Farnost vznikla již kolem r. 1050. V l. 1670-1678 byl původní románsko-gotický kostel z poloviny 13. stol. barokně přestavěn. Původní zůstala věž a jádro stavby. V r. 1744 zasáhl kostelní věž požár, při němž byla zničena původní strmější a vyšší střecha věže.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 06/2013
Hlavní dominantou městyse Falkenstein, ležícího ve vinařské oblasti v okrese Mistelbach ve spolkové zemi Dolní Rakousy, je krásný veřejnosti přístupný středověký hrad stojící na vápencovém skalnatém vrchu. Další neméně starobylou stavbou je farní kostel sv. Jakuba Staršího (německy Pfarrkirche St. Jakobus der Ältere). Kolem něj prochází červená a modrá turistická stezka.
5.2. 2017
popis

K jednolodnímu baroknímu farnímu kostelu sv. Jakuba Většího (Staršího) z 2. poloviny 17. století se vstupuje po velkém působivém schodišti. Součástí kostela je i mohutná románsko-gotická věž, pocházející z původní stavby, jež s raně barokním průčelím vytváří velmi půvabný kontrast. Čtyřhranná věž se od základny zužuje a v horní části mění v osmihran. Uvnitř kostela se nachází unikátní gotická pískovcová Madona pocházející z období kolem roku 1400, jež je umístěna v tzv. „Pokladnici“. Další zajímavostí interiéru je znázornění Nejsvětější Trojice na hlavním oltáři. Obraz pochází z období kolem roku 1700. Kazatelna z roku 1771, na jejímž vrcholu stojí socha sv. Pavla s knihou a mečem, se nachází na severní straně chrámu. Většina mobiliáře a výzdoby však pochází až z 20. století. U kostela se nachází bývalá fara a hřbitov, jehož součástí je i kamenná kostnice.

Luděk Vláčil - zdroj: http://www.turistika.cz a další, 5.2. 2017

historie

Farnost s kostelem vznikla zřejmě kolem roku 1050 spolu s hradem Falkenstein. Poprvé se však zmiňuje až v listině datované k době kolem let 1120 až 1122. V roce 1670 byla zahájena barokní přestavba původního románsko-gotického kostela z poloviny 13. století. Po třinácti letech stavby byl dokončen a získal tak svou současnou barokní podobu. Dne 7. srpna 1678 byl kostel slavnostně vysvěcen. V roce 1744 zasáhl kostelní věž požár, při němž byla zničena původní strmější a vyšší střecha věže. V roce 1944 byla zhotovena křtitelnice, jejímž autorem je dr. Karl Holey, který se podílel i na vitrážových oknech z roku 1946. V roce 1990 byla zrestaurována „Pokladnice“, což je raně gotická místnost v suterénu zvonice.

Luděk Vláčil - zdroj: https://de.wikipedia.org/wiki/Pfarrkirche_Falkenstein_(Niederösterreich) a další, 27.1. 2017

Rakousko, Dolní Rakousko,

Místa v okolí

 Falkenstein
 boží muka
 Kirchstetten
 kostel sv. Floriána
 boží muka
 Staatz
 Sedlec
 Mikulov
 dům U Rytířů
 městské hradby
 kostel sv. Václava
 Kanovnické domy
 Horní synagoga
 kaple sv. Šebestiána
 Kozí hrádek
 židovský hřbitov
 Kolonáda - Reistna
 jeskyně Na Turoldu
 Hanselburg
 Valtice
 radnice
 Brána na náměstí
 Loosdorf
 Belveder
 Hagenberg
 Hraniční zámek
 kostel sv. Jiří
 Sirotčí hrádek
 kostel sv. Oldřicha
 kamenný kruh
 Laa an der Thaya
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Kunhuty
 Aloch
 stará radnice
 boží muka
 boží muka
 Randez-vous
 Drnholec
 U Křížku
 Bulhary
 Nejdek
 Zámecký mlýn
 Wenzersdorf
 kostel sv. Markéty
Základní informace místa
ID místa: 13261
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 5.2.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama