Pozdně gotická dvoukřídlá tvrz je zmíněna r. 1535. Roku 1578 renesančně přestavěna (dochovány cenné renesanční prostory), po r. 1720 barokně rozšířena na čtyřkřídlý patrový zámek, další úpravy klasicistní. Ve 20. stol. získává zámek rodina Fischmannů. Po r. 1945 zkonfiskován, navrácen roku 2014.
Hlavní obrázek místa
vnitřní nádvoří
© D Dohňanský, 07/2015
První zmínka o existenci Puklic je z roku 1318. V obci je kromě zámku a zámeckého parku několik zajímavých turistických cílů – zbytek židovského ghetta se synagogou a hřbitovem a několik drobných sakrálních památek. Obcí prochází žlutě značený Jihlavský okruh. Do obce jezdí autobus z Jihlavy.
20.6. 2020
popis

Pozdně gotickou tvrz postavili na hraně terasy nad levým břehem Puklického potoka krátce před rokem 1535 lenní držitelé vsi – buď rytíři z Petrovic nebo Franc Hordar. Nejstarší součástí stavby je zřejmě východní a část severního křídla, tvrz byla chráněna příkopem, jehož zbytky jsou dochovány na severozápadě a od východu pak rybník (existující ještě přinejmenším v polovině 19. století). Při renesanční přestavbě (dokončené podle letopočtu na portálu roku 1578) bylo rozšířeno severní křídlo, po roce 1720 získal zámek doplněním jižního a západního křídla dnešní rozsah. Klasicistní úpravy na počátku 19. století se dotkly zejména patra východního křídla. Poslední zásahy během první poloviny 20. století postihly převážně interiéry. Zámek je čtyřkřídlá jednopatrová budova. Východní a přilehlá část severního křídla jsou založené již za hranou terasy, ve svahu k levému břehu potoka, proto je tato nejstarší gotická část podsklepená. Terén zde nebyl zcela…  číst dále

Zany, podle M. Plaček: Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri, Praha 2001, 6.4. 2013

historie

První písemná zmínka o obci Puklice pochází z roku 1318. Nachází se v dokumentu, kterým král Jan Lucemburský potvrzuje převod panství z olomouckého biskupství na pana Jana řečeného z Řecka. Po Janově smrti roku 1327 získává panství od krále Jindřich z Lipé. Páni z Lipé zde nikdy nesídlili a panství udíleli lénem svým straníkům. V 16. století je nejdříve získává lénem a roku 1535 kupuje jihlavský měšťan František Hordar. Pravděpodobně za něj byla postavena pozdně gotická tvrz, doložená při prodeji v roce 1535. Kolem roku 1578 byla tvrz renesančně přestavěna. Vítu Hordárovi byly za účast ve stavovském povstání zkonfiskovány ¾ majetku, Puklice mu však byly ponechány a rodu zůstaly do roku 1673. Poté se držitelé panství mnohokrát střídali: roku 1673 je koupil Jakub Manuel šlechtic Tümmel, s jeho dcerou je vyženil František Josef z Waderbornu, za něj někdy po roce 1720 zámek prošel barokní přestavbou. Roku 1731 jej…  číst dále

© Milan Caha (zdoj:http://www.dedictvivysociny.cz + http://www.obecpuklice.cz + wikipedie), 8.2. 2013

Vysočina,  Jihlava  (JI), Puklice

Místa v okolí

 synagoga
 židovský hřbitov
 boží muka
 kostel sv. Barbory
 Příseka
 Jeclov
 Luka nad Jihlavou
 boží muka
 Helenín
 ZOO Jihlava
 kaple Olivetské hory
 děkanství
 Zámeček
 Bavorův dům
 kašna Amfitrité
 Henčov
 historické podzemí
 Neptunova kašna
 morový sloup
 radnice
 dům čp. 55
 Muzeum Vysočiny
 synagoga
 Dolní most
 Brtnice
 Rokštejn
 pivovar
 Přímělkov
 židovské ghetto
 Valdštejnský dům
 kamenný most
 fara
 radnice
 Hoffmannův dům
 Legiodům
 železniční most
 boží muka
 židovský hřbitov
 Přímělkov
 hraniční kámen
 hraniční kámen
 výklenková kaple
 Staré Hory
 Rytířsko
 kaple svaté Rodiny
 Jamné
 Kamenice
 rozhledna Rudný
 boží muka
 boží muka
 kostel sv. Václava
 karner sv. Trojice
 fara
 kaple sv. Václava
 smírčí kámen
 Stonařov
 Bransouze
 Kněžice
 židovský hřbitov
 Aleje
 Plandry
 Chaloupky
 Rantířov
 Střeliště
 Kostelec
 boží muka
 kostel sv. Kunhuty
 Kostelec u Jihlavy
 kostel sv. Vavřince
 boží muka
 kamenné mosty
 boží muka
 Zátiší
 křížový kámen
 boží muka
 kostel sv. Václava
 Třešť
 boží muka
 kostel sv. Martina
 Mirošov
 kostel sv. Josefa
 dům J. A. Schumpetera
 synagoga
 boží muka
 kostel sv. Víta
 kaple sv. Jakuba
 Panský pivovar
 Měšťanský pivovar
 synagoga
 Dolní brána
 dům U Rytířů
 Hastrmanka
 Židovské město
 Polná
 děkanství
 Klešter
 kostel sv. Barbory
 židovský hřbitov
 Heraltice
 židovský hřbitov
 Okříšky
 Velký javor
 židovský hřbitov
 boží muka
 Větrný Jeníkov
 boží muka
 kaple sv. Anny
 návesní kaple
 Rudolec
 boží muka
 dřevěná zvonice
 kaple sv. Antonína
 pamětní kámen
 zvonička
 kaple
Kontaktní informace
Obec Puklice
Obecní úřad
588 31 Puklice 1
Tel: kancelář starosty: +420 567 274 225
http://www.obecpuklice.cz
puklice@ji.cz
Základní informace místa
ID místa: 11093
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 8.2.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama