Neorientovaný filiální kostel sv. Josefa nechal kolem r. 1740 postavit Jan Vratislav z Mitrovic na počest svého povýšení do hraběcího stavu. Jeho architektem je údajně Kilián Ignác Dientzenhofer, autorství není doloženo. Má oválnou loď, stěny jsou tvarovány pomocí konvexních a konkávních zalomení.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 01/2020
Mirošov leží v okrese Jihlava, 10 km západně od krajského města na okraji přírodního parku Čeřínek. Obcí prochází silnice III. třídy č. 01943 a žlutě značená turistická trasa. Nejbližší veřejná doprava – autobus – zastavuje v Novém Hubenově asi půl kilometru od obce na silnici č. II/602. Býval zde barokní zámek, zbořený v 80.letech 20. století. Dnes zůstaly pouze terénní náznaky a zanedbaný zámecký park. Před kostelem stojí barokní socha svatého Jana Nepomuckého, za ním křížový kámen. V zámeckém parku je další křížový kámen, v obci a kolem ní je řada drobných památek, převážně křížů.
14.4. 2021
historie

Neorientovaný filiální kostel sv. Josefa nechal kolem roku 1740 postavit v Mirošově Jan Vratislav z Mitrovic na počest svého povýšení do hraběcího stavu. Jeho architektem je údajně Kilián Ignác Dientzenhofer, jeho autorství ale není doloženo. Kostel nahradil kapli stejného zasvěcení, kterou dal ve druhé polovině 17. století postavit majitel mirošovského panství a otec Jana Vratislava, Adam František Vratislav z Mitrovic. Kostel má oválnou loď, stěny jsou tvarovány pomocí konvexních a konkávních zalomení. Hlavní vstup, drobený kamenným ostěním, je na východní straně, na západní straně je přistavěna obdélná sakristie. Nad vstupním průčelím je nevysoká věž, zakončená polygonální cibulí s makovicí a křížem. Kostel získala po roce 2000 od státu obec, ta jej postupně opravuje.

Milan Caha (zdroj: https://pamatkovykatalog.cz a http://www.dedictvivysociny.cz), 14.4. 2021

Vysočina,  Jihlava  (JI), Mirošov

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 15618
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 14.4.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama