Zoo byla založena jako zookoutek r. 1957 Oldřichem Vávrou a Jindřichem Weissem. Koutek se postupně rozrostl do dnešní zoo chovající na 125 druhů zvířat, především kočkovitých šelem, opic a plazů (statut zoo získala r. 1982); užívající označení „Zoo bez mříží“. Při zoo je Africká vesnice Matongo.
Hlavní obrázek místa
© Michal Brůža, 10/2011
Zoologická zahrada leží asi 10 minut chůze od centra Jihlavy, v údolí řeky Jihlávky. Najdete v ní okolo 100 druhů zvířat, mimo jiné i jedovaté hady. Svoji rozlohou nepatří mezi velké zahrady, rozkládá se na ploše 12,6 ha (expoziční část na 6,5 ha), její návštěvu si však přesto nenechejte ujít. Zejména děti zde najdou velké množství zábavy v netradičně řešeném dětském koutku.
30.12. 2004
popis

Krom expozice chovaných zvířat a Africké vesnice Matongo nabízí zoo velký dětský areál s obřím tobogánem (nejdelší skluzavkou v republice), lezeckou stěnou, lanovkou a řadou prolézaček. Celou zoo je také možné v letním období projet vláčkem. Volně přístupný je výběh koz kamerunských v Africké vesnici.

http://cs.wikipedia.org, 30.10. 2011

historie

Historie Zoo v Jihlavě

Zoologická zahrada byla založena původně jako zookoutek r. 1957 Oldřichem Vávrou (inspektorem pro kulturu) a Jindřichem Weissem (pracovníkem divadla) v zalesněném údolí Heulos, kudy protéká řeka Jihlávka. Údolí je položené při vnitřních hradbách města. Základ zookoutku tvořila především Weissova zvířata – bažanti a papoušci. Časem přibyli medvědi, dingové, srny a další zvířata žijící u nás a v Evropě. Zookoutek se postupně rozrůstal - byly vybudovány stáje, voliéry, pavilon opic a další. Zlomovým byl r. 1967, kdy do vedení zookoutku nastoupil ředitel Ing. Vladislav Jiroušek. Během 40 let jeho působení byla vybudována špičková zoologická zahrada - statut Zoologické zahrady získala r. 1982 - která překonala i pohromu v podobě ničivé povodně r. 1985. R. 1994 byla zoo přijata za člena EAZA (Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií) což ji posunulo mezi významné evropské zoo. V roce 2003 byla vybudována na české poměry unikátní…  číst dále

http://cs.wikipedia.org, 30.10. 2011

Vysočina,  Jihlava  (JI), Jihlava

Místa v okolí

 kaple Olivetské hory
 historické podzemí
 děkanství
 radnice
 Bavorův dům
 Neptunova kašna
 kašna Amfitrité
 morový sloup
 dům čp. 55
 Muzeum Vysočiny
 boží muka
 synagoga
 Zámeček
 Legiodům
 pivovar
 železniční most
 boží muka
 židovský hřbitov
 Helenín
 hraniční kámen
 Staré Hory
 Henčov
 hraniční kámen
 rozhledna Rudný
 kaple svaté Rodiny
 kaple sv. Václava
 Plandry
 Jeclov
 synagoga
 židovský hřbitov
 Puklice
 boží muka
 Rantířov
 boží muka
 židovský hřbitov
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Vavřince
 boží muka
 Příseka
 Luka nad Jihlavou
 boží muka
 Rytířsko
 Kostelec
 kostel sv. Kunhuty
 Kostelec u Jihlavy
 Jamné
 křížový kámen
 boží muka
 Mirošov
 kostel sv. Josefa
 kaple sv. Jakuba
 Brtnice
 Dolní most
 sloup se sochou Madony
 Štoky
 kamenné mosty
 Přímělkov
 Rokštejn
 židovské ghetto
 sýpka a panský dvůr
 Valdštejnský dům
 kamenný most
 Tržní panák
 fara
 radnice
 Hoffmannův dům
 židovský hřbitov
 boží muka
 výklenková kaple
 Větrný Jeníkov
 Přímělkov
 boží muka
 kostel sv. Václava
 karner sv. Trojice
 fara
 boží muka
 boží muka
 smírčí kámen
 Stonařov
 návesní kaple
 Panský pivovar
 Polná
 boží muka
 Dolní brána
 Měšťanský pivovar
 Klešter
 dům U Rytířů
 děkanství
 Hastrmanka
 Židovské město
 synagoga
 boží muka
 židovský hřbitov
 Kamenice
 kostel sv. Barbory
 boží muka
 kovárna
 Třešť
 kostel sv. Martina
 boží muka
 studánka Panny Marie
 fara
 pamětní kámen
 kostel sv. Václava
 dům J. A. Schumpetera
 synagoga
 zvonička
 kaple
 rychta (dům čp. 73)
 Aleje
 Skřivánek
 Most sv. Lutriána
 Úsobí
 boží muka
 Kněžice
 kaple sv. Václava
 židovský hřbitov
 Bransouze
 Chaloupky
 boží muka
 Střeliště
 pamětní kámen
 boží muka
 boží muka
 kostel sv. Barbory
 synagoga
 Batelov
 Batelov
 smírčí kámen
 kašna
 fara
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 Herálec
 boží muka
 boží muka
 zámecká sýpka
 boží muka
 boží muka
 kostnice
Kontaktní informace
ZOO Jihlava
Březinovy sady 10
586 01 Jihlava
Česká Republika
Tel: 420 567 573 730
http://www.zoojihlava.cz/
jizoo@zoojihlava.cz
Základní informace místa
ID místa: 2757
Typ místa: ZOO, akvarium
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 30.12.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama