Hradiště velatické kultury z mladší doby bronzové (1300-1100 př. n. l.). Znovu osídleno Slovany v době Velkomoravské říše (9. stol.). Od 10. do 19. stol. sloužilo jako hřbitov. Dnes ve správě Balneologického muzea v Piešťanech.
Hlavní obrázek místa
Základy velkomoravské rotundy.
© Pavel Semple, 04/2016
Hradiště se nachází na zúženém konci náhorní pláně u vesnice Hubina. Je možno sem dojet autobusem z Piešťan. Zastávka autobusu je přímo pod hradištěm na silniční křižovatce u Hubiny. V sousedství hradiště je vápencový lom, který lokalitu částečně poškodil na východní straně. V době komunismu hrozilo úplné odtěžení lokality. Z hradiště je nádherný výhled do údolí Váhu a na pohoří Povážského Inovce. Za dobré viditelnosti je možno vidět také Malé a Biele Karpaty.
Pavel Semple, 16.11. 2016
historie

Nejstarší stopy sporadického osídlení na místě pozdějšího hradiště pocházejí z doby paleolitu a neolitu. Ke vzniku prvního hradiště na Kostolci došlo v mladší době bronzové (1300-1100 př. n. l.). Příslušníci velatické kultury navršili na severní straně lokality mohutný, 120 m dlouhý šíjový val a před ním vyhloubili příkop. Archeologický výzkum provedený v letech 1968-1972 a 1975 potvrdil, že obyvatelé hradiště se zabývali sléváním bronzu. Potvrzuje to nález slévacích forem a velkého množství bronzových předmětů. Znovu bylo hradiště osídleno ve 2. a 3. stol. a poté až Slovany v 9. stol, v době Velkomoravské říše. Slovanskému hradišti na Kostolci předcházelo hradiště v Pobedime. To bylo zničeno v 1. pol. 9. stol. nejspíše v důsledku expanze knížete Mojmíra na území dnešního Slovenska v letech 830-833. Hradiště na Kostolci bylo osídleno kolem roku 850, mělo podobu velmožského dvorce o rozloze přibližně 0,5…  číst dále

Pavel Semple (zdroj: místní informační tabule), 16.11. 2016

Slovensko, Trnavský,  Piešťany  ( PN ),

Místa v okolí

 Moravany nad Váhom
 Lúka
 Brunovce
 Tematín
 rotunda sv. Juraja
 Radošina
 Bojná I
 Park miniatúr
 Sokolovce
 Nitrianska Blatnica
 Šalgovce
 Čachtice
 kostel sv. Ladislava
 Čachtice
 Čachtice
 Čachtice
 čachtické podzemí
 Kočovce
 Topoľčiansky hrad
 Čachtice
 synagoga
 Bojná
 Hajná Nová Ves
 Kokošová
Základní informace místa
ID místa: 13209
Typ místa: hradiště
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 17.11.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

reklama