Gotický kostel byl stavěn od r. 1243, před r. 1256 vyhořel, po opravě vysvěcen r. 1257, ač dokončován ještě řadu let - poč. 14. stol. dostavěna severní věž, v 2. pol. 14. stol. pilíře trojlodí (zaklenuto), poč. 15. stol. jižní věž. R. 1702 přistavěna marián. kaple. 1898-1906 kostel novogot. upraven.
Hlavní obrázek místa
© Václav Čermák 06/2006
Kostel je přístupný při mších. Severní věž (63 m, ochoz ve výšce 40 m) slouží jako vyhlídková, a je přístupná v návštěvních hodinách nebo po domluvě v Turistickém informačním centru Jihlavy.
http://tic.jihlava.cz, 22.10. 2012
popis

Gotický orientovaný kostel se sálovým trojlodím, s dlouhým, polygonálně ukončeným presbytářem a se dvěma hranolovými věžemi v západním průčelí s ústupkovým portálem. K jižní zdi presbytáře přiléhá sakristie s depozitářem v patře, k severní zdi severní lodi osmiboká barokní kaple Bolestné Panny Marie, po jejích bocích stojí při severní lodi čtyřboká, pozdně gotická kaple a čtyřboká bývalá předsíň. Obvodové zdi jsou podepřeny pilíři různé výšky a šířky, většinou jednou odstupňovanými. Okna jsou vysoká štíhlá lomená, rozdělená svislým prutem, s jednoduchými nebo propracovanými kružbami. Štěrbinová okna jsou ve schodišťových válcích, ve věžích a nad sakristií. V nejvyšším patře severní věže okna nahradily hodiny, patro je zakončeno roubenou nástavbou s ochozem, kde býval byt věžníka. Kostel je z lomového kamene, bez omítky. Kaple Bolestné Panny Marie je omítnutá, fasádu člení dvojice pilastrů s římsovými…  číst dále

Eva Horáková podle Umělecké památky Moravy a Slezska 2., Bohumil Samek, Academia 1999; Města a městečka v Čechách, na Moravě a ve Slezsku 2., Karel Kuča, Libri 1997, 23.10. 2012

historie

Gotický farní kostel sv. Jakuba Většího začal být stavěn krátce po vzniku města, patrně roku 1243. Z této doby pochází obvodní zdi trojlodí vč. základů věží atp. Někdy před rokem 1256 kostel vyhořel, při opravách bylo vybudováno (nebo jen prodlouženo) kněžiště se sakristií. Roku 1257 byl slavnostně vysvěcen olomouckým biskupem Brunem ze Schauenburku na farní kostel. Kostel však byl dokončován ještě dalších pár let, jak lze usoudit z listiny z r. 1295 (v níž se píše o možnosti získání odpustku přispěním na stavbu či výzdobu kostela). Poč. 14. stol. byla dokončena stavba severní věže (63 m). V 80. letech 14. století byly vybudovány pilíře trojlodí, které bylo poté zaklenuto a byla vestavěna hudební kruchta, také byla předsazena předsíň a byla vystavěna šneková schodiště. Přibližně počátkem 15. století byla postavena jižní věž, která musela být brzy nato o celých 9 m snížena, neboť se díky nestabilnímu podloží začala naklánět. Údajně v letech…  číst dále

Eva Horáková podle Umělecké památky Moravy a Slezska 2., Bohumil Samek, Academia 1999; http://tic.jihlava.cz; Města a městečka v Čechách, na Moravě a ve Slezsku 2., Karel Kuča, Libri 1997, 23.10. 2012

Další texty historie

Půdorys místa

půdorys kostela
© B. Samek: Umělecké památky Moravy a Slezska, část 2. [J/N], Academia, Praha 1999
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Vysočina,  Jihlava  (JI), Jihlava

Místa v okolí

 děkanství
 kaple Olivetské hory
 Bavorův dům
 historické podzemí
 Neptunova kašna
 kašna Amfitrité
 morový sloup
 radnice
 ZOO Jihlava
 dům čp. 55
 Muzeum Vysočiny
 boží muka
 synagoga
 pivovar
 Legiodům
 železniční most
 boží muka
 židovský hřbitov
 hraniční kámen
 Helenín
 Staré Hory
 Henčov
 hraniční kámen
 kaple svaté Rodiny
 kaple sv. Václava
 rozhledna Rudný
 Plandry
 boží muka
 synagoga
 židovský hřbitov
 Puklice
 Jeclov
 Rantířov
 boží muka
 kostel sv. Vavřince
 boží muka
 kostel sv. Barbory
 židovský hřbitov
 Příseka
 boží muka
 Kostelec
 Luka nad Jihlavou
 kostel sv. Kunhuty
 Kostelec u Jihlavy
 Rytířsko
 křížový kámen
 boží muka
 Mirošov
 kostel sv. Josefa
 kaple sv. Jakuba
 Jamné
 kamenné mosty
 Brtnice
 Dolní most
 sloup se sochou Madony
 židovské ghetto
 sýpka a panský dvůr
 židovský hřbitov
 Štoky
 Přímělkov
 Valdštejnský dům
 kamenný most
 Rokštejn
 fara
 radnice
 Hoffmannův dům
 výklenková kaple
 boží muka
 Tržní panák
 boží muka
 Větrný Jeníkov
 Přímělkov
 kostel sv. Václava
 karner sv. Trojice
 fara
 smírčí kámen
 boží muka
 Stonařov
 boží muka
 návesní kaple
 boží muka
 boží muka
 Panský pivovar
 Polná
 boží muka
 kostel sv. Martina
 Měšťanský pivovar
 Klešter
 Třešť
 kovárna
 boží muka
 Dolní brána
 dům U Rytířů
 Židovské město
 synagoga
 děkanství
 Hastrmanka
 dům J. A. Schumpetera
 synagoga
 židovský hřbitov
 Kamenice
 studánka Panny Marie
 kostel sv. Barbory
 fara
 kostel sv. Václava
 pamětní kámen
 zvonička
 kaple
 Aleje
 boží muka
 kaple sv. Václava
 Skřivánek
 Úsobí
 rychta (dům čp. 73)
 Most sv. Lutriána
 Kněžice
 židovský hřbitov
 Bransouze
 Chaloupky
 boží muka
 boží muka
 kostel sv. Barbory
 pamětní kámen
 boží muka
 synagoga
 Batelov
 Batelov
 boží muka
 Střeliště
 smírčí kámen
 kašna
 fara
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 židovský hřbitov
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 Herálec
 boží muka
 boží muka
 boží muka
Kontaktní informace
Turistické informační centrum
586 01 Jihlava
Tel: (+420) 567 167 158-9
http://tic.jihlava.cz
tic@jihlava-city.cz
Základní informace místa
ID místa: 2465
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 11.7.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama