Část románského hradu, rozšířeného ve 14. a 15. stol., tvořená rotundou, hranolovou věží, přilehlou původně gotickou budovou a odkrytými základy románského paláce. Dnes na hradě sídlí Městské muzeum, pořádají se zde výstavy, koncerty atp.
Hlavní obrázek místa
Hrad v Týnci n. Sázavou
© Jiří Čížek 04/2007

Hrad a Muzeum Týnec nad Sázavou

V Týnci nad Sázavou stojí hrad s románskou rotundou a gotickou věží. Na hradě sídlí Městské muzeum - je zde stálá expozice týnecké kameniny, románské sklepení a archeologická expozice, pořádají se zde různé další výstavy, koncerty, věž slouží jako vyhlídková a také - což je pro mnohé překvapení - je již po mnoho let letoviskem netopýrů. Za návštěvu stojí také nedaleký hrad Zbořený Kostelec.
28.5. 2002
turistické

Pozůstatky jednoho z mála románských hradů v Čechách, ležícího na ostrohovité stráni nad levým břehem Sázavy přímo ve městě. Omezeně lze zaparkovat vedle renesančního domu U Micků. Pokud přijedete po Sázavě, je cesta k hradu z vodáckého tábora na pravém břehu hned jasná. Z dnešního hradu zůstala zachována kaple, gotická věž a prostory, dnes hostící muzeum týnecké keramiky. Nově byla v podlaží pod muzeem keramiky otevřena stálá expozice, dokumentující sídelní vývoj města Týnce nad Sázavou. Zde naleznete informace o týneckém hradu a rotundě, kostelu sv. Šimona a Judy a dalších významných událostech historie Týnce a okolí. Vlastní věž hradu je přístupná samostatně. Z přízemního podlaží je přístup do kaple, v prvním podlaží věže je malá expozice archeologických nálezů. Další podlaží obývá kolonie netopýra velkého a pod střechou naleznete krásný výhled na město a Sázavu.

26.7. 2002

historie

Hrad (zřejmě Přemyslovský) byl postaven s využitím románské rotundy, jako hradní kaple, která je z konce 11. století a je jednou z nejstarších staveb středních Čech. K rotundě jako sakrálnímu objektu patřil sídelní objekt, odkrytý při výzkumu v roce 1969. Ten měl jen kůlovou konstrukci a pocházel asi z 11. století. Na jeho místě vznikl na přelomu 12. a 13. století kamenný románský palác (dnes pouze nízké obvodové zdivo) a u něho obranná hranolová věž. Později byl areál obehnán částečně dochovanou hradbou a palác rozšířen o přístavbu dvorního traktu stojícího dodnes. Šlo pravděpodobně o sídlo, které mělo především pevnostní funkci. Jméno Týnec je z výrazu zatýněná, tj. opevněná osada. První písemně doložený majitel hradu byl Oldřich z Týnce (1318). Hrad pak dlouho patřil rodu Medků z Valdeka. Rod Valdeků vystřídal v době jagellonské rod Klinštejnů a dále pak rod Velemyských. V roce 1602…  číst dále

26.7. 2002

Další texty historie

Komentáře

Středočeský kraj,  Benešov  (BN), Týnec nad Sázavou

Místa v okolí

 Zbořený Kostelec
 Božešice
 Lešany
 Vidlákova Lhota
 kamenný most
 kostel sv. Petra
 Ládví
 kostel sv. Havla
 Neštětická hora
 Obětní kameny
 vodní mlýn
 kostel sv. Ludmily
 kostel sv. Jakuba
 Konopiště
 Kožlí
 Mokřany
 Kamenice
 kostel sv. Václava
 Ringhofferova hrobka
 Turyň
 Skalsko
 Tloskovský mlýn
 Mrač
 Pyšely
 Mrač
 Mrač
 synagoga
 Lojovice
 Teletínský lom
 Dolní zvonice
 Husův sbor
 kostel sv. Mikuláše
 pivovar
 kostel sv. Martina
 Žampašský most
 Včelní hrádek
 Tvoršovice
 Tloskov
 štola sv. Josefa
 dům ATIS
 Štiřín
 vyhlídka Máj
 Teletínské vodopády
 Petrkov
 radnice
 židovský hřbitov
 rozhledna na Pepři
 Velké Popovice
 Lštění
 Mandava
 kostel Božího Těla
 Sulice
 Hrad u Čtyřkol
 Radlík
 lom Chlum
 Zlenice
 Jablonná
 Chlum
 Berchtold
 Stajice
 Nebřenice
 Stará Dubá
 Ježov
 Krásná Hora
 městečko Odranec
 Líšno
 kostel sv. Jiljí
 zvonice
 Předboř
 hřebčín Pecínov
 Hradištko
 most Dr. E. Beneše
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Anny
 Střížkov
 Slapy
 Husův sbor
 Strančice
 synagoga
 morový sloup
 fara
 Na výhledu
 Zittův mlýn
 Památník Josefa Suka
 Štefánikova mohyla
 kostel sv. Lukáše
 Kozmice
 Svojsíkova mohyla
 kostel sv. Václava
 Čejchanov
 kostel sv. Mikuláše
 Komorní Hrádek
 synagoga
 křížový kámen
 kostel sv. Kiliána
 Suchdol
 Myšlín
 Zlatníky
 Ostromeč
 Kozí Hřbet
 Červenka
 Jemniště
 Hrazany
 Struhařov
 kostel sv. Markéty
 Zvole (Pod Věží)
 Jemniště
 Drahoušek
 Dolní Břežany
 Radíč
 Osečany
 kostel sv. Jakuba
 Zvolská homole
 Popovice
 mlecí kameny
 kostel sv. Jiří
 Závist
 Závist-Šance
Kontaktní informace
Městské muzeum Týnec
Adriana Bursová, kastelánka
Nádvoří Adama Hodějovského 48
257 41 Týnec nad Sázavou
Tel: 317 701 051; 775 255 949
http://www.mestotynec.cz/muzeum
adriana.bursova @ atlas.cz
Základní informace místa
ID místa: 311
Typ místa: hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 26.7.2002
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama