Pozdně gotická dvoukřídlá tvrz je zmíněna r. 1535. Roku 1578 renesančně přestavěna (dochovány cenné renesanční prostory), po r. 1720 barokně rozšířena na čtyřkřídlý patrový zámek, další úpravy klasicistní. Ve 20. stol. získává zámek rodina Fischmannů. Po r. 1945 zkonfiskován, navrácen roku 2014.
Hlavní obrázek místa
zámek od jihozápadu
© Milan Caha 04/2012
První zmínka o existenci Puklic je z roku 1318. V obci je kromě zámku a zámeckého parku několik zajímavých turistických cílů – zbytek židovského ghetta se synagogou a hřbitovem a několik drobných sakrálních památek. Obcí prochází žlutě značený Jihlavský okruh. Do obce jezdí autobus z Jihlavy.
20.6. 2020
popis

Pozdně gotickou tvrz postavili na hraně terasy nad levým břehem Puklického potoka krátce před rokem 1535 lenní držitelé vsi – buď rytíři z Petrovic nebo Franc Hordar. Nejstarší součástí stavby je zřejmě východní a část severního křídla, tvrz byla chráněna příkopem, jehož zbytky jsou dochovány na severozápadě a od východu pak rybník (existující ještě přinejmenším v polovině 19. století). Při renesanční přestavbě (dokončené podle letopočtu na portálu roku 1578) bylo rozšířeno severní křídlo, po roce 1720 získal zámek doplněním jižního a západního křídla dnešní rozsah. Klasicistní úpravy na počátku 19. století se dotkly zejména patra východního křídla. Poslední zásahy během první poloviny 20. století postihly převážně interiéry. Zámek je čtyřkřídlá jednopatrová budova. Východní a přilehlá část severního křídla jsou založené již za hranou terasy, ve svahu k levému břehu potoka, proto je tato nejstarší gotická část podsklepená. Terén zde nebyl zcela…  číst dále

Zany, podle M. Plaček: Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri, Praha 2001, 6.4. 2013

historie

První písemná zmínka o obci Puklice pochází z roku 1318. Nachází se v dokumentu, kterým král Jan Lucemburský potvrzuje převod panství z olomouckého biskupství na pana Jana řečeného z Řecka. Po Janově smrti roku 1327 získává panství od krále Jindřich z Lipé. Páni z Lipé zde nikdy nesídlili a panství udíleli lénem svým straníkům. V 16. století je nejdříve získává lénem a roku 1535 kupuje jihlavský měšťan František Hordar. Pravděpodobně za něj byla postavena pozdně gotická tvrz, doložená při prodeji v roce 1535. Kolem roku 1578 byla tvrz renesančně přestavěna. Vítu Hordárovi byly za účast ve stavovském povstání zkonfiskovány ¾ majetku, Puklice mu však byly ponechány a rodu zůstaly do roku 1673. Poté se držitelé panství mnohokrát střídali: roku 1673 je koupil Jakub Manuel šlechtic Tümmel, s jeho dcerou je vyženil František Josef z Waderbornu, za něj někdy po roce 1720 zámek prošel barokní přestavbou. Roku 1731 jej…  číst dále

© Milan Caha (zdoj:http://www.dedictvivysociny.cz + http://www.obecpuklice.cz + wikipedie), 8.2. 2013

Vysočina,  Jihlava  (JI), Puklice

Místa v okolí

 synagoga
 židovský hřbitov
 boží muka
 kostel sv. Barbory
 Příseka
 Jeclov
 Luka nad Jihlavou
 Helenín
 boží muka
 ZOO Jihlava
 kaple Olivetské hory
 děkanství
 Henčov
 Bavorův dům
 kašna Amfitrité
 historické podzemí
 Neptunova kašna
 morový sloup
 radnice
 dům čp. 55
 Muzeum Vysočiny
 synagoga
 Dolní most
 Brtnice
 Rokštejn
 židovské ghetto
 pivovar
 Přímělkov
 Valdštejnský dům
 kamenný most
 fara
 radnice
 Hoffmannův dům
 Legiodům
 železniční most
 boží muka
 židovský hřbitov
 Přímělkov
 hraniční kámen
 hraniční kámen
 Staré Hory
 Rytířsko
 kaple svaté Rodiny
 Jamné
 Kamenice
 rozhledna Rudný
 boží muka
 fara
 boží muka
 kostel sv. Václava
 karner sv. Trojice
 smírčí kámen
 kaple sv. Václava
 Stonařov
 Bransouze
 Kněžice
 židovský hřbitov
 Aleje
 Plandry
 Chaloupky
 Rantířov
 Střeliště
 Kostelec
 boží muka
 kostel sv. Kunhuty
 kostel sv. Vavřince
 boží muka
 kamenné mosty
 Zátiší
 křížový kámen
 boží muka
 boží muka
 Třešť
 Mirošov
 kostel sv. Josefa
 boží muka
 kostel sv. Martina
 dům J. A. Schumpetera
 synagoga
 boží muka
 kostel sv. Víta
 kaple sv. Jakuba
 Panský pivovar
 Měšťanský pivovar
 synagoga
 Dolní brána
 dům U Rytířů
 Hastrmanka
 Židovské město
 Polná
 děkanství
 Klešter
 kostel sv. Barbory
 židovský hřbitov
 Heraltice
 židovský hřbitov
 Okříšky
 Velký javor
 židovský hřbitov
 boží muka
 Větrný Jeníkov
 boží muka
 kaple sv. Anny
 návesní kaple
 Rudolec
 boží muka
 dřevěná zvonice
 kaple sv. Antonína
 pamětní kámen
 zvonička
 kaple
Kontaktní informace
Obec Puklice
Obecní úřad
588 31 Puklice 1
Tel: kancelář starosty: +420 567 274 225
http://www.obecpuklice.cz
puklice@ji.cz
Základní informace místa
ID místa: 11093
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 8.2.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama