Barokní zámek Machtů z Löwenmachtu z konce 18. st., po požáru přestavěn r. 1831 klasicistně. Barokní kaple sv. J. Nepomuckého připisovaná J. Santinimu. Od r. 1893 v majetku rodiny Adámků, po restitucích slouží k bydlení a jako sídlo rodinného statku.
Hlavní obrázek místa
© Alena Volná, 2/2007

dějiny zámku

Ves Čelina je poprvé připomínána r. 1336 jako manský statek příslušný nejprve ke hradu Kamýk, později ke Karlštejnu. V 18. století zdejší statek drželi Machtové z Löwenmachtu, kteří si zde postavili jednoduchý zámeček a kapli sv. Jana Nepomuckého. V dalších letech se majitelé poměrně často střídali, od roku 1787 to byl Jan z Unwerthu, poté K.F. Perwolf, F.X. Jersík a od roku 1820 Kučerové. Za nich zámek vyhořel, roku 1831 byl obnoven v dnešní klasicistní podobě. Roku 1893 zámek koupil ředitel Městské spořitelny pražské Gustav Adámek, jehož potomkům patřil až do poloviny 20. století, kdy byl Jaroslavu Adámkovi zabaven. Od roku 1950 jej k ubytování svých zaměstnanců užíval státní statek v Dobříši. Roku 1992 byl zámek spolu s přilehlým hospodářským dvorem navrácen vnoučatům Gustava Adámka Otakaru Adámkovi a jeho sestře Eugenii Vychodilové. Rekonstruovaná zámecká budova dnes slouží k bydlení majitelů a jako sídlo jejich zemědělského podniku Statek Adámek.
Zany, 11.9. 2006
historie

Zámek je obdélná patrová stavba krytá mansardovou střechou s vikýři a věžičkou. Západní průčelí má střední trojúhelný štít a na čtvercový balkón na třech arkádových obloucích. Západně a jižně od zámku se prostírá zanedbaný anglický park se zahradním altánkem a kaplí sv. Jana Nepomuckého. Kaple je připisována J. Santinimu, jehož dobře znal strýc majitele Čeliny Jana Adama Maxmiliána Machty z Löwenmachtu děkan vyšehradské kapituly Matyáš Vojtěch Machta z Löwenmachtu. Kaple je barokní stavba zevně osmiboká s konkávně prohnutými stěnami, v interiéru šestnáctiboká. Na východě je čtverhranný přístavek se sakristií v přízemí a oratoří v patře. Loď kaple je zaklenuta kupolí, přístavek je plochostropý. Kaple i přístavek jsou kryty stanovými šindelovými střechami s lucernami.

Zany, 12.9. 2006

Středočeský kraj,  Příbram  (PB), Čelina

Místa v okolí

 synagoga
 židovský hřbitov
 Veselý vrch
 Horní Kolo
 Dolní Kolo
 koncentrační tábor
 Křepenice
 Nalžovice
 Drtinova rozhledna
 kostel sv. Václava
 Kujalův lom
 Hrazany
 Ostromeč
 boží muka
 Červenka
 Sudovice
 Hřiměždice
 boží muka
 dům Salaš
 Brunclíkův mlýn
 Mincovna
 radnice
 kašna
 Zrůbek
 kostel sv. Mikuláše
 Radíč
 měšťanský pivovar
 stará koželužna
 Starý Knín
 morový sloup
 Čámského mlýn
 Kňovice
 Krcáb
 Příčovy
 Kozí Hřbet
 Příčovy
 kostel sv. Zikmunda
 Osečany
 Třebnice
 špýchar
 Skrýšov u Sedlčan
 Drahoušek
 Jablonná
 nová radnice
 Památník Josefa Suka
 kostel sv. Lukáše
 stará radnice
 Králova stolice
 kostel sv. Martina
 vyhlídka nad Kamýkem
 židovský hřbitov
 Čertův most
 Poušť sv. Marka
 Ústupenice
 Vrškamýk
 Vargač
 zámecké zahrady
 Dobříš
 Červený Hrádek
 radnice
 Doubravice
 židovský hřbitov
 Suchdol
 synagoga
 Plešiště
 Zduchovice
 Svojsíkova mohyla
 Pořešice
 synagoga
 Zhoř
 Vysoký Chlumec
 Teletínské vodopády
 Kosova Hora
 Obora
 židovský hřbitov
 kaple sv. Anny
 most Dr. E. Beneše
 Štětkovice
 Tloskov
 Teletínský lom
 synagoga
 Velká hospoda
 kostel sv. Václava
 Tloskovský mlýn
 Mníšek pod Brdy
 pivovar
 kaple
 Hradištko
 Vojkov
 Nedrahovice
 Hrádek u Lovčic
 Lovčice
 Dobrohošť
 Bolechovice
 Smolotely
 Lešany
 kostel sv. Ludmily
Základní informace místa
ID místa: 4610
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 12.9.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama