Farnost vznikla již kolem r. 1050. V l. 1670-1678 byl původní románsko-gotický kostel z poloviny 13. stol. barokně přestavěn. Původní zůstala věž a jádro stavby. V r. 1744 zasáhl kostelní věž požár, při němž byla zničena původní strmější a vyšší střecha věže.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 06/2013
Hlavní dominantou městyse Falkenstein, ležícího ve vinařské oblasti v okrese Mistelbach ve spolkové zemi Dolní Rakousy, je krásný veřejnosti přístupný středověký hrad stojící na vápencovém skalnatém vrchu. Další neméně starobylou stavbou je farní kostel sv. Jakuba Staršího (německy Pfarrkirche St. Jakobus der Ältere). Kolem něj prochází červená a modrá turistická stezka.
5.2. 2017
popis

K jednolodnímu baroknímu farnímu kostelu sv. Jakuba Většího (Staršího) z 2. poloviny 17. století se vstupuje po velkém působivém schodišti. Součástí kostela je i mohutná románsko-gotická věž, pocházející z původní stavby, jež s raně barokním průčelím vytváří velmi půvabný kontrast. Čtyřhranná věž se od základny zužuje a v horní části mění v osmihran. Uvnitř kostela se nachází unikátní gotická pískovcová Madona pocházející z období kolem roku 1400, jež je umístěna v tzv. „Pokladnici“. Další zajímavostí interiéru je znázornění Nejsvětější Trojice na hlavním oltáři. Obraz pochází z období kolem roku 1700. Kazatelna z roku 1771, na jejímž vrcholu stojí socha sv. Pavla s knihou a mečem, se nachází na severní straně chrámu. Většina mobiliáře a výzdoby však pochází až z 20. století. U kostela se nachází bývalá fara a hřbitov, jehož součástí je i kamenná kostnice.

Luděk Vláčil - zdroj: http://www.turistika.cz a další, 5.2. 2017

historie

Farnost s kostelem vznikla zřejmě kolem roku 1050 spolu s hradem Falkenstein. Poprvé se však zmiňuje až v listině datované k době kolem let 1120 až 1122. V roce 1670 byla zahájena barokní přestavba původního románsko-gotického kostela z poloviny 13. století. Po třinácti letech stavby byl dokončen a získal tak svou současnou barokní podobu. Dne 7. srpna 1678 byl kostel slavnostně vysvěcen. V roce 1744 zasáhl kostelní věž požár, při němž byla zničena původní strmější a vyšší střecha věže. V roce 1944 byla zhotovena křtitelnice, jejímž autorem je dr. Karl Holey, který se podílel i na vitrážových oknech z roku 1946. V roce 1990 byla zrestaurována „Pokladnice“, což je raně gotická místnost v suterénu zvonice.

Luděk Vláčil - zdroj: https://de.wikipedia.org/wiki/Pfarrkirche_Falkenstein_(Niederösterreich) a další, 27.1. 2017

Komentáře

Rakousko, Dolní Rakousko,

Místa v okolí

 Falkenstein
 boží muka
 Kirchstetten
 kostel sv. Floriána
 boží muka
 Staatz
 Sedlec
 Mikulov
 dům U Rytířů
 městské hradby
 Horní synagoga
 Kanovnické domy
 kostel sv. Václava
 Svatý kopeček
 Kozí hrádek
 židovský hřbitov
 jeskyně Na Turoldu
 Kolonáda - Reistna
 Hanselburg
 Valtice
 radnice
 Brána na náměstí
 Loosdorf
 Belveder
 kostel sv. Jiří
 Hraniční zámek
 Hagenberg
 Sirotčí hrádek
 kostel sv. Oldřicha
 kamenný kruh
 Laa an der Thaya
 kostel sv. Kunhuty
 kostel sv. Jiljí
 Aloch
 stará radnice
 boží muka
 boží muka
 Randez-vous
 Drnholec
 U Křížku
 Bulhary
 Nejdek
 Zámecký mlýn
 Wenzersdorf
 kostel sv. Markéty
Základní informace místa
ID místa: 13261
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 5.2.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Návštěvnické centrum Kvilda, výběh rysů a jelenů

Zajímavosti

Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.

Rumcajsova ševcovna v pohádkovém městě Jičíně

Zajímavosti

V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.

Obří sud Javorník - po jeho návštěvě určitě nebudete mít hlad

Zajímavosti

Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.

Zámecká zahrada v Teplicích se zajímavými stavbami

Zajímavosti

Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.

Staropražská pověst o kovolijci Lochmarovi a jeho zvonu

Historie

Za novoměstským farním kostelem svatého Štěpána býval hřbitov a na něm odedávna stála zvonice, protože kostelní věž zvony neunesla. Rozložitá, pozdně gotická zvonice tu stojí dosud a tam se to stalo

Spící panna nabídne výhled do Máchova kraje

Zajímavosti

Vrchol Lysá skála, který je označován jako Spící panna se nachází na Českolipsku zhruba 1,5 kilometru od obce s názvem Provodín. Je z ní výhled na část Máchova kraje.

reklama