Farnost vznikla již kolem r. 1050. V l. 1670-1678 byl původní románsko-gotický kostel z poloviny 13. stol. barokně přestavěn. Původní zůstala věž a jádro stavby. V r. 1744 zasáhl kostelní věž požár, při němž byla zničena původní strmější a vyšší střecha věže.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 06/2013
Hlavní dominantou městyse Falkenstein, ležícího ve vinařské oblasti v okrese Mistelbach ve spolkové zemi Dolní Rakousy, je krásný veřejnosti přístupný středověký hrad stojící na vápencovém skalnatém vrchu. Další neméně starobylou stavbou je farní kostel sv. Jakuba Staršího (německy Pfarrkirche St. Jakobus der Ältere). Kolem něj prochází červená a modrá turistická stezka.
5.2. 2017
popis

K jednolodnímu baroknímu farnímu kostelu sv. Jakuba Většího (Staršího) z 2. poloviny 17. století se vstupuje po velkém působivém schodišti. Součástí kostela je i mohutná románsko-gotická věž, pocházející z původní stavby, jež s raně barokním průčelím vytváří velmi půvabný kontrast. Čtyřhranná věž se od základny zužuje a v horní části mění v osmihran. Uvnitř kostela se nachází unikátní gotická pískovcová Madona pocházející z období kolem roku 1400, jež je umístěna v tzv. „Pokladnici“. Další zajímavostí interiéru je znázornění Nejsvětější Trojice na hlavním oltáři. Obraz pochází z období kolem roku 1700. Kazatelna z roku 1771, na jejímž vrcholu stojí socha sv. Pavla s knihou a mečem, se nachází na severní straně chrámu. Většina mobiliáře a výzdoby však pochází až z 20. století. U kostela se nachází bývalá fara a hřbitov, jehož součástí je i kamenná kostnice.

Luděk Vláčil - zdroj: http://www.turistika.cz a další, 5.2. 2017

historie

Farnost s kostelem vznikla zřejmě kolem roku 1050 spolu s hradem Falkenstein. Poprvé se však zmiňuje až v listině datované k době kolem let 1120 až 1122. V roce 1670 byla zahájena barokní přestavba původního románsko-gotického kostela z poloviny 13. století. Po třinácti letech stavby byl dokončen a získal tak svou současnou barokní podobu. Dne 7. srpna 1678 byl kostel slavnostně vysvěcen. V roce 1744 zasáhl kostelní věž požár, při němž byla zničena původní strmější a vyšší střecha věže. V roce 1944 byla zhotovena křtitelnice, jejímž autorem je dr. Karl Holey, který se podílel i na vitrážových oknech z roku 1946. V roce 1990 byla zrestaurována „Pokladnice“, což je raně gotická místnost v suterénu zvonice.

Luděk Vláčil - zdroj: https://de.wikipedia.org/wiki/Pfarrkirche_Falkenstein_(Niederösterreich) a další, 27.1. 2017

Rakousko, Dolní Rakousko,

Místa v okolí

 Falkenstein
 boží muka
 Kirchstetten
 kostel sv. Floriána
 boží muka
 Staatz
 Sedlec
 Mikulov
 dům U Rytířů
 městské hradby
 kostel sv. Václava
 Kanovnické domy
 Horní synagoga
 kaple sv. Šebestiána
 Kozí hrádek
 židovský hřbitov
 Kolonáda - Reistna
 jeskyně Na Turoldu
 Hanselburg
 Valtice
 radnice
 Brána na náměstí
 Loosdorf
 Belveder
 Hagenberg
 Hraniční zámek
 kostel sv. Jiří
 Sirotčí hrádek
 kostel sv. Oldřicha
 kamenný kruh
 Laa an der Thaya
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Kunhuty
 Aloch
 stará radnice
 boží muka
 boží muka
 Randez-vous
 Drnholec
 U Křížku
 Bulhary
 Nejdek
 Zámecký mlýn
 Wenzersdorf
 kostel sv. Markéty
Základní informace místa
ID místa: 13261
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 5.2.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama