existovaly spíže? A co tehdejší kuchyňské vybavení?

  reklama