
Pozdně barokní farní kostel sv. Anny vznikl v letech 1751-1756 přestavbou starší zámecké kaple. Roku 1840 byl kostel klasicistně upraven a rozšířen. Původní loď kostela byla prodloužena o novou převýšenou část a k jejímu západnímu průčelí byla přistavěna hranolová věž. V roce 1905 byla věž kostela zastřešena vysokou jehlancovou střechou. Po nuceném vysídlení německého obyvatelstva na konci druhé světové války přestal být kostel užíván k církevním účelům, nebyl udržován a postupně chátral. V roce 1966 mu byla odebrána památková ochrana. V sedmdesátých letech 20. století skončily všechny snahy o konání bohoslužeb z důvodu nezájmu obyvatel a jejich malého počtu. V té době byla prodána budova fary. V roce 1994 byl kostel zapsán na seznam kulturních památek a v roce 2003 byla formálně zrušena Paličská farnost. Na jaře roku 2007 byl kostel bezplatně převeden do vlastnictví nadačního fondu, který se snažil… číst dále
Původně pozdně barokní kapli sv. Anny nechal vystavět v letech 1751-1756 tehdejší vlastník zdejšího panství, chebský purkmistr Johann Adam Josef Kammerer podle návrhu neznámého architekta nad býv. zámeckým areálem v severní části vsi Palič (Palitz). Kromě zakládajícího kapitálu předal Johann Josef Kammerer c.k. náboženskému fondu rovněž staveniště, pozemek pro farní zahradu a hřbitov. Po dokončení stavby nechal zhotovit část vnitřního zařízení, hlavní oltář sv. Anny, postranní oltáře sv. Antonína a Neposkvrněného početí Panny Marie, křtitelnici, varhany a některé liturgické předměty. Pro patrona a jeho rodinu byla z vděčnosti v kapli podle příslušného práva zřízena panská oratoř. V roce 1756 byla následně kaple sv. Anny slavnostně vysvěcena. Zpočátku spadala kaple k farnímu kostelu sv. Oldřicha v Dřenicích, odkud docházeli do Paliče tamní duchovní k sloužení svátečních a nedělních mší. V roce 1787 byla při kostele… číst dále
Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.
Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.
Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.
Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.
Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.
Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.