Křížovou cestu na vrch Kalvárie zřídili v roce 1926 občané Stonařova na paměť padlých v 1. světové válce. Po odsunu původních obyvatel německé národnosti přestala být udržována a od 50. let 20. století byla ničena. Roku 2014 ji obec nechala rekonstruovat. Slavnostně vysvěcena byla 27. září 2014.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 05/2021
Křížovou cestu na vrch Kalvárie zřídili v roce 1926 občané Stonařova na paměť spoluobčanů padlých v 1. světové válce. Po odsunu původních obyvatel německé národnosti (Stonařov patřil před válkou do Jihlavského německého jazykového ostrova) přestala být křížová cesta udržována a od 50. let 20. století byla postupně ničena. Na počátku 21. století zůstal stát jediný kříž (I. zastavení), ostatní zastavení byla rozvalena a dochovala se v podobě fragmentů. Rovněž z kapličky v závěru křížové cesty se dochovaly pouze ruiny s výškou zdiva maximálně 35 cm. V nejlepším stavu se dochoval kříž s bohatě tvarovaným tepaným kovovým krucifixem z roku 1850, který nechali postavit manželé Dietlovi, majitelé stonařovské hospody. Kříž pravděpodobně původně sloužil jako 14. zastavení křížové cesty, na jeho podstavci je vyryto číslo XIV. V roce 2014 obec nechala křížovou cestu rekonstruovat na původním místě a do původní podoby. V dolní, prudce stoupající, části bylo vybudováno dřevěné schodiště, nová zastavení jsou dílem Josefa Máci z Kališť, finančně se na rekonstrukci podíleli jak současní obyvatelé Stonařova, tak potomci původních německých obyvatel. Nezvyklé abstraktní znázornění jednotlivých zastavení vytvořila studentka Střední umělecko-průmyslové školy v Uherském Hradišti Kateřina Gottwaldová. Nechala se přitom inspirovat meteoritickým deštěm, který na Stonařov a jeho okolí dopadl v roce 1808. Do opravené kapličky zhotovil řezbář Jaroslav Hlaváček z Batelova repliku dřevěného sousoší svaté Anny a Panny Marie, jehož originál je uložen na faře ve Stonařově. Obnovená křížová cesta byla slavnostně vysvěcena dne 27. září 2014.
Milan Caha (zdroj: různé zdroje na internetu), 29.5. 2021
Vysočina,  Jihlava  (JI), Stonařov

Místa v okolí

 kostel sv. Václava
 karner sv. Trojice
 fara
 smírčí kámen
 boží muka
 Stonařov
 výklenková kaple
 Aleje
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Víta
 Kněžice
 Brtnice
 fara
 Valdštejnský dům
 Dolní most
 radnice
 kamenný most
 židovské ghetto
 Hoffmannův dům
 Příseka
 boží muka
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Martina
 Třešť
 boží muka
 Chaloupky
 synagoga
 boží muka
 židovský hřbitov
 kamenné mosty
 Puklice
 synagoga
 židovský hřbitov
 Sedlatice
 Střeliště
 kostel sv. Václava
 Rokštejn
 dřevěná zvonice
 kaple sv. Antonína
 Heraltice
 kostel sv. Kunhuty
 pamětní kámen
 Kostelec
 Kostelec u Jihlavy
 kostel Všech svatých
 Přímělkov
 Bransouze
 boží muka
 kaple svaté Rodiny
 Přímělkov
 boží muka
 boží muka
 Bavorův dům
 kašna Amfitrité
 děkanství
 synagoga
 Neptunova kašna
 kaple Olivetské hory
 radnice
 Jeclov
 dům čp. 55
 Muzeum Vysočiny
 historické podzemí
 morový sloup
 židovský hřbitov
 Luka nad Jihlavou
 ZOO Jihlava
 boží muka
 pivovar
 Roštejn
 boží muka
 křížový kámen
 Legiodům
 Čížov
 Okříšky
 Zámeček
 Štěměchy
 boží muka
 Štítky
 Helenín
 železniční most
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 Dašovice
 Dyjice
 Staré Hory
 Henčov
 Dašovský mlýn
 boží muka
 hraniční kámen
 kostel sv. Barbory
 Mařenka
 Oslednice
 kostel sv. Anny
 synagoga
 Šiškův mlýn
 boží muka
 smírčí kámen
 kostel sv. Ducha
 mariánský sloup
 radnice
 synagoga
 Batelov
 kašna
 Telč
 fara
 Mirošov
 kostel sv. Josefa
 Batelov
 městské opevnění
 Telčský dům
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 Rantířov
 boží muka
 Lannerův dům
 židovský hřbitov
 parní mlýn
 židovský hřbitov
 boží muka
 kaple sv. Kříže
 boží muka
 kaple sv. Václava
 Želetava
 kostel sv. Vavřince
 boží muka
 Kamenice
 Holý mlýn
 Radkov
 Čechočovice
 studánka Panny Marie
 kaple sv. Jakuba
 kostel sv. Václava
 boží muka
 Čáslavice
Základní informace místa
ID místa: 15719
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: křížek, boží muka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 29.5.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama