Hradiště velatické kultury z mladší doby bronzové (1300-1100 př. n. l.). Znovu osídleno Slovany v době Velkomoravské říše (9. stol.). Od 10. do 19. stol. sloužilo jako hřbitov. Dnes ve správě Balneologického muzea v Piešťanech.
Hlavní obrázek místa
Základy velkomoravské rotundy.
© Pavel Semple, 04/2016
Hradiště se nachází na zúženém konci náhorní pláně u vesnice Hubina. Je možno sem dojet autobusem z Piešťan. Zastávka autobusu je přímo pod hradištěm na silniční křižovatce u Hubiny. V sousedství hradiště je vápencový lom, který lokalitu částečně poškodil na východní straně. V době komunismu hrozilo úplné odtěžení lokality. Z hradiště je nádherný výhled do údolí Váhu a na pohoří Povážského Inovce. Za dobré viditelnosti je možno vidět také Malé a Biele Karpaty.
Pavel Semple, 16.11. 2016
historie

Nejstarší stopy sporadického osídlení na místě pozdějšího hradiště pocházejí z doby paleolitu a neolitu. Ke vzniku prvního hradiště na Kostolci došlo v mladší době bronzové (1300-1100 př. n. l.). Příslušníci velatické kultury navršili na severní straně lokality mohutný, 120 m dlouhý šíjový val a před ním vyhloubili příkop. Archeologický výzkum provedený v letech 1968-1972 a 1975 potvrdil, že obyvatelé hradiště se zabývali sléváním bronzu. Potvrzuje to nález slévacích forem a velkého množství bronzových předmětů. Znovu bylo hradiště osídleno ve 2. a 3. stol. a poté až Slovany v 9. stol, v době Velkomoravské říše. Slovanskému hradišti na Kostolci předcházelo hradiště v Pobedime. To bylo zničeno v 1. pol. 9. stol. nejspíše v důsledku expanze knížete Mojmíra na území dnešního Slovenska v letech 830-833. Hradiště na Kostolci bylo osídleno kolem roku 850, mělo podobu velmožského dvorce o rozloze přibližně 0,5…  číst dále

Pavel Semple (zdroj: místní informační tabule), 16.11. 2016

Slovensko, Trnavský,  Piešťany  ( PN ),

Místa v okolí

 Moravany nad Váhom
 Lúka
 Brunovce
 Tematín
 rotunda sv. Juraja
 Radošina
 Bojná I
 Park miniatúr
 Sokolovce
 Nitrianska Blatnica
 Šalgovce
 Čachtice
 kostel sv. Ladislava
 Čachtice
 Čachtice
 Čachtice
 čachtické podzemí
 Kočovce
 Topoľčiansky hrad
 Čachtice
 synagoga
 Bojná
 Hajná Nová Ves
 Kokošová
Základní informace místa
ID místa: 13209
Typ místa: hradiště
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 17.11.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama