Památka UNESCO tvořící součást židovského ghetta Třebíče ukrývá na ploše 1,2ha 11 tisíc pohřbů, 3 tisíce mnohdy bohatě zdobených náhrobních kamenů. Pohřívá se zde od počátku 17. století, poslední obřad proběhl v sedmdesátých letech min. století.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 07/2020
Jen několik desítek metrů severně za městem se na svahu k Týnskému potoku rozkládá židovský hřbitov, založený při počátku 17. století (poslední pohřeb proběhl v 70. l. 20. stol.). Ač je židovské čtvrti poněkud vzdálen, je - jakožto její součást - jednou z několikera památek, které se v rámci města Třebíče podařilo v roce 2003 zapsat na seznam chráněného světového kulturního dědictví UNESCO. Svojí úctyhodnou rozlohou téměř 1,2 ha se řadí mezi nejrozsáhlejší v Česku. Tato chráněná národní kulturní památka ukrývá na 11 tisíc hrobů s třiemi tisícovkami náhrobních kamenů, mezi nimiž nechybí nádherné barokní a klasicistní skvosty. Mnohé nesou krásné orientální, zvířecí (lvi, jelínci, medvědi) či prosté lidové motivy, jako např. srdíčko. Častým symbolem jsou žehnající ruce kohenů či levitské konévky, někdy i s miskou. Manželské hroby mají náhrobky dělené, připomínají tak Mojžíšovy desky smlouvy. Nedílnou součástí příjemného a klidného prostředí tohoto památného místa tvoří obřadní síň z roku 1903.
Mass, Turyna Petr, 22.4. 2006
Vysočina,  Třebíč  (TR), Třebíč

Místa v okolí

 Hrádek
 Černý dům
 Městská věž
 kostel sv. Martina
 Třebíč
 Stařík
 Krahulov
 Čechočovice
 Přeckov
 Velký javor
 Hostákov
 pivovar
 Výčapy
 Nárameč
 Okříšky
 Sádek
 Lhota u Lipníka
 Ratibořice
 Vlčatín
 Holý mlýn
 Čáslavice
 Heraltice
 Budišov
 Střeliště
 Štěměchy
 Bransouze
 Lesůňky
 Lykodery
 Zátiší
 boží muka
 Dašovský mlýn
 Kozlov
 Plešice
 Holoubek
 Valeč
 Valeč
 Chaloupky
 Pyšel
 Dašovice
 Dolní Heřmanice
 Myslibořice
 kostel sv. Lukáše
 kostel sv. Václava
 Lesonice
 Sáblíkův lesopark
 Dub
 kostel sv. Václava
 socha sv. Šebestiána
 Krhov
 Přímělkov
 Rokštejn
 Přímělkov
 Hoffmannův dům
 Želetava
 fara
 Valdštejnský dům
 kamenný most
 radnice
 socha sv. Floriána
 boží muka
 katovna
 akciový pivovar
 sloup se sochou Madony
 Dolní most
 pivovar
 socha sv. Vendelína
 kostel sv. Mikuláše
 Dalešice
 Hrotovice
 Obecník
 radnice
 Nová synagoga
 Stará synagoga
 Malá synagoga
 Brtnice
 kostel sv. Vavřince
 židovský hřbitov
 Šášovice
 smírčí kříž
 smírčí kříž
 Mstěnice
Základní informace místa
ID místa: 4178
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: židovské památky
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 23.4.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama