Kamenný most přes potok Výmola byl postaven poč. 19. stol., v období kdy byla v romantickém duchu upravována Škvorecká obora za Jana Josefa I. z Lichtenštejna. Most byl postaven na místě, kde již dříve stával starší můstek. R. 2007 byl zařazen do nemovitých kulturních památek.
Hlavní obrázek místa
most od SZ
© Jiri Jindrich 03/2000
Graficke pismenko Každého prvního návštěvníka stavba mostu v těchto končinách jistě překvapí. Most je vyzděn z velkých kamenných kvádrů a má působivou historickou patinu. Duch místa nicméně trochu utrpěl vybudováním jakési soukromé přírodně krajinářské zahrady v těsné blízkosti mostu. O kousek dál směrem na Škvorec pokračuje, dnes polní, cesta zvlněnou krajinou místy je pod nohami odkrytá skála s vyjetými kolejemi od dávných vozů. Atmosféra staré cesty tu je stále přítomna.
ecce, 11.8. 2005

  historie

  Most lze dle vzhledu (segmentově zaklenuté oblouky mostních polí) datovat přibližně do počátku 19. století. Vznikl patrně spolu s romantickými úpravami Škvorecké obory za majitele Jana I. Josefa z Lichtensteina. Most je zde prokazatelně (dle josefského mapování) značen již v 18. století. Lze předpokládat, že historie tohoto přechodu toku Výmoly je velice dlouhá. Vzhledem k uvažované trase dálkové stezky Praha - Kyje - Dolní Počernice -

  Jiri Jindrich, 8.8. 2005
  Mostek nemovitou kulturní památkou
  4. dubna 2007 byl, zásluhou Klubu přátel historie a přírody Úval a okolí, mezi registrované nemovité kulturní památky zařazen i kamenný most přes Výmolu u Škvorecké obory. V návaznosti na tuto důležitou událost podalo město Úvaly, jako majitel památky, žádost o dotaci na jeho opravu. Lepší časy pro tuto zajímavou památku se snad blíží.
  Jiri Jindrich, 5.11. 2007
  Základní informace místa
  ID místa: 3360
  Typ místa: most
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: volně přístupno
  Odkaz: http://www.hrady.cz/?3360
  Uveřejněno: 10.8.2005
  Geolokace místa
  WGS84   N 50° 03' 53.60"
  E 14° 41' 48.80"
  Země: Česká republika
  Kraj: Středočeský kraj
  Okres:  Praha-východ  (PH)
  Obec: Dobročovice
  Facebook TwitThis Google MySpace Live Digg

  Upravit informace
  Zavřít reklamu