Část románského hradu, rozšířeného ve 14. a 15. stol., tvořená rotundou, hranolovou věží, přilehlou původně gotickou budovou a odkrytými základy románského paláce. Dnes na hradě sídlí Městské muzeum, pořádají se zde výstavy, koncerty atp.
Hlavní obrázek místa
Týnec nad Sázavou
© Jindřich Hlaváč jr., 01/2009

Hrad a Muzeum Týnec nad Sázavou

V Týnci nad Sázavou stojí hrad s románskou rotundou a gotickou věží. Na hradě sídlí Městské muzeum - je zde stálá expozice týnecké kameniny, románské sklepení a archeologická expozice, pořádají se zde různé další výstavy, koncerty, věž slouží jako vyhlídková a také - což je pro mnohé překvapení - je již po mnoho let letoviskem netopýrů. Za návštěvu stojí také nedaleký hrad Zbořený Kostelec.
28.5. 2002
turistické

Pozůstatky jednoho z mála románských hradů v Čechách, ležícího na ostrohovité stráni nad levým břehem Sázavy přímo ve městě. Omezeně lze zaparkovat vedle renesančního domu U Micků. Pokud přijedete po Sázavě, je cesta k hradu z vodáckého tábora na pravém břehu hned jasná. Z dnešního hradu zůstala zachována kaple, gotická věž a prostory, dnes hostící muzeum týnecké keramiky. Nově byla v podlaží pod muzeem keramiky otevřena stálá expozice, dokumentující sídelní vývoj města Týnce nad Sázavou. Zde naleznete informace o týneckém hradu a rotundě, kostelu sv. Šimona a Judy a dalších významných událostech historie Týnce a okolí. Vlastní věž hradu je přístupná samostatně. Z přízemního podlaží je přístup do kaple, v prvním podlaží věže je malá expozice archeologických nálezů. Další podlaží obývá kolonie netopýra velkého a pod střechou naleznete krásný výhled na město a Sázavu.

26.7. 2002

historie

Hrad (zřejmě Přemyslovský) byl postaven s využitím románské rotundy, jako hradní kaple, která je z konce 11. století a je jednou z nejstarších staveb středních Čech. K rotundě jako sakrálnímu objektu patřil sídelní objekt, odkrytý při výzkumu v roce 1969. Ten měl jen kůlovou konstrukci a pocházel asi z 11. století. Na jeho místě vznikl na přelomu 12. a 13. století kamenný románský palác (dnes pouze nízké obvodové zdivo) a u něho obranná hranolová věž. Později byl areál obehnán částečně dochovanou hradbou a palác rozšířen o přístavbu dvorního traktu stojícího dodnes. Šlo pravděpodobně o sídlo, které mělo především pevnostní funkci. Jméno Týnec je z výrazu zatýněná, tj. opevněná osada. První písemně doložený majitel hradu byl Oldřich z Týnce (1318). Hrad pak dlouho patřil rodu Medků z Valdeka. Rod Valdeků vystřídal v době jagellonské rod Klinštejnů a dále pak rod Velemyských. V roce 1602…  číst dále

26.7. 2002

Další texty historie
Středočeský kraj,  Benešov  (BN), Týnec nad Sázavou

Místa v okolí

 Zbořený Kostelec
 Božešice
 Lešany
 Vidlákova Lhota
 kostel sv. Petra
 kamenný most
 Ládví
 kostel sv. Havla
 Neštětická hora
 Obětní kameny
 vodní mlýn
 kostel sv. Ludmily
 kostel sv. Jakuba
 Konopiště
 Kožlí
 Mokřany
 Kamenice
 kostel sv. Václava
 Ringhofferova hrobka
 Turyň
 Skalsko
 Tloskovský mlýn
 Mrač
 Pyšely
 Mrač
 Mrač
 synagoga
 Lojovice
 Teletínský lom
 Dolní zvonice
 kostel sv. Mikuláše
 Husův sbor
 pivovar
 kostel sv. Martina
 Žampašský most
 Včelní hrádek
 Tvoršovice
 Tloskov
 štola sv. Josefa
 dům ATIS
 Štiřín
 radnice
 židovský hřbitov
 Petrkov
 rozhledna na Pepři
 Velké Popovice
 Lštění
 Mandava
 kostel Božího Těla
 Sulice
 Radlík
 Hrad u Čtyřkol
 lom Chlum
 Zlenice
 Jablonná
 Chlum
 Berchtold
 Stajice
 Nebřenice
 Stará Dubá
 Ježov
 Krásná Hora
 městečko Odranec
 Líšno
 kostel sv. Jiljí
 zvonice
 Předboř
 hřebčín Pecínov
 Hradištko
 most Dr. E. Beneše
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Střížkov
 kaple sv. Anny
 Strančice
 synagoga
 Husův sbor
 morový sloup
 fara
 Na výhledu
 Památník Josefa Suka
 Zittův mlýn
 kostel sv. Lukáše
 Kozmice
 Štefánikova mohyla
 Svojsíkova mohyla
 kostel sv. Václava
 Čejchanov
 kostel sv. Mikuláše
 Komorní Hrádek
 synagoga
 křížový kámen
 kostel sv. Kiliána
 Suchdol
 Myšlín
 Zlatníky
 Ostromeč
 Kozí Hřbet
 Červenka
 Jemniště
 Hrazany
 kostel sv. Markéty
 Zvole (Pod Věží)
 Struhařov
 Jemniště
 Drahoušek
 Dolní Břežany
 Radíč
 Osečany
 kostel sv. Jakuba
 Zvolská homole
 Popovice
 mlecí kameny
 kostel sv. Jiří
 Závist-Šance
Kontaktní informace
Městské muzeum Týnec
Adriana Bursová, kastelánka
Nádvoří Adama Hodějovského 48
257 41 Týnec nad Sázavou
Tel: 317 701 051; 775 255 949
http://www.mestotynec.cz/muzeum
adriana.bursova @ atlas.cz
Základní informace místa
ID místa: 311
Typ místa: hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 26.7.2002
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama