Pomník připomíná hromadný spad meteoritů, který se odehrál kolem 6. hodiny 22. 5. 1808. Pozorováno bylo 200 až 300 kusů kamenů, většina nalezených vážila jen 32 g až 48 g, největší měl hmotnost 6 kg. Památník byl vybudován k 200. výročí události, na úřadu městyse je meteoritům věnováno malé muzeum
Hlavní obrázek místa
původní umístnění pomníku
© Milan Caha 05/2012
Památník připomíná událost, která se významně zapsala do dějin přírodních věd na počátku 19. století. Jednalo se o hromadný spad meteoritů, který se odehrál krátce před 6. hodinou ranní 22. května roku 1808. Podle četných svědků (byla neděle a řada lidí byla v té době na cestě do kostela) spad trval asi 8 minut, pozorováno bylo něco mezi 200 až 300 kusů kamenů. Nikdo nebyl meteority zasažen, nebyly ani žádné materiální škody. Brzo po události dorazil do Stonařova Dr. Karel Schreibers (1775–1852), ředitel c. k. přírodovědných sbírek ve Vídni, který se zasloužil o systematické zaznamenání svědectví očitých svědků i o sběr kamenů samotných. Kromě Stonařova byl spad meteoritů zaznamenán v obcích Otín, Rosice, Cerekvička, Dlouhá Brtnice, Hladov, Stará Říše a řadě dalších. Oblast spadu měla tvar elipsy orientované v severojižním směru o délce asi 12,5 km a šířce asi 4,8 km. Většina nalezených meteoritů vážila jen 32 g až 48 g, největší měl hmotnost 6 kg. Nálezy ze Stonařova jsou dnes v muzeích téměř po celém světě, největší kus je v Přírodovědeckém muzeu ve Vídni. Památník byl vybudován k 200. výročí události, v zasedací místnosti úřadu městyse je malé muzeum, věnované meteoritům. Je přístupno v úředních hodinách městyse, případně po předběžné telefonické domluvě i jindy.
Milan Caha (zdroj: www.astro.cz), 23.5. 2021
Vysočina,  Jihlava  (JI), Stonařov

Místa v okolí

 kostel sv. Václava
 karner sv. Trojice
 fara
 smírčí kámen
 boží muka
 Stonařov
 výklenková kaple
 Aleje
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Václava
 Kněžice
 Brtnice
 fara
 Valdštejnský dům
 Dolní most
 Hoffmannův dům
 židovské ghetto
 kamenný most
 radnice
 boží muka
 kostel sv. Martina
 Třešť
 synagoga
 Příseka
 boží muka
 kostel sv. Barbory
 boží muka
 židovský hřbitov
 Chaloupky
 kamenné mosty
 Puklice
 Sedlatice
 synagoga
 židovský hřbitov
 dřevěná zvonice
 kaple sv. Antonína
 Střeliště
 pamětní kámen
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Kunhuty
 Kostelec
 Kostelec u Jihlavy
 kostel Všech svatých
 Rokštejn
 boží muka
 Heraltice
 boží muka
 Roštejn
 kaple svaté Rodiny
 boží muka
 Přímělkov
 Bransouze
 boží muka
 Bavorův dům
 kašna Amfitrité
 děkanství
 dům čp. 55
 synagoga
 Neptunova kašna
 kaple Olivetské hory
 morový sloup
 radnice
 židovský hřbitov
 Muzeum Vysočiny
 historické podzemí
 pivovar
 ZOO Jihlava
 boží muka
 Přímělkov
 boží muka
 křížový kámen
 Jeclov
 Luka nad Jihlavou
 Čížov
 boží muka
 Legiodům
 boží muka
 Zámeček
 Štítky
 Okříšky
 Štěměchy
 Dyjice
 boží muka
 železniční most
 Helenín
 boží muka
 kostel sv. Barbory
 Oslednice
 Šiškův mlýn
 kostel sv. Anny
 synagoga
 Dašovice
 boží muka
 smírčí kámen
 fara
 kašna
 Telčský dům
 kostel sv. Ducha
 mariánský sloup
 radnice
 synagoga
 Batelov
 Batelov
 Telč
 Staré Hory
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 hraniční kámen
 městské opevnění
 Dašovský mlýn
 boží muka
 Henčov
 Lannerův dům
 Mirošov
 židovský hřbitov
 kostel sv. Josefa
 Mařenka
 židovský hřbitov
 parní mlýn
 boží muka
 boží muka
 Rantířov
 kaple sv. Kříže
 boží muka
 kaple sv. Václava
 Želetava
 Holý mlýn
 Kamenice
 Radkov
 studánka Panny Marie
 Štamberk
 kaple sv. Jakuba
 Švédské šance
 kostel sv. Václava
 boží muka
 Čáslavice
Základní informace místa
ID místa: 15700
Typ místa: pomník, památník
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 23.5.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama