Kamenice nad Lipou

Městské muzeum Kamenice nad Lipou, Uměleckoprůmyslové museum v Praze
Původně hrad z roku 1248. V letech 1580-1593 přestavěn na renesanční zámek. Průčelí a třípatrová nárožní věž jsou klasicistní z 19. století.
Hlavní obrázek místa
Kamenice nad Lipou - zámek
© Pavel Jarý, 05.08.2007
Pojedete-li na trase Pelhřimov Jindřichův Hradec, zastavte se v Kamenici na Lipou. Od 3. července 2004 byl v Kamenici nad Lipou zpřístupněn zámek a zámecký park. Zámek je od konce roku 1998 ve správě Uměleckoprůmyslového musea v Praze
24.8. 2004
turistické

Expozice na zámku:

Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze, které je správcem zámku, vybudovalo na zámku studijní depozitáře, přístupné i veřejnosti, a byly zde umístěny různé expozice.
Je zde možno zhlédnout expozici uměleckého kovářství "Kované železné práce" ze sbírek UPM. Expozice kovů začíná v renesančním sále a je to první stálá specializovaná expozice tohoto řemesla. Představuje v první části ukázky středověkých, renesančních a barokních mříží a zábradlí. V druhé místnosti jsou vystaveny soubory historických zámků, klepadel, kování a klíčů od doby románské až do 19. století. V poslední části představuje soubor kovaných prací učitelů a studentů Odborné školy pro umělecké zámečnictví v Hradci Králové, které pochází z umělecky vrcholného období školy — z let 1895—1914. Dvacáté století je připomenuto dvěma pracemi současných autorů. V každém sále je také umístěn interaktivní program, který každému umožňuje…  číst dále

E.H. podle http://www.upm.cz, 18.8. 2013

Další texty turistické
historie

Podle pověsti byl v tomto málo zalidněném a drsném kraji vybudován v r. 1248 hrad a při něm osada doložená v l. 1267 až 1278, později město. Prvními známými držiteli hradu byli příslušníci rodu Benešoviců. Z nich vynikl v první polovině 14. století věrný straník královny Elišky a rádce jejího syna krále Karla IV., Dobeš (Tobiáš) z Bechyně a na Kamenici, připomínaný v l. 1317 - 1347. Poslední člen tohoto rodu, Zbyněk (1379 - 1389), byl synovcem jihočeského myslitele Tomáše ze Štítného. Od něhož si v r. 1318 pronajal statek Štítné. Po Zbyňkově smrti (asi r. 1389) nebylo přímých dědiců a podle platných zákonů dvorský soud nakonec v r. 1393 uznal nároky Jana z Ústí a Vchyny z Paccova, kteří před dvěma roky koupili Kamenici od moravského markraběte Prokopa. Jeho syn Jan z Ústí se přidal k husitům. Pokus Oldřicha z Rožmberka o dobytí hradu r. 1420 ztroskotal. O pět let později se…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Jižní Čechy, 1986 (doplněno redakcí hrady.cz), 24.8. 2004

Další texty historie

Půdorys místa

půdorys přízemí
© T. Durdík podle L. Soukupa (in Ilustrovaná encyklopedie českých hradů, Libri, Praha 1999)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Vysočina,  Pelhřimov  (PE), Kamenice nad Lipou

Místa v okolí

 židovský hřbitov
 Včelnička
 Nová Včelnice
 boží muka
 kostel sv. Mikuláše
 Višněvice
 Višněvice
 Mnich
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Jiří
 Božejov
 boží muka
 Žirovnice
 Pejdlova Rosička
 kostel sv. Jakuba
 Veselá
 Ústrašín
 Černovice
 Čertův kámen
 Libkova Voda
 synagoga
 kostel sv. Ottona
 Proseč-Obořiště
 židovský hřbitov
 boží muka
 Popelín
 kostel Božího těla
 stará radnice
 nová radnice
 boží muka
 boží muka
 synagoga
 boží muka
 Tůmův vrch
 Česká Olešná
 kostel sv. Jiří
 návesní kaple
 Kámen
 návesní kaple
 kaple sv. Markéty
 kostel sv. Vavřince
 Nový Dvůr
 kaple sv. Kateřiny
 kostel sv. Kateřiny
 boží muka
 fara
 Chotěmice
 Červená Lhota
 kaple sv. Mikuláše
 kaple sv. Magdaleny
 Sudkův Důl
 boží muka
 Pavlov
 Pluhův Žďár
 židovský hřbitov
 kostel Božího Těla
 kaple sv. Floriana
 Nemojov
 Údolský hrádek
 mlýn Zahrádky
 Palupín
 kaple sv. Kříže
 boží muka
 Drechselova vila
 boží muka
 boží muka
 městská šatlava
 Purkrabský dům
 Šrejnarovský dům
 Městské divadlo
 Fárův dům
 zámek Říčanských
 děkanství a kaplanka
 radnice
 Altenhoferovský dům
 kostel sv. Víta
 městské opevnění
 Studená
Kontaktní informace
Zámek Kamenice nad Lipou
Městské muzeum Kamenice nad Lipou
náměstí Československé armády 1
394 70 Kamenice nad Lipou

správa:
Uměleckoprůmyslové museum v Praze
17. listopadu 2
110 00 Praha 1 - Staré Město
Tel: (+420) 565 432 667, 724 122 220
http://www.upm.cz/index.php?language=cz&page=174&id=5
zamek.kamenice@upm.cz muzeum@kamenicenl.cz
Základní informace místa
ID místa: 2518
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 24.8.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama