Část románského hradu, rozšířeného ve 14. a 15. stol., tvořená rotundou, hranolovou věží, přilehlou původně gotickou budovou a odkrytými základy románského paláce. Dnes na hradě sídlí Městské muzeum, pořádají se zde výstavy, koncerty atp.
Hlavní obrázek místa
Hrad v Týnci n. Sázavou
© Jiří Čížek 04/2007

Hrad a Muzeum Týnec nad Sázavou

V Týnci nad Sázavou stojí hrad s románskou rotundou a gotickou věží. Na hradě sídlí Městské muzeum - je zde stálá expozice týnecké kameniny, románské sklepení a archeologická expozice, pořádají se zde různé další výstavy, koncerty, věž slouží jako vyhlídková a také - což je pro mnohé překvapení - je již po mnoho let letoviskem netopýrů. Za návštěvu stojí také nedaleký hrad Zbořený Kostelec.
28.5. 2002
turistické

Pozůstatky jednoho z mála románských hradů v Čechách, ležícího na ostrohovité stráni nad levým břehem Sázavy přímo ve městě. Omezeně lze zaparkovat vedle renesančního domu U Micků. Pokud přijedete po Sázavě, je cesta k hradu z vodáckého tábora na pravém břehu hned jasná. Z dnešního hradu zůstala zachována kaple, gotická věž a prostory, dnes hostící muzeum týnecké keramiky. Nově byla v podlaží pod muzeem keramiky otevřena stálá expozice, dokumentující sídelní vývoj města Týnce nad Sázavou. Zde naleznete informace o týneckém hradu a rotundě, kostelu sv. Šimona a Judy a dalších významných událostech historie Týnce a okolí. Vlastní věž hradu je přístupná samostatně. Z přízemního podlaží je přístup do kaple, v prvním podlaží věže je malá expozice archeologických nálezů. Další podlaží obývá kolonie netopýra velkého a pod střechou naleznete krásný výhled na město a Sázavu.

26.7. 2002

historie

Hrad (zřejmě Přemyslovský) byl postaven s využitím románské rotundy, jako hradní kaple, která je z konce 11. století a je jednou z nejstarších staveb středních Čech. K rotundě jako sakrálnímu objektu patřil sídelní objekt, odkrytý při výzkumu v roce 1969. Ten měl jen kůlovou konstrukci a pocházel asi z 11. století. Na jeho místě vznikl na přelomu 12. a 13. století kamenný románský palác (dnes pouze nízké obvodové zdivo) a u něho obranná hranolová věž. Později byl areál obehnán částečně dochovanou hradbou a palác rozšířen o přístavbu dvorního traktu stojícího dodnes. Šlo pravděpodobně o sídlo, které mělo především pevnostní funkci. Jméno Týnec je z výrazu zatýněná, tj. opevněná osada. První písemně doložený majitel hradu byl Oldřich z Týnce (1318). Hrad pak dlouho patřil rodu Medků z Valdeka. Rod Valdeků vystřídal v době jagellonské rod Klinštejnů a dále pak rod Velemyských. V roce 1602…  číst dále

26.7. 2002

Další texty historie
Středočeský kraj,  Benešov  (BN), Týnec nad Sázavou

Místa v okolí

 Zbořený Kostelec
 Božešice
 Lešany
 Vidlákova Lhota
 kamenný most
 kostel sv. Petra
 Ládví
 kostel sv. Havla
 Neštětická hora
 Obětní kameny
 vodní mlýn
 kostel sv. Ludmily
 kostel sv. Jakuba
 Konopiště
 Kožlí
 Mokřany
 Kamenice
 kostel sv. Václava
 Ringhofferova hrobka
 Turyň
 Skalsko
 Tloskovský mlýn
 Mrač
 Pyšely
 Mrač
 Mrač
 synagoga
 Lojovice
 Teletínský lom
 Husův sbor
 kostel sv. Mikuláše
 pivovar
 kostel sv. Martina
 Žampašský most
 Včelní hrádek
 Tvoršovice
 Tloskov
 štola sv. Josefa
 dům ATIS
 Štiřín
 radnice
 židovský hřbitov
 rozhledna na Pepři
 Velké Popovice
 Lštění
 Mandava
 kostel Božího Těla
 Sulice
 Radlík
 Hrad u Čtyřkol
 lom Chlum
 Zlenice
 Jablonná
 Chlum
 Berchtold
 Stajice
 Nebřenice
 Stará Dubá
 Ježov
 Krásná Hora
 městečko Odranec
 Líšno
 kostel sv. Jiljí
 zvonice
 Předboř
 hřebčín Pecínov
 Hradištko
 most Dr. E. Beneše
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Anny
 Střížkov
 Husův sbor
 Strančice
 synagoga
 morový sloup
 fara
 Na výhledu
 Zittův mlýn
 Památník Josefa Suka
 Štefánikova mohyla
 kostel sv. Lukáše
 Kozmice
 Svojsíkova mohyla
 kostel sv. Václava
 Čejchanov
 kostel sv. Mikuláše
 Komorní Hrádek
 synagoga
 křížový kámen
 kostel sv. Kiliána
 Suchdol
 Myšlín
 Zlatníky
 Ostromeč
 Kozí Hřbet
 Červenka
 Jemniště
 Hrazany
 Struhařov
 kostel sv. Markéty
 Zvole (Pod Věží)
 Jemniště
 Drahoušek
 Dolní Břežany
 Radíč
 Osečany
 kostel sv. Jakuba
 Zvolská homole
 Popovice
 mlecí kameny
 kostel sv. Jiří
 Závist-Šance
Kontaktní informace
Městské muzeum Týnec
Adriana Bursová, kastelánka
Nádvoří Adama Hodějovského 48
257 41 Týnec nad Sázavou
Tel: 317 701 051; 775 255 949
http://www.mestotynec.cz/muzeum
adriana.bursova @ atlas.cz
Základní informace místa
ID místa: 311
Typ místa: hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 26.7.2002
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama