Kamenný sloup, snad ze 17. století, připomíná jedno z jihlavských popravišť. Čtyřboký dřík má zkosené hrany, na přední straně hlavice je erbovní štítek s reliéfem „limpy“ - sladovnického nástroje, používaného k rozhrnování, přerovnávání a uhlazování vrstvy vyklíčeného sladu při jeho sušení.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 05/2020
Kamenný sloup, v památkovém katalogu pojmenovaný jako „Sladovnický“, byl vytvořen pravděpodobně v 17. století (i když některé prameny jej uvádí jako gotický) a připomíná jedno z mnoha jihlavských popravišť. Jihlava měla v historii několik popravišť, dvě z nich byla přímo na náměstí, ostatní pak zejména na návrších okolo historického jádra města. Jednotlivá popraviště byla více či méně „specializovaná“. Popraviště vedle Dlouhé stezky sloužilo k exekucím jen občas, častěji zde byla katům předávána těla jihlavských sebevrahů. Doložen je například případ z roku 1586, kdy se na půdě oběsila dívka jménem Weissová, kat její mrtvolu na tomto popraviště spálil. Podobně v těchto místech zahrabal mrtvolu podomka, který se v roce 1609 oběsil na půdě domu U zlatého lva. Sloup stojí na výrazném skalisku (dnes v soukromé zahradě) vedle cesty. Čtyřboký dřík má zkosené hrany, na přední straně rozšířené hlavice je erbovní štítek s reliéfem nástroje. Památkový katalog uvádí, že se jedná o sekeru, pravděpodobněji jde - i s ohledem na název sloupu - o „limpu“ - sladovnický nástroj, používaný v procesu výroby – rozhrnování, přerovnávání a uhlazování vrstvy vyklíčeného sladu při jeho sušení. Sloup je památkově chráněný od roku 1958.
Milan Caha (zdroj: různé internetové zdroje - www.pamatkovykatalog.cz, http://www.zjihlavy.cz a další), 6.6. 2020
Vysočina,  Jihlava  (JI), Jihlava

Místa v okolí

 boží muka
 ZOO Jihlava
 kaple Olivetské hory
 děkanství
 Bavorův dům
 kašna Amfitrité
 historické podzemí
 Neptunova kašna
 morový sloup
 radnice
 dům čp. 55
 Muzeum Vysočiny
 synagoga
 Zámeček
 pivovar
 Legiodům
 železniční most
 boží muka
 židovský hřbitov
 Helenín
 hraniční kámen
 Henčov
 Staré Hory
 hraniční kámen
 kaple svaté Rodiny
 rozhledna Rudný
 kaple sv. Václava
 synagoga
 židovský hřbitov
 Puklice
 Jeclov
 Plandry
 boží muka
 boží muka
 kostel sv. Barbory
 Rantířov
 Příseka
 židovský hřbitov
 kostel sv. Vavřince
 boží muka
 Luka nad Jihlavou
 boží muka
 Rytířsko
 Kostelec
 kostel sv. Kunhuty
 Kostelec u Jihlavy
 Jamné
 křížový kámen
 boží muka
 Mirošov
 kostel sv. Josefa
 kaple sv. Jakuba
 Brtnice
 sloup se sochou Madony
 Dolní most
 sýpka a panský dvůr
 židovské ghetto
 Přímělkov
 Rokštejn
 fara
 Valdštejnský dům
 kamenný most
 radnice
 kamenné mosty
 Hoffmannův dům
 výklenková kaple
 Přímělkov
 boží muka
 Štoky
 kostel sv. Václava
 karner sv. Trojice
 fara
 židovský hřbitov
 smírčí kámen
 Tržní panák
 Stonařov
 boží muka
 Větrný Jeníkov
 boží muka
 boží muka
 Kamenice
 boží muka
 Panský pivovar
 Třešť
 Polná
 kostel sv. Martina
 Dolní brána
 Měšťanský pivovar
 Klešter
 dům U Rytířů
 děkanství
 Hastrmanka
 Židovské město
 synagoga
 boží muka
 návesní kaple
 boží muka
 dům J. A. Schumpetera
 židovský hřbitov
 synagoga
 kostel sv. Barbory
 kovárna
 boží muka
 Aleje
 studánka Panny Marie
 fara
 kostel sv. Václava
 Kněžice
 pamětní kámen
 zvonička
 kaple
 kaple sv. Václava
 boží muka
 rychta (dům čp. 73)
 Bransouze
 židovský hřbitov
 Most sv. Lutriána
 Úsobí
 Chaloupky
 Střeliště
 boží muka
 pamětní kámen
 boží muka
 kostel sv. Barbory
 boží muka
 synagoga
 Batelov
 Batelov
 smírčí kámen
 boží muka
 kašna
 fara
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 boží muka
Základní informace místa
ID místa: 14949
Typ místa: pomník, památník
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 6.6.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama