Chátrající kostel sv. Anny ve vsi Palič vznikl z bývalé zámecké kaple v letech 1751-1756. Rozšířen v letech 1839-1842 a přistavěna zvonová věž. Zchátral po 2. světové válce po vystěhování Němců, nyní zachraňován spolkem nadšenců a příležitostně zpřístupňován.
Hlavní obrázek místa
kostel sv. Anny v Paliči
© Jiří Čížek 08/2020
Ves Palič (dříve něm. Palitz), která je místní částí obce Lipová, je doložena od r. 1292 a žije tu necelá stovka obyvatel. V okolním kraji nejsou žádné turisticky značené cesty. Do vsi vedou vedlejší silnice z Lipové přes Horní Lažany nebo ze vsi Salajna, která je místní částí obce Dolní Žandov. Salajna je též název nejbližší železniční zastávky na trati 178 z Plzně do Chebu. Od Paliče je vzdálena 3 km.
1.9. 2020
popis

Pozdně barokní farní kostel sv. Anny vznikl v letech 1751-1756 přestavbou starší zámecké kaple. Roku 1840 byl kostel klasicistně upraven a rozšířen. Původní loď kostela byla prodloužena o novou převýšenou část a k jejímu západnímu průčelí byla přistavěna hranolová věž. V roce 1905 byla věž kostela zastřešena vysokou jehlancovou střechou. Po nuceném vysídlení německého obyvatelstva na konci druhé světové války přestal být kostel užíván k církevním účelům, nebyl udržován a postupně chátral. V roce 1966 mu byla odebrána památková ochrana. V sedmdesátých letech 20. století skončily všechny snahy o konání bohoslužeb z důvodu nezájmu obyvatel a jejich malého počtu. V té době byla prodána budova fary. V roce 1994 byl kostel zapsán na seznam kulturních památek a v roce 2003 byla formálně zrušena Paličská farnost. Na jaře roku 2007 byl kostel bezplatně převeden do vlastnictví nadačního fondu, který se snažil…  číst dále

Jiří Čížek, podle informační cedule, 21.8. 2020

Další texty popis
historie

Původně pozdně barokní kapli sv. Anny nechal vystavět v letech 1751-1756 tehdejší vlastník zdejšího panství, chebský purkmistr Johann Adam Josef Kammerer podle návrhu neznámého architekta nad býv. zámeckým areálem v severní části vsi Palič (Palitz). Kromě zakládajícího kapitálu předal Johann Josef Kammerer c.k. náboženskému fondu rovněž staveniště, pozemek pro farní zahradu a hřbitov. Po dokončení stavby nechal zhotovit část vnitřního zařízení, hlavní oltář sv. Anny, postranní oltáře sv. Antonína a Neposkvrněného početí Panny Marie, křtitelnici, varhany a některé liturgické předměty. Pro patrona a jeho rodinu byla z vděčnosti v kapli podle příslušného práva zřízena panská oratoř. V roce 1756 byla následně kaple sv. Anny slavnostně vysvěcena. Zpočátku spadala kaple k farnímu kostelu sv. Oldřicha v Dřenicích, odkud docházeli do Paliče tamní duchovní k sloužení svátečních a nedělních mší. V roce 1787 byla při kostele…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 1.9. 2020

Komentáře

Karlovarský kraj,  Cheb  (CH), Palič

Místa v okolí

 Doubrava
 Dyleň
 Manský dvůr
 Okrouhlá
 Boršengrýn
 židovský hřbitov
 Starý Hrozňatov
 Kynžvart
 železniční viadukt
 Kynžvart
 Dudácká kašna
 Kamenný Dvůr
 Špalíček
 Schirdingerovský dům
 pramen Richard
 Cheb
 Mostov
 Václavský hrad
 Kynšperk nad Ohří
 židovský hřbitov
 Chlumeček
 Kager, Starý zámek
 kostel sv. Anny
 Hartoušovské mofety
 Kladská
 židovský hřbitov
 pramen Natálie
 Salingburg
 Skalka
 Kladský rybník
 Panská rozhledna
 Bismarckova rozhledna
 kostel sv. Vavřince
 Císařské lázně
 Bublák a niva Plesné
 Kladské rašeliny
 Arnoltov
 Broumov
 metorologický sloup
 kostel sv. Olgy
 fara
 Kostelní Bříza
 Šabina
 Cetnov
 Liebeneck
 Chlumek
 Chlumek
 vodní nádrž Skalka
 Kostelní Bříza
 židovský hřbitov
 Chlumek
 Svatovítský zámek
 Soos
 kostel sv. Anny
 Jánský zámek
 Bříza
 Plikenštejn
 Poustka
 kostel sv. Wolfganga
 Ostroh
Základní informace místa
ID místa: 15169
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 1.9.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama