Zaniklý barokní zámek, který dal pravděpodobně vybudovat na místě tvrze Maxmilián Arnošt Hornek z Horneku, který vlastnil Mirošov v letech 1710–1730. Po r. 1949 vlastnil zámek státní statek. Od r. 1958 byl kulturní památkou. V r. 1985 se zřítila část zdí devastované budovy a r. 1986 byl zbourán.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 01/2020
Mirošov leží v okrese Jihlava, 10 km západně od okresního města, na okraji přírodního parku Čeřínek. Obcí prochází silnice III. třídy č. 01943 a žlutě značená turistická trasa. Nejbližší veřejná doprava – autobus – zastavuje v Novém Hubenově, asi půl kilometru od obce, na silnici č. 602. Je zde kostel, postupně opravovaný obcí, barokní socha svatého Jana Nepomuckého, dva křížové kameny a řada křížů.
12.4. 2021
historie

Mirošov byl založen ve 13. století při kolonizaci zdejšího kraje pražským biskupstvím. Ves byla součástí rozsáhlého církevního panství se sídlem v Červené Řečici, první písemná zmínka o ní je z roku 1361. Roku 1437 císař Zikmund převedl řečické panství Mikuláši Trčkovi z Lípy, jehož potomci ves jako součást pelhřimovského panství drželi do roku 1549. Poté byla ves ve vlastnictví pánů z Říčan a když se Pelhřimov v roce 1572 vykoupil z poddanství, byla ve vlastnictví města. Roku 1601 kupuje Mirošov Jan Kergl z Karlsbachu a zřizuje samostatné panství Mirošov. Roku 1605 Mirošov prodal Přechovi Řísnickému z Řísnice, s jehož jménem je spojeno vybudování zdejší tvrze v roce 1606. V roce 1612 údajně jeho tvrz vyhořela. Roku 1668 Jan Felix Řísnický z Řísnice mirošovské panství prodává Kašparovi Kukolskému z Kunvaldu. Po něm se majitelé střídali v rychlém sledu. Z řady majitelů je třeba zmínit Maxmiliána…  číst dále

Milan Caha (zdroj: Jaroslava Paulusová, Jiří Bořecký, Mirošov-Jedlov: dějiny obce, vydal Obecní úřad Mirošov 2000), 12.4. 2021

Vysočina,  Jihlava  (JI), Mirošov

Místa v okolí

 kostel sv. Josefa
 křížový kámen
 boží muka
 boží muka
 kaple sv. Jakuba
 Kostelec u Jihlavy
 Kostelec
 kostel sv. Kunhuty
 boží muka
 Rantířov
 studánka Panny Marie
 boží muka
 kostel sv. Vavřince
 boží muka
 kaple svaté Rodiny
 kaple sv. Václava
 Plandry
 Švédské šance
 boží muka
 kovárna
 fara
 Nový Rychnov
 kamenné mosty
 boží muka
 židovský hřbitov
 Klepáček
 Staré Hory
 boží muka
 kaple sv. Václava
 zvonice
 židovský hřbitov
 pivovar
 pamětní kámen
 boží muka
 Legiodům
 fara
 boží muka
 kostel sv. Václava
 synagoga
 boží muka
 dům čp. 55
 Muzeum Vysočiny
 boží muka
 Bavorův dům
 Neptunova kašna
 kašna Amfitrité
 morový sloup
 radnice
 boží muka
 boží muka
 historické podzemí
 železniční most
 kostel sv. Barbory
 Batelov
 Batelov
 kaple Olivetské hory
 boží muka
 děkanství
 synagoga
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 smírčí kámen
 hraniční kámen
 Větrný Jeníkov
 kašna
 fara
 ZOO Jihlava
 boží muka
 pamětní kámen
 židovský hřbitov
 rozhledna Rudný
 boží muka
 Pípalka
 boží muka
 boží muka
 kaple
 Větrný zámek
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 Třešť
 boží muka
 Zámeček
 boží muka
 dům J. A. Schumpetera
 synagoga
 kostel sv. Martina
 boží muka
 boží muka
 zvonička
 návesní kaple
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 pamětní kámen
 hraniční kámen
 Helenín
 boží muka
 boží muka
 židovský hřbitov
 boží muka
 boží muka
 Horní Cerekev
 Henčov
 boží muka
 židovský hřbitov
 toleranční kostel
 boží muka
 návesní kaple
 boží muka
 Lísek
 boží muka
 židovský hřbitov
 Puklice
 synagoga
 kostel sv. Barbory
 židovský hřbitov
 boží muka
 Příseka
 boží muka
 Úsobí
 Nemojov
 Mladé Bříště
 křížový kámen
 smírčí kámen
 fara
 kostel sv. Václava
 karner sv. Trojice
 Stonařov
 Jeclov
 Roštejn
 Janštejn
 Tržní panák
 Štoky
 výklenková kaple
 kaplička sv. Václava
 smírčí kříž
 boží muka
 Aleje
 Žižkův kámen
 kaple sv. Kateřiny
 kostel sv. Kateřiny
 kaple sv. Markéty
 vodní nádrž Sedlice
 Kněžice
 pamětní kámen
 Most sv. Lutriána
Základní informace místa
ID místa: 15619
Typ místa: zámek
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 12.4.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama