Zaniklý barokní zámek, který dal pravděpodobně vybudovat na místě tvrze Maxmilián Arnošt Hornek z Horneku, který vlastnil Mirošov v letech 1710–1730. Po r. 1949 vlastnil zámek státní statek. Od r. 1958 byl kulturní památkou. V r. 1985 se zřítila část zdí devastované budovy a r. 1986 byl zbourán.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 01/2020
Mirošov leží v okrese Jihlava, 10 km západně od okresního města, na okraji přírodního parku Čeřínek. Obcí prochází silnice III. třídy č. 01943 a žlutě značená turistická trasa. Nejbližší veřejná doprava – autobus – zastavuje v Novém Hubenově, asi půl kilometru od obce, na silnici č. 602. Je zde kostel, postupně opravovaný obcí, barokní socha svatého Jana Nepomuckého, dva křížové kameny a řada křížů.
12.4. 2021
historie

Mirošov byl založen ve 13. století při kolonizaci zdejšího kraje pražským biskupstvím. Ves byla součástí rozsáhlého církevního panství se sídlem v Červené Řečici, první písemná zmínka o ní je z roku 1361. Roku 1437 císař Zikmund převedl řečické panství Mikuláši Trčkovi z Lípy, jehož potomci ves jako součást pelhřimovského panství drželi do roku 1549. Poté byla ves ve vlastnictví pánů z Říčan a když se Pelhřimov v roce 1572 vykoupil z poddanství, byla ve vlastnictví města. Roku 1601 kupuje Mirošov Jan Kergl z Karlsbachu a zřizuje samostatné panství Mirošov. Roku 1605 Mirošov prodal Přechovi Řísnickému z Řísnice, s jehož jménem je spojeno vybudování zdejší tvrze v roce 1606. V roce 1612 údajně jeho tvrz vyhořela. Roku 1668 Jan Felix Řísnický z Řísnice mirošovské panství prodává Kašparovi Kukolskému z Kunvaldu. Po něm se majitelé střídali v rychlém sledu. Z řady majitelů je třeba zmínit Maxmiliána…  číst dále

Milan Caha (zdroj: Jaroslava Paulusová, Jiří Bořecký, Mirošov-Jedlov: dějiny obce, vydal Obecní úřad Mirošov 2000), 12.4. 2021

Vysočina,  Jihlava  (JI), Mirošov

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 15619
Typ místa: zámek
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 12.4.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama