Pozdně gotický či renesanční rychtářský špýchar z roku 1581 býval původně součástí statku při císařské silnici Vídeň–Praha. Býval považován za gotickou tvrz, což se ale neprokázalo. Objekt řadu let chátral a byl zařazen na seznam nejohroženějších památek Vysočiny. Jeho oprava začala v roce 2018.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 05/2021
Prostředkovice (pův. německy Mitteldorf) je malá ves se 70 obyvateli doložená od r. 1379. Nyní je místní částí obce Suchá, která je vzdálena asi 1,5 km severně. Protéká tudy říčka Jihlávka a ve stejném směru prochází silnice I/38 spojující Jihlavu a Znojmo.
31.5. 2021
historie

Pozdně gotický či renesanční rychtářský špýchar postavený roku 1581 býval původně součástí stavebně složitého statku ležícího při císařské silnici Vídeň – Praha. Úzká větrací okénka a vzhled obranného objektu vedly v minulosti k domněnce, že se jednalo o gotickou tvrz. Tato teorie je však s vysokou pravděpodobností chybná - podle převládajícího názoru v Prostředkovicích nikdy tvrz nebyla. Současná podoba, vzniklá opravou objektu v roce 1957 po požáru v roce 1954, je ale touto mylnou teorií značně ovlivněna. Nicméně se jedná o poměrně unikátně dochovanou středověkou sýpku s řadou zajímavých detailů. Má téměř čtvercový půdorys, na nárožích se dochovaly zbytky sgrafitového armování. Štěrbinová okna mají jednoduše zdobená kamenná ostění, na jednom z nich se dochoval špatně čitelný letopočet 1581. Vstup je ze strany nepřístupného dvora přilehlého domu, je segmentově zaklenutý a dnes je pod úrovní terénu. Střecha je stanová, krytá…  číst dále

Milan Caha (zdroj: https://pamatkovykatalog.cz), 30.5. 2021

Vysočina, Prostředkovice

Místa v okolí

 boží muka
 kostel sv. Václava
 karner sv. Trojice
 fara
 smírčí kámen
 Stonařov
 výklenková kaple
 Aleje
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Václava
 Třešť
 kostel sv. Martina
 boží muka
 Brtnice
 Příseka
 boží muka
 fara
 Valdštejnský dům
 Dolní most
 Kněžice
 židovské ghetto
 kamenný most
 radnice
 kostel sv. Barbory
 boží muka
 synagoga
 Hoffmannův dům
 kamenné mosty
 židovský hřbitov
 Puklice
 synagoga
 židovský hřbitov
 Chaloupky
 kostel sv. Kunhuty
 Kostelec
 Kostelec u Jihlavy
 pamětní kámen
 kaple svaté Rodiny
 boží muka
 dřevěná zvonice
 kaple sv. Antonína
 boží muka
 boží muka
 Bavorův dům
 synagoga
 kašna Amfitrité
 děkanství
 dům čp. 55
 Neptunova kašna
 kaple Olivetské hory
 morový sloup
 radnice
 židovský hřbitov
 ZOO Jihlava
 Střeliště
 Rokštejn
 Sedlatice
 Muzeum Vysočiny
 historické podzemí
 pivovar
 boží muka
 křížový kámen
 boží muka
 Legiodům
 Jeclov
 Přímělkov
 Roštejn
 Zámeček
 Luka nad Jihlavou
 boží muka
 kostel sv. Václava
 železniční most
 Přímělkov
 Helenín
 boží muka
 Bransouze
 boží muka
 boží muka
 Heraltice
 Staré Hory
 kostel Všech svatých
 boží muka
 hraniční kámen
 Mirošov
 Henčov
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Josefa
 smírčí kámen
 Rantířov
 synagoga
 Batelov
 fara
 boží muka
 kašna
 Batelov
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 židovský hřbitov
 Čížov
 boží muka
 boží muka
 Plandry
 kaple sv. Václava
 Okříšky
 Šiškův mlýn
 boží muka
 Dyjice
 boží muka
 Lísek
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Vavřince
 hraniční kámen
 Oslednice
 Štěměchy
 kostel sv. Anny
 Telč
 mariánský sloup
 synagoga
 Štítky
 Telčský dům
 kostel sv. Ducha
 radnice
 městské opevnění
 boží muka
 boží muka
 Lannerův dům
 Dašovice
 židovský hřbitov
 studánka Panny Marie
 Dašovský mlýn
 parní mlýn
 kaple sv. Jakuba
 Mařenka
 Švédské šance
 Kamenice
 Štamberk
 Rytířsko
 boží muka
 Holý mlýn
 Jamné
 kostel sv. Jiljí
 kovárna
 kostel sv. Jáchyma
Základní informace místa
ID místa: 15720
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 30.5.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama