Jihlavské podzemí je s délkou 25 km druhým nejrozsáhlejším v ČR. První podlaží je ze 14. století, druhé a třetí ze 16. století. Zdejší raritou je tzv. svítící chodba. Pro veřejnost bylo r. 1991 zpřístupněno cca 400 m původních chodeb.
Hlavní obrázek místa
původní podoba ražené chodby
© Milan Caha 09/2010
Jihlavské podzemí je druhým nejrozsáhlejším historickým městským podzemím v ČR (po podzemí znojemském). Délka chodeb je 25 km, široké jsou 0,8–2,5 m a vysoké 1,2–3,5 m. První podlaží, pocházející ze 14. století, je v hloubce 2–4m pod povrchem. Druhé podlaží je v hloubce 4–6 m, třetí v hloubce 8–14m pod povrchem. Dvě hlubší podlaží byla vyražena v 16. století. O účelu chodeb se vedly spory (byly považovány za součást důlních děl či za vojenské zařízení), dnes převládá názor, že vždy sloužily hospodářským účelům, jako sklepy a sklady. V 17. století byla část chodeb vyzděna cihlovou podezdívkou a jednotlivé úseky byly propojeny spojovacími chodbami. Kromě hlavních chodeb byly v podzemí již ve středověku vyraženy štoly široké 0,6–0,7m a vysoké 1,0–1,7m, které sloužily jako městská kanalizace. Tuto funkci chodby na mnoha místech plní dodnes. Skladové prostory v podzemí byly od 18. století postupně opouštěny a v 19. století bylo mnoho chodeb zasypáno sutinami. Ve 30. letech 20. století bylo podzemí poprvé zpřístupněno veřejnosti. Za 2. světové války byla část chodeb upravena jako protiletecké kryty. V roce 1957 byl cca kilometr chodeb znovu zpřístupněn veřejnosti. V 60. letech byly téměř všechny chodby zpevněny betonovou krustou, podzemí bylo vyčištěno a obnovil se středověký odvodňovací systém. V roce 1969 bylo podzemí pro veřejnost uzavřeno. V roce 1978 byla amatérskými speleology objevena největší pozoruhodnost zdejšího labyrintu – tzv. "svítící chodba", kde stěny po předchozím nasvícení zelenkavě světélkují. Chodba je v podzemí kostela sv. Ignáce a bývalých kasáren, kde za války sídlil wehrmacht. Je 11 metrů pod povrchem, široká je 2,1 m, vysoká 2,9 m a je považována za největší raritu a záhadu jihlavského podzemí. Naposledy bylo podzemí zpřístupněno v roce 1991. Prohlídkový okruh má 400 metrů, cca 200 m tvoří chodby v původní podobě.…  číst dále
Milan Caha (zdroj: http://tic.jihlava.cz a wikipedia), 2.11. 2010
okruhy, vstupné

Vstupné: Dospělí 40 Kč Důchodci, studenti 30 Kč Děti do 15 let 20 Kč Minimální počet návštěvníků v jedné skupině je 4. Maximální počet návštěvníků v jedné skupině je 45. Prohlídka trvá od 30–45 min. a prochází po cca 400 m chodeb.

2.11. 2010

Vysočina,  Jihlava  (JI), Jihlava

Místa v okolí

 Neptunova kašna
 morový sloup
 radnice
 dům čp. 55
 Bavorův dům
 Muzeum Vysočiny
 kašna Amfitrité
 kaple Olivetské hory
 děkanství
 ZOO Jihlava
 synagoga
 boží muka
 pivovar
 Legiodům
 železniční most
 boží muka
 Zámeček
 židovský hřbitov
 hraniční kámen
 Helenín
 Staré Hory
 Henčov
 hraniční kámen
 kaple svaté Rodiny
 kaple sv. Václava
 rozhledna Rudný
 Plandry
 boží muka
 Rantířov
 synagoga
 židovský hřbitov
 Puklice
 Jeclov
 kostel sv. Vavřince
 boží muka
 boží muka
 židovský hřbitov
 kostel sv. Barbory
 Příseka
 boží muka
 Kostelec
 kostel sv. Kunhuty
 Luka nad Jihlavou
 Kostelec u Jihlavy
 Rytířsko
 křížový kámen
 boží muka
 Mirošov
 kostel sv. Josefa
 kaple sv. Jakuba
 Jamné
 kamenné mosty
 židovský hřbitov
 Štoky
 Brtnice
 boží muka
 sloup se sochou Madony
 Dolní most
 Tržní panák
 sýpka a panský dvůr
 Větrný Jeníkov
 Přímělkov
 židovské ghetto
 Rokštejn
 fara
 Valdštejnský dům
 kamenný most
 radnice
 Hoffmannův dům
 výklenková kaple
 boží muka
 boží muka
 Přímělkov
 návesní kaple
 kostel sv. Václava
 karner sv. Trojice
 fara
 boží muka
 smírčí kámen
 Stonařov
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 kovárna
 Polná
 Panský pivovar
 Dolní brána
 dům U Rytířů
 Měšťanský pivovar
 Klešter
 Třešť
 kostel sv. Martina
 děkanství
 Hastrmanka
 Židovské město
 synagoga
 kostel sv. Václava
 studánka Panny Marie
 fara
 boží muka
 židovský hřbitov
 pamětní kámen
 dům J. A. Schumpetera
 synagoga
 kostel sv. Barbory
 Kamenice
 zvonička
 kaple
 boží muka
 Skřivánek
 Úsobí
 Aleje
 rychta (dům čp. 73)
 kaple sv. Václava
 Most sv. Lutriána
 Kněžice
 židovský hřbitov
 Bransouze
 boží muka
 Chaloupky
 boží muka
 pamětní kámen
 boží muka
 kostel sv. Barbory
 boží muka
 Batelov
 synagoga
 Batelov
 kašna
 smírčí kámen
 fara
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 Střeliště
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 židovský hřbitov
 boží muka
 Herálec
 boží muka
 zámecká sýpka
 boží muka
 boží muka
 boží muka
Kontaktní informace
Jihlavské podzemí
Hluboká 109/1
58601 Jihlava 1
Tel: 567 167 887; 724 775 870 (průvodce)
http://www.agricola.cz
jpodzemi@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 9494
Typ místa: ostatní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 2.11.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama