Gotický farní kostel prvně zmiňován r. 1303. Opravován po požáru v 15. stol. a patrně tehdy doplněn o věž. Opraven a barokně přestavěn r. 1709 po požáru z r. 1675. Dále opravován v r. 1948, archeologický průzkum proveden v letech 2005-2007. Kostel se hřbitovní zdí památkově chráněn od r. 1958.
Hlavní obrázek místa
© Jiří Čížek 08/2019
Obec Vyskytná nad Jihlavou (do roku 1947 Německá Vyskytná) leží asi 10 km severozápadně od centra Jihlavy, je doložena od r. 1226 a nyní tu žije asi 900 obyvatel. Dříve byla nazývána Německou Vyskytnou (německy Deutsch Gießhübel) i pro odlišení od nedaleké Vyskytné, (dříve České Vyskytné), která leží 10 km dále na západ. Obcí procházejí jen silnice nižších tříd, železnice ani turisticky značené cesty tu nejsou. Farní kostel sv. Vavřince se nachází v centru obce na hřbitově. Konají se v něm pravidelné nedělní bohoslužby. Od r. 1958 je i se hřbitovem obehnaným vysokou kamennou zdí zapsán v seznamu kulturních památek ČR.
5.9. 2019
popis

Kostel sv. Vavřince je jednolodní jen přibližně orientovaná stavba s půlkruhovým závěrem. Sakristie se nachází severně od presbytáře, při jižní straně lodi stojí čtyřboká věž. Boční fasády jsou hladké s pilastry na nároží. Loď je prolomena na severu třemi okenními osami, na jihu pak dvěma. Hladká fasáda věže je prolomena vchodem, nad ním jsou pak tři patra prolomená po jedné okenní ose. Nad okny je kruhový hodinový ciferník. Zastřešení ve tvaru polygonální cibule přecházející v jehlan je završeno makovicí s křížem. Věž je přístupná z východu otevřeným schodištěm o deseti stupních do 1. patra. Presbytář je zaklenut křížovou žebrovou klenbou, na severní straně je vchod do sakristie zaklenuté dvěma poli křížové klenby a jedním polem klenby valené. Loď je plochostropá s půlkruhovým vítězným obloukem. Dřevěná kruchta stojí na dvou dřevěných sloupech. Ve věži jsou valeně zaklenuty prostory v přízemí i v prvním patře.

Jiří Špaček (zdroj: památkový katalog), 13.9. 2019

historie

Kostel svatého Vavřince je farní kostel v římskokatolické farnosti Vyskytná nad Jihlavou a nachází se na hřbitově na nevysokém návrší v centru obce. Kostel je gotickou podélnou jednolodní orientovanou stavbou s odsazeným kněžištěm a je pokryt mansardovou střechou. Původně to zřejmě byl opevněný kostel, jak napovídá ohrazení hřbitova kamennou zdí pevnostního charakteru se šindelovou stříškou. První písemná zmínka o kostele pochází z r. 1303. Postaven byl v gotickém slohu, dodnes se dochoval gotický portál do sakristie a gotická žebrová klenba s triumfálním obloukem nad presbytářem. Ve své původní podobě byl kostel jednolodní stavbou s půlkruhovou apsidou na východní straně, na západní straně pak stával obdélný objekt, jehož účel nelze určit. Do chrámu se vstupovalo z jihu, původní vstup byl na místě dnešní věže. Kostel vyhořel v průběhu 15. století a pravděpodobně ve 2. polovině 15. století nebo v 1. polovině…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 11.9. 2019

Vysočina,  Jihlava  (JI), Vyskytná nad Jihlavou

Místa v okolí

 boží muka
 Rantířov
 Plandry
 kaple sv. Jakuba
 kaple sv. Václava
 boží muka
 Staré Hory
 kaple svaté Rodiny
 kostel sv. Josefa
 Mirošov
 boží muka
 židovský hřbitov
 rozhledna Rudný
 židovský hřbitov
 Legiodům
 pivovar
 železniční most
 hraniční kámen
 boží muka
 křížový kámen
 synagoga
 boží muka
 Kostelec
 dům čp. 55
 Muzeum Vysočiny
 Bavorův dům
 historické podzemí
 Neptunova kašna
 morový sloup
 radnice
 Větrný Jeníkov
 kostel sv. Kunhuty
 Kostelec u Jihlavy
 kašna Amfitrité
 kaple Olivetské hory
 děkanství
 kovárna
 boží muka
 boží muka
 ZOO Jihlava
 boží muka
 boží muka
 Zámeček
 fara
 kostel sv. Václava
 hraniční kámen
 boží muka
 návesní kaple
 pamětní kámen
 kaple
 Helenín
 zvonička
 studánka Panny Marie
 Henčov
 boží muka
 židovský hřbitov
 Klepáček
 zvonice
 Úsobí
 Štoky
 Tržní panák
 kamenné mosty
 kaple sv. Václava
 Švédské šance
 fara
 Nový Rychnov
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 synagoga
 Puklice
 židovský hřbitov
 Jeclov
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 poutní kaple sv. Anny
 Herálec
 boží muka
 kostel sv. Barbory
 boží muka
 zámecká sýpka
 boží muka
 Skřivánek
 boží muka
 boží muka
 Pípalka
 Příseka
 pamětní kámen
 návesní kaple
 boží muka
 Větrný zámek
 boží muka
 boží muka
 Třešť
 boží muka
 boží muka
 kostel sv. Martina
 Rytířsko
 boží muka
 synagoga
 kostel sv. Barbory
 Batelov
 Batelov
 boží muka
 dům J. A. Schumpetera
 synagoga
 boží muka
 smírčí kámen
 kašna
 boží muka
 fara
 boží muka
 křížový kámen
 boží muka
 boží muka
 židovský hřbitov
 boží muka
 Luka nad Jihlavou
 Mladé Bříště
 toleranční kostel
 boží muka
 boží muka
 Smilov
 boží muka
 boží muka
 pamětní kámen
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 Most sv. Lutriána
 smírčí kříž
 boží muka
 boží muka
 Orlík
 výklenková kaple
 boží muka
 rychta (dům čp. 73)
 Panský pivovar
 Klešter
 Polná
 Dolní brána
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 synagoga
 skanzen Zichpil
 Horní Cerekev
 rozhledna Bernard
 radnice
 pivovar
 kostel sv. Mikuláše
 Brtnice
 děkanství
 sloup se sochou Madony
 Dolní most
 sýpka a panský dvůr
 evangelický kostel
 židovské ghetto
 židovský hřbitov
 fara
 Valdštejnský dům
 kamenný most
 radnice
 Hoffmannův dům
 boží muka
 fara
Základní informace místa
ID místa: 14110
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 11.9.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama