Gotický farní kostel prvně zmiňován r. 1303. Opravován po požáru v 15. stol. a patrně tehdy doplněn o věž. Opraven a barokně přestavěn r. 1709 po požáru z r. 1675. Dále opravován v r. 1948, archeologický průzkum proveden v letech 2005-2007. Kostel se hřbitovní zdí památkově chráněn od r. 1958.
Hlavní obrázek místa
© Jiří Čížek 08/2019
Obec Vyskytná nad Jihlavou (do roku 1947 Německá Vyskytná) leží asi 10 km severozápadně od centra Jihlavy, je doložena od r. 1226 a nyní tu žije asi 900 obyvatel. Dříve byla nazývána Německou Vyskytnou (německy Deutsch Gießhübel) i pro odlišení od nedaleké Vyskytné, (dříve České Vyskytné), která leží 10 km dále na západ. Obcí procházejí jen silnice nižších tříd, železnice ani turisticky značené cesty tu nejsou. Farní kostel sv. Vavřince se nachází v centru obce na hřbitově. Konají se v něm pravidelné nedělní bohoslužby. Od r. 1958 je i se hřbitovem obehnaným vysokou kamennou zdí zapsán v seznamu kulturních památek ČR.
5.9. 2019
popis

Kostel sv. Vavřince je jednolodní jen přibližně orientovaná stavba s půlkruhovým závěrem. Sakristie se nachází severně od presbytáře, při jižní straně lodi stojí čtyřboká věž. Boční fasády jsou hladké s pilastry na nároží. Loď je prolomena na severu třemi okenními osami, na jihu pak dvěma. Hladká fasáda věže je prolomena vchodem, nad ním jsou pak tři patra prolomená po jedné okenní ose. Nad okny je kruhový hodinový ciferník. Zastřešení ve tvaru polygonální cibule přecházející v jehlan je završeno makovicí s křížem. Věž je přístupná z východu otevřeným schodištěm o deseti stupních do 1. patra. Presbytář je zaklenut křížovou žebrovou klenbou, na severní straně je vchod do sakristie zaklenuté dvěma poli křížové klenby a jedním polem klenby valené. Loď je plochostropá s půlkruhovým vítězným obloukem. Dřevěná kruchta stojí na dvou dřevěných sloupech. Ve věži jsou valeně zaklenuty prostory v přízemí i v prvním patře.

Jiří Špaček (zdroj: památkový katalog), 13.9. 2019

historie

Kostel svatého Vavřince je farní kostel v římskokatolické farnosti Vyskytná nad Jihlavou a nachází se na hřbitově na nevysokém návrší v centru obce. Kostel je gotickou podélnou jednolodní orientovanou stavbou s odsazeným kněžištěm a je pokryt mansardovou střechou. Původně to zřejmě byl opevněný kostel, jak napovídá ohrazení hřbitova kamennou zdí pevnostního charakteru se šindelovou stříškou. První písemná zmínka o kostele pochází z r. 1303. Postaven byl v gotickém slohu, dodnes se dochoval gotický portál do sakristie a gotická žebrová klenba s triumfálním obloukem nad presbytářem. Ve své původní podobě byl kostel jednolodní stavbou s půlkruhovou apsidou na východní straně, na západní straně pak stával obdélný objekt, jehož účel nelze určit. Do chrámu se vstupovalo z jihu, původní vstup byl na místě dnešní věže. Kostel vyhořel v průběhu 15. století a pravděpodobně ve 2. polovině 15. století nebo v 1. polovině…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 11.9. 2019

Vysočina,  Jihlava  (JI), Vyskytná nad Jihlavou

Místa v okolí

 boží muka
 Rantířov
 Plandry
 kaple sv. Jakuba
 kaple sv. Václava
 boží muka
 Staré Hory
 kaple svaté Rodiny
 kostel sv. Josefa
 Mirošov
 boží muka
 židovský hřbitov
 rozhledna Rudný
 Legiodům
 židovský hřbitov
 pivovar
 železniční most
 hraniční kámen
 boží muka
 křížový kámen
 synagoga
 boží muka
 Kostelec
 dům čp. 55
 Muzeum Vysočiny
 Bavorův dům
 historické podzemí
 Neptunova kašna
 morový sloup
 radnice
 Větrný Jeníkov
 kostel sv. Kunhuty
 kašna Amfitrité
 kaple Olivetské hory
 děkanství
 kovárna
 boží muka
 boží muka
 ZOO Jihlava
 boží muka
 boží muka
 fara
 kostel sv. Václava
 hraniční kámen
 boží muka
 návesní kaple
 pamětní kámen
 kaple
 Helenín
 zvonička
 studánka Panny Marie
 Henčov
 boží muka
 židovský hřbitov
 Klepáček
 zvonice
 Štoky
 Úsobí
 Tržní panák
 kamenné mosty
 Švédské šance
 kaple sv. Václava
 fara
 Nový Rychnov
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 synagoga
 Puklice
 židovský hřbitov
 Jeclov
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 poutní kaple sv. Anny
 boží muka
 Herálec
 kostel sv. Barbory
 boží muka
 zámecká sýpka
 boží muka
 Skřivánek
 boží muka
 boží muka
 Pípalka
 Příseka
 pamětní kámen
 návesní kaple
 boží muka
 Větrný zámek
 boží muka
 boží muka
 Třešť
 boží muka
 boží muka
 Rytířsko
 boží muka
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Barbory
 Batelov
 Batelov
 boží muka
 dům J. A. Schumpetera
 synagoga
 synagoga
 boží muka
 kašna
 boží muka
 smírčí kámen
 boží muka
 fara
 křížový kámen
 boží muka
 boží muka
 židovský hřbitov
 boží muka
 Luka nad Jihlavou
 toleranční kostel
 boží muka
 boží muka
 Smilov
 boží muka
 pamětní kámen
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 Most sv. Lutriána
 smírčí kříž
 boží muka
 boží muka
 Orlík
 boží muka
 rychta (dům čp. 73)
 Panský pivovar
 Klešter
 Polná
 židovský hřbitov
 Dolní brána
 židovský hřbitov
 skanzen Zichpil
 synagoga
 Horní Cerekev
 radnice
 pivovar
 kostel sv. Mikuláše
 Brtnice
 děkanství
 sloup se sochou Madony
 Dolní most
 evangelický kostel
 židovský hřbitov
 fara
 Valdštejnský dům
 kamenný most
 radnice
 Hoffmannův dům
 boží muka
 fara
Základní informace místa
ID místa: 14110
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 11.9.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama