Barokní zámek Machtů z Löwenmachtu z konce 18. st., po požáru přestavěn r. 1831 klasicistně. Barokní kaple sv. J. Nepomuckého připisovaná J. Santinimu. Od r. 1893 v majetku rodiny Adámků, po restitucích slouží k bydlení a jako sídlo rodinného statku.
Hlavní obrázek místa
© Alena Volná, 2/2007

dějiny zámku

Ves Čelina je poprvé připomínána r. 1336 jako manský statek příslušný nejprve ke hradu Kamýk, později ke Karlštejnu. V 18. století zdejší statek drželi Machtové z Löwenmachtu, kteří si zde postavili jednoduchý zámeček a kapli sv. Jana Nepomuckého. V dalších letech se majitelé poměrně často střídali, od roku 1787 to byl Jan z Unwerthu, poté K.F. Perwolf, F.X. Jersík a od roku 1820 Kučerové. Za nich zámek vyhořel, roku 1831 byl obnoven v dnešní klasicistní podobě. Roku 1893 zámek koupil ředitel Městské spořitelny pražské Gustav Adámek, jehož potomkům patřil až do poloviny 20. století, kdy byl Jaroslavu Adámkovi zabaven. Od roku 1950 jej k ubytování svých zaměstnanců užíval státní statek v Dobříši. Roku 1992 byl zámek spolu s přilehlým hospodářským dvorem navrácen vnoučatům Gustava Adámka Otakaru Adámkovi a jeho sestře Eugenii Vychodilové. Rekonstruovaná zámecká budova dnes slouží k bydlení majitelů a jako sídlo jejich zemědělského podniku Statek Adámek.
Zany, 11.9. 2006
historie

Zámek je obdélná patrová stavba krytá mansardovou střechou s vikýři a věžičkou. Západní průčelí má střední trojúhelný štít a na čtvercový balkón na třech arkádových obloucích. Západně a jižně od zámku se prostírá zanedbaný anglický park se zahradním altánkem a kaplí sv. Jana Nepomuckého. Kaple je připisována J. Santinimu, jehož dobře znal strýc majitele Čeliny Jana Adama Maxmiliána Machty z Löwenmachtu děkan vyšehradské kapituly Matyáš Vojtěch Machta z Löwenmachtu. Kaple je barokní stavba zevně osmiboká s konkávně prohnutými stěnami, v interiéru šestnáctiboká. Na východě je čtverhranný přístavek se sakristií v přízemí a oratoří v patře. Loď kaple je zaklenuta kupolí, přístavek je plochostropý. Kaple i přístavek jsou kryty stanovými šindelovými střechami s lucernami.

Zany, 12.9. 2006

Středočeský kraj,  Příbram  (PB), Čelina

Místa v okolí

 synagoga
 židovský hřbitov
 Veselý vrch
 Horní Kolo
 Dolní Kolo
 koncentrační tábor
 Křepenice
 Nalžovice
 Drtinova rozhledna
 kostel sv. Václava
 Hříměždice
 Hrazany
 Ostromeč
 boží muka
 Červenka
 Sudovice
 boží muka
 dům Salaš
 Brunclíkův mlýn
 Mincovna
 radnice
 kašna
 Zrůbek
 kostel sv. Mikuláše
 Radíč
 měšťanský pivovar
 stará koželužna
 Starý Knín
 morový sloup
 Čámského mlýn
 Kňovice
 Krcáb
 Příčovy
 Kozí Hřbet
 Příčovy
 kostel sv. Zikmunda
 Osečany
 Třebnice
 špýchar
 Skrýšov u Sedlčan
 Drahoušek
 Jablonná
 nová radnice
 Památník Josefa Suka
 kostel sv. Lukáše
 stará radnice
 Králova stolice
 kostel sv. Martina
 vyhlídka nad Kamýkem
 židovský hřbitov
 Čertův most
 Poušť sv. Marka
 Ústupenice
 Vrškamýk
 Vargač
 zámecké zahrady
 Dobříš
 Červený Hrádek
 radnice
 Doubravice
 židovský hřbitov
 Suchdol
 synagoga
 Plešiště
 Zduchovice
 Svojsíkova mohyla
 Pořešice
 synagoga
 Zhoř
 Vysoký Chlumec
 Kosova Hora
 Obora
 židovský hřbitov
 kaple sv. Anny
 most Dr. E. Beneše
 Štětkovice
 Tloskov
 Teletínský lom
 synagoga
 Velká hospoda
 kostel sv. Václava
 Tloskovský mlýn
 Mníšek pod Brdy
 pivovar
 kaple
 Hradištko
 Vojkov
 Nedrahovice
 Hrádek u Lovčic
 Lovčice
 Dobrohošť
 Bolechovice
 Smolotely
 Lešany
 kostel sv. Ludmily
Základní informace místa
ID místa: 4610
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 12.9.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama