Chátrající kostel sv. Anny ve vsi Palič vznikl z bývalé zámecké kaple v letech 1751-1756. Rozšířen v letech 1839-1842 a přistavěna zvonová věž. Zchátral po 2. světové válce po vystěhování Němců, nyní zachraňován spolkem nadšenců a příležitostně zpřístupňován.
Hlavní obrázek místa
kostel sv. Anny v Paliči
© Jiří Čížek 08/2020
Ves Palič (dříve něm. Palitz), která je místní částí obce Lipová, je doložena od r. 1292 a žije tu necelá stovka obyvatel. V okolním kraji nejsou žádné turisticky značené cesty. Do vsi vedou vedlejší silnice z Lipové přes Horní Lažany nebo ze vsi Salajna, která je místní částí obce Dolní Žandov. Salajna je též název nejbližší železniční zastávky na trati 178 z Plzně do Chebu. Od Paliče je vzdálena 3 km.
1.9. 2020
popis

Pozdně barokní farní kostel sv. Anny vznikl v letech 1751-1756 přestavbou starší zámecké kaple. Roku 1840 byl kostel klasicistně upraven a rozšířen. Původní loď kostela byla prodloužena o novou převýšenou část a k jejímu západnímu průčelí byla přistavěna hranolová věž. V roce 1905 byla věž kostela zastřešena vysokou jehlancovou střechou. Po nuceném vysídlení německého obyvatelstva na konci druhé světové války přestal být kostel užíván k církevním účelům, nebyl udržován a postupně chátral. V roce 1966 mu byla odebrána památková ochrana. V sedmdesátých letech 20. století skončily všechny snahy o konání bohoslužeb z důvodu nezájmu obyvatel a jejich malého počtu. V té době byla prodána budova fary. V roce 1994 byl kostel zapsán na seznam kulturních památek a v roce 2003 byla formálně zrušena Paličská farnost. Na jaře roku 2007 byl kostel bezplatně převeden do vlastnictví nadačního fondu, který se snažil…  číst dále

Jiří Čížek, podle informační cedule, 21.8. 2020

Další texty popis
historie

Původně pozdně barokní kapli sv. Anny nechal vystavět v letech 1751-1756 tehdejší vlastník zdejšího panství, chebský purkmistr Johann Adam Josef Kammerer podle návrhu neznámého architekta nad býv. zámeckým areálem v severní části vsi Palič (Palitz). Kromě zakládajícího kapitálu předal Johann Josef Kammerer c.k. náboženskému fondu rovněž staveniště, pozemek pro farní zahradu a hřbitov. Po dokončení stavby nechal zhotovit část vnitřního zařízení, hlavní oltář sv. Anny, postranní oltáře sv. Antonína a Neposkvrněného početí Panny Marie, křtitelnici, varhany a některé liturgické předměty. Pro patrona a jeho rodinu byla z vděčnosti v kapli podle příslušného práva zřízena panská oratoř. V roce 1756 byla následně kaple sv. Anny slavnostně vysvěcena. Zpočátku spadala kaple k farnímu kostelu sv. Oldřicha v Dřenicích, odkud docházeli do Paliče tamní duchovní k sloužení svátečních a nedělních mší. V roce 1787 byla při kostele…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 1.9. 2020

Karlovarský kraj,  Cheb  (CH), Palič

Místa v okolí

 Doubrava
 Dyleň
 Manský dvůr
 Okrouhlá
 židovský hřbitov
 Boršengrýn
 Starý Hrozňatov
 Kynžvart
 Dudácká kašna
 Kynžvart
 Schirdingerovský dům
 Kamenný Dvůr
 Špalíček
 pramen Richard
 Mostov
 Cheb
 Václavský hrad
 Kynšperk nad Ohří
 židovský hřbitov
 Chlumeček
 Kager, Starý zámek
 kostel sv. Anny
 Kladská
 židovský hřbitov
 pramen Natálie
 Salingburg
 Kladský rybník
 Bismarckova rozhledna
 Panská rozhledna
 kostel sv. Vavřince
 Císařské lázně
 Broumov
 Arnoltov
 metorologický sloup
 kostel sv. Olgy
 fara
 Kostelní Bříza
 Chlumek
 Šabina
 Cetnov
 Chlumek
 Chlumek
 Kostelní Bříza
 židovský hřbitov
 Svatovítský zámek
 kostel sv. Anny
 Jánský zámek
 Bříza
 Plikenštejn
 Poustka
 kostel sv. Volfganga
 Ostroh
Základní informace místa
ID místa: 15169
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 1.9.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama