Raně gotický kostel v osadě Ledce z 2. poloviny 13. století s hrotitým profilovaným portálem na jižní straně stavby. Upravován v roce 1736 a 1902. Opravován v roce 2002.
Hlavní obrázek místa
© David Pleva, 05/2013
V malé osadě Ledce, kde se dnes nachází statek s přilehlým rybníkem, lze spatřit kostel sv. Bartoloměje. Kostel je obehnán kamennou zdí, která kolem roku 2002 prošla rekonstrukcí a byla na rozbořených místech opravena. Kostel byl postaven ve 2. polovině 13. století a během své existence prošel úpravami, poprvé v roce 1736 a následně roku 1902. Odborných oprav se dočkal v roce 2002, kdy bylo provedena sanace již zmíněných kamenných zdí kolem kostela, střechy a střešní krytiny a zdí samotné stavby. Na jižní straně kostel naleznete hrotitý profilovaný portál a odborně přenesenou fresku zobrazující stavbu domu. Na kostel narazíte pokud půjdete po červené turistické z hradu Zbořený Kostelec směrem na Čerčany podél řeky Sázavy.
JC, 25.7. 2010
Středočeský kraj,  Benešov  (BN), Ledce

Místa v okolí

 Božešice
 Zbořený Kostelec
 Týnec nad Sázavou
 Ládví
 Mokřany
 kostel sv. Petra
 kamenný most
 kostel sv. Havla
 Pyšely
 synagoga
 Lojovice
 Vidlákova Lhota
 Kamenice
 Mrač
 Ringhofferova hrobka
 Mrač
 Mrač
 Husův sbor
 dům ATIS
 Štiřín
 Lešany
 Skalsko
 Velké Popovice
 Obětní kameny
 kostel sv. Martina
 Lštění
 Petrkov
 Turyň
 lom Chlum
 Hrad u Čtyřkol
 Chlum
 Zlenice
 kostel sv. Ludmily
 Konopiště
 Mandava
 Berchtold
 Dolní zvonice
 kostel sv. Jakuba
 Ježov
 kostel sv. Mikuláše
 Sulice
 vodní mlýn
 pivovar
 Stará Dubá
 Kožlí
 městečko Odranec
 Neštětická hora
 Včelní hrádek
 Žampašský most
 Nebřenice
 štola sv. Josefa
 Předboř
 radnice
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Krásná Hora
 rozhledna na Pepři
 kaple sv. Anny
 Husův sbor
 synagoga
 Teletínský lom
 zvonice
 Tloskovský mlýn
 morový sloup
 Radlík
 fara
 Strančice
 kostel Božího Těla
 Tvoršovice
 Na výhledu
 Štefánikova mohyla
 Zittův mlýn
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Mikuláše
 křížový kámen
 Tloskov
 Myšlín
 Čejchanov
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiljí
 Kozmice
 Komorní Hrádek
 Modletice
 Střížkov
 židovský hřbitov
 Struhařov
 Tehov
 Líšno
 hřebčín Pecínov
 Dobřejovice
 kostel sv. Martina
 Jablonná
 Kostelní Střimelice
 Stajice
 Hradové Střimelice
 Zlatníky
 mlecí kameny
 Špulka
 Hodkovice
 lom Kaménka
 Jemniště
 Dolní Břežany
 Jemniště
 Třebešice
 kostel sv. Markéty
 Zvole (Pod Věží)
 Památník Josefa Suka
 kostel sv. Lukáše
 Chotýšany
 Chotýšany
 Skalka
 Kozí Hřbet
Základní informace místa
ID místa: 9307
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 25.7.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama