Zámek byl postaven pravděpodobně v první pol. 17. stol. Na začátku 18.stol. byl zámek neobydlen, ale v letech 1739 – 1747 ho jeho majitelé barokně přestavěli. V dnešní době zámek prošel rekonstrukcí a slouží jako luxusní hotel.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Pitter 11/2004
Když pojedete po silnici č. 404 od Brtnice, v zatáčkách před obcí Luka uvidíte vpravo zámecký park se zámkem, který se tyčí na prvém břehu nad řekou Jihlavou. Zámek tvoří dvoupatrová obdélníková budova, zdobená znakem nad balkonem, neseným toskánskými sloupy, uprostřed severního průčelí. Jižní, zahradní průčelí má vyklenutou terasu. Od roku 1950 do roku 2000 byla část zámku využívána jako obřadní síň. Dnes je zámek v soukromém vlastnictví a pro veřejnost uzavřen. U zámku byl v první polovině 19. stol. založen devatenáctihektarový park v anglickém stylu, se stromy typickými pro toto období. Najdete zde liliovník tulipánokvětý, červené javory, kleny, převislé lípy. V zámeckém parku se nachází kaple zasvěcena Panně Marii pomocnici a 14. svatým pomocníkům. Na levém břehu řeky Jihlavy si můžete prohlédnou skleník a v areálu hospodářského dvora sýpku.
2.3. 2005
historie

Často se uvádí, že zámek byl postaven v letech 1739 – 1747 na místě bývalé tvrze. Podle posledních nálezů stávala původní tvrz v blízkosti kostela a vlastní zámek byl postaven pravděpodobně již v první polovině 17. stol. na zelené louce. Začátkem 18. století byl neobydlen a koncem 1. poloviny 18. století vládl na zámku čilý stavební ruch a tedy v letech 1739 – 1747 se jednalo spíše o přestavbu již stávající budovy než o stavbu nového zámku.

2.3. 2005

Vysočina,  Jihlava  (JI),

Místa v okolí

 Jeclov
 židovský hřbitov
 synagoga
 Puklice
 Přímělkov
 Přímělkov
 Rokštejn
 kostel sv. Barbory
 boží muka
 Příseka
 Kamenice
 Rytířsko
 Jamné
 Henčov
 Helenín
 Dolní most
 Brtnice
 Valdštejnský dům
 kamenný most
 radnice
 Hoffmannův dům
 fara
 ZOO Jihlava
 boží muka
 kaple Olivetské hory
 děkanství
 Bavorův dům
 historické podzemí
 Neptunova kašna
 kašna Amfitrité
 radnice
 morový sloup
 dům čp. 55
 Muzeum Vysočiny
 synagoga
 Bransouze
 hraniční kámen
 boží muka
 železniční most
 pivovar
 Legiodům
 hraniční kámen
 židovský hřbitov
 Zátiší
 Staré Hory
 židovský hřbitov
 rozhledna Rudný
 Střeliště
 Chaloupky
 Kněžice
 kaple svaté Rodiny
 kaple sv. Václava
 boží muka
 synagoga
 Panský pivovar
 Měšťanský pivovar
 Židovské město
 boží muka
 dům U Rytířů
 Hastrmanka
 Polná
 fara
 Dolní brána
 děkanství
 Aleje
 kostel sv. Václava
 karner sv. Trojice
 Černá
 Klešter
 kostel sv. Barbory
 smírčí kámen
 boží muka
 Plandry
 Stonařov
 židovský hřbitov
 Rantířov
 boží muka
 Velký javor
 Okříšky
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Anny
 boží muka
 Rudolec
 Bohdalov
 Štoky
 Tržní panák
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Víta
Kontaktní informace
Zámek Luka nad Jihlavou
Nádražní 1
588 22 Luka nad Jihlavou
Česká republika
Tel: +420 567 229 130
http://www.chateauluka.cz
info@chateauluka.cz
Základní informace místa
ID místa: 2905
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 3.3.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama