Chátrající kostel sv. Anny ve vsi Palič vznikl z bývalé zámecké kaple v letech 1751-1756. Rozšířen v letech 1839-1842 a přistavěna zvonová věž. Zchátral po 2. světové válce po vystěhování Němců, nyní zachraňován spolkem nadšenců a příležitostně zpřístupňován.
Hlavní obrázek místa
kostel sv. Anny v Paliči
© Jiří Čížek 08/2020
Ves Palič (dříve něm. Palitz), která je místní částí obce Lipová, je doložena od r. 1292 a žije tu necelá stovka obyvatel. V okolním kraji nejsou žádné turisticky značené cesty. Do vsi vedou vedlejší silnice z Lipové přes Horní Lažany nebo ze vsi Salajna, která je místní částí obce Dolní Žandov. Salajna je též název nejbližší železniční zastávky na trati 178 z Plzně do Chebu. Od Paliče je vzdálena 3 km.
1.9. 2020
popis

Pozdně barokní farní kostel sv. Anny vznikl v letech 1751-1756 přestavbou starší zámecké kaple. Roku 1840 byl kostel klasicistně upraven a rozšířen. Původní loď kostela byla prodloužena o novou převýšenou část a k jejímu západnímu průčelí byla přistavěna hranolová věž. V roce 1905 byla věž kostela zastřešena vysokou jehlancovou střechou. Po nuceném vysídlení německého obyvatelstva na konci druhé světové války přestal být kostel užíván k církevním účelům, nebyl udržován a postupně chátral. V roce 1966 mu byla odebrána památková ochrana. V sedmdesátých letech 20. století skončily všechny snahy o konání bohoslužeb z důvodu nezájmu obyvatel a jejich malého počtu. V té době byla prodána budova fary. V roce 1994 byl kostel zapsán na seznam kulturních památek a v roce 2003 byla formálně zrušena Paličská farnost. Na jaře roku 2007 byl kostel bezplatně převeden do vlastnictví nadačního fondu, který se snažil…  číst dále

Jiří Čížek, podle informační cedule, 21.8. 2020

Další texty popis
historie

Původně pozdně barokní kapli sv. Anny nechal vystavět v letech 1751-1756 tehdejší vlastník zdejšího panství, chebský purkmistr Johann Adam Josef Kammerer podle návrhu neznámého architekta nad býv. zámeckým areálem v severní části vsi Palič (Palitz). Kromě zakládajícího kapitálu předal Johann Josef Kammerer c.k. náboženskému fondu rovněž staveniště, pozemek pro farní zahradu a hřbitov. Po dokončení stavby nechal zhotovit část vnitřního zařízení, hlavní oltář sv. Anny, postranní oltáře sv. Antonína a Neposkvrněného početí Panny Marie, křtitelnici, varhany a některé liturgické předměty. Pro patrona a jeho rodinu byla z vděčnosti v kapli podle příslušného práva zřízena panská oratoř. V roce 1756 byla následně kaple sv. Anny slavnostně vysvěcena. Zpočátku spadala kaple k farnímu kostelu sv. Oldřicha v Dřenicích, odkud docházeli do Paliče tamní duchovní k sloužení svátečních a nedělních mší. V roce 1787 byla při kostele…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 1.9. 2020

Karlovarský kraj,  Cheb  (CH), Palič

Místa v okolí

 Doubrava
 Dyleň
 Manský dvůr
 Okrouhlá
 Boršengrýn
 židovský hřbitov
 Starý Hrozňatov
 Kynžvart
 železniční viadukt
 Dudácká kašna
 Kynžvart
 Špalíček
 Kamenný Dvůr
 Schirdingerovský dům
 pramen Richard
 Cheb
 Mostov
 Václavský hrad
 Kynšperk nad Ohří
 židovský hřbitov
 Chlumeček
 Kager, Starý zámek
 kostel sv. Anny
 Hartoušovské mofety
 Kladská
 židovský hřbitov
 Salingburg
 Skalka
 pramen Natálie
 Kladský rybník
 Panská rozhledna
 Bismarckova rozhledna
 kostel sv. Vavřince
 Císařské lázně
 Kladské rašeliny
 Broumov
 Arnoltov
 metorologický sloup
 fara
 kostel sv. Olgy
 Kostelní Bříza
 Chlumek
 Cetnov
 Šabina
 Chlumek
 Chlumek
 židovský hřbitov
 Kostelní Bříza
 Svatovítský zámek
 Soos
 kostel sv. Anny
 Jánský zámek
 Bříza
 Plikenštejn
 Poustka
 kostel sv. Wolfganga
 Ostroh
Základní informace místa
ID místa: 15169
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 1.9.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama