Část románského hradu, rozšířeného ve 14. a 15. stol., tvořená rotundou, hranolovou věží, přilehlou původně gotickou budovou a odkrytými základy románského paláce. Dnes na hradě sídlí Městské muzeum, pořádají se zde výstavy, koncerty atp.
Hlavní obrázek místa
© Iva Spurná 15.11.2009

Hrad a Muzeum Týnec nad Sázavou

V Týnci nad Sázavou stojí hrad s románskou rotundou a gotickou věží. Na hradě sídlí Městské muzeum - je zde stálá expozice týnecké kameniny, románské sklepení a archeologická expozice, pořádají se zde různé další výstavy, koncerty, věž slouží jako vyhlídková a také - což je pro mnohé překvapení - je již po mnoho let letoviskem netopýrů. Za návštěvu stojí také nedaleký hrad Zbořený Kostelec.
28.5. 2002
turistické

Pozůstatky jednoho z mála románských hradů v Čechách, ležícího na ostrohovité stráni nad levým břehem Sázavy přímo ve městě. Omezeně lze zaparkovat vedle renesančního domu U Micků. Pokud přijedete po Sázavě, je cesta k hradu z vodáckého tábora na pravém břehu hned jasná. Z dnešního hradu zůstala zachována kaple, gotická věž a prostory, dnes hostící muzeum týnecké keramiky. Nově byla v podlaží pod muzeem keramiky otevřena stálá expozice, dokumentující sídelní vývoj města Týnce nad Sázavou. Zde naleznete informace o týneckém hradu a rotundě, kostelu sv. Šimona a Judy a dalších významných událostech historie Týnce a okolí. Vlastní věž hradu je přístupná samostatně. Z přízemního podlaží je přístup do kaple, v prvním podlaží věže je malá expozice archeologických nálezů. Další podlaží obývá kolonie netopýra velkého a pod střechou naleznete krásný výhled na město a Sázavu.

26.7. 2002

historie

Hrad (zřejmě Přemyslovský) byl postaven s využitím románské rotundy, jako hradní kaple, která je z konce 11. století a je jednou z nejstarších staveb středních Čech. K rotundě jako sakrálnímu objektu patřil sídelní objekt, odkrytý při výzkumu v roce 1969. Ten měl jen kůlovou konstrukci a pocházel asi z 11. století. Na jeho místě vznikl na přelomu 12. a 13. století kamenný románský palác (dnes pouze nízké obvodové zdivo) a u něho obranná hranolová věž. Později byl areál obehnán částečně dochovanou hradbou a palác rozšířen o přístavbu dvorního traktu stojícího dodnes. Šlo pravděpodobně o sídlo, které mělo především pevnostní funkci. Jméno Týnec je z výrazu zatýněná, tj. opevněná osada. První písemně doložený majitel hradu byl Oldřich z Týnce (1318). Hrad pak dlouho patřil rodu Medků z Valdeka. Rod Valdeků vystřídal v době jagellonské rod Klinštejnů a dále pak rod Velemyských. V roce 1602…  číst dále

26.7. 2002

Další texty historie
Středočeský kraj,  Benešov  (BN), Týnec nad Sázavou

Místa v okolí

 Zbořený Kostelec
 Božešice
 Lešany
 Vidlákova Lhota
 kamenný most
 kostel sv. Petra
 Ládví
 kostel sv. Havla
 Neštětická hora
 Obětní kameny
 vodní mlýn
 kostel sv. Ludmily
 kostel sv. Jakuba
 Konopiště
 Kožlí
 Mokřany
 Kamenice
 kostel sv. Václava
 Ringhofferova hrobka
 Turyň
 Skalsko
 Tloskovský mlýn
 Mrač
 Pyšely
 Mrač
 Mrač
 synagoga
 Lojovice
 Teletínský lom
 Dolní zvonice
 Husův sbor
 kostel sv. Mikuláše
 pivovar
 kostel sv. Martina
 Žampašský most
 Včelní hrádek
 Tvoršovice
 Tloskov
 štola sv. Josefa
 dům ATIS
 Štiřín
 Teletínské vodopády
 Petrkov
 radnice
 židovský hřbitov
 rozhledna na Pepři
 Velké Popovice
 Lštění
 Mandava
 kostel Božího Těla
 Sulice
 Radlík
 Hrad u Čtyřkol
 lom Chlum
 Zlenice
 Jablonná
 Chlum
 Berchtold
 Stajice
 Nebřenice
 Stará Dubá
 Ježov
 Krásná Hora
 městečko Odranec
 Líšno
 kostel sv. Jiljí
 zvonice
 Předboř
 hřebčín Pecínov
 Hradištko
 most Dr. E. Beneše
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Anny
 Střížkov
 Husův sbor
 Strančice
 synagoga
 morový sloup
 fara
 Na výhledu
 Zittův mlýn
 Památník Josefa Suka
 Štefánikova mohyla
 kostel sv. Lukáše
 Kozmice
 Svojsíkova mohyla
 kostel sv. Václava
 Čejchanov
 kostel sv. Mikuláše
 Komorní Hrádek
 synagoga
 křížový kámen
 kostel sv. Kiliána
 Suchdol
 Myšlín
 Zlatníky
 Ostromeč
 Kozí Hřbet
 Červenka
 Jemniště
 Hrazany
 Struhařov
 kostel sv. Markéty
 Zvole (Pod Věží)
 Jemniště
 Drahoušek
 Dolní Břežany
 Radíč
 Osečany
 kostel sv. Jakuba
 Zvolská homole
 Popovice
 mlecí kameny
 kostel sv. Jiří
 Závist
 Závist-Šance
Kontaktní informace
Městské muzeum Týnec
Adriana Bursová, kastelánka
Nádvoří Adama Hodějovského 48
257 41 Týnec nad Sázavou
Tel: 317 701 051; 775 255 949
http://www.mestotynec.cz/muzeum
adriana.bursova @ atlas.cz
Základní informace místa
ID místa: 311
Typ místa: hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 26.7.2002
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama