Barokní zámek Machtů z Löwenmachtu z konce 18. st., po požáru přestavěn r. 1831 klasicistně. Barokní kaple sv. J. Nepomuckého připisovaná J. Santinimu. Od r. 1893 v majetku rodiny Adámků, po restitucích slouží k bydlení a jako sídlo rodinného statku.
Hlavní obrázek místa
© Alena Volná, 2/2007

dějiny zámku

Ves Čelina je poprvé připomínána r. 1336 jako manský statek příslušný nejprve ke hradu Kamýk, později ke Karlštejnu. V 18. století zdejší statek drželi Machtové z Löwenmachtu, kteří si zde postavili jednoduchý zámeček a kapli sv. Jana Nepomuckého. V dalších letech se majitelé poměrně často střídali, od roku 1787 to byl Jan z Unwerthu, poté K.F. Perwolf, F.X. Jersík a od roku 1820 Kučerové. Za nich zámek vyhořel, roku 1831 byl obnoven v dnešní klasicistní podobě. Roku 1893 zámek koupil ředitel Městské spořitelny pražské Gustav Adámek, jehož potomkům patřil až do poloviny 20. století, kdy byl Jaroslavu Adámkovi zabaven. Od roku 1950 jej k ubytování svých zaměstnanců užíval státní statek v Dobříši. Roku 1992 byl zámek spolu s přilehlým hospodářským dvorem navrácen vnoučatům Gustava Adámka Otakaru Adámkovi a jeho sestře Eugenii Vychodilové. Rekonstruovaná zámecká budova dnes slouží k bydlení majitelů a jako sídlo jejich zemědělského podniku Statek Adámek.
Zany, 11.9. 2006
historie

Zámek je obdélná patrová stavba krytá mansardovou střechou s vikýři a věžičkou. Západní průčelí má střední trojúhelný štít a na čtvercový balkón na třech arkádových obloucích. Západně a jižně od zámku se prostírá zanedbaný anglický park se zahradním altánkem a kaplí sv. Jana Nepomuckého. Kaple je připisována J. Santinimu, jehož dobře znal strýc majitele Čeliny Jana Adama Maxmiliána Machty z Löwenmachtu děkan vyšehradské kapituly Matyáš Vojtěch Machta z Löwenmachtu. Kaple je barokní stavba zevně osmiboká s konkávně prohnutými stěnami, v interiéru šestnáctiboká. Na východě je čtverhranný přístavek se sakristií v přízemí a oratoří v patře. Loď kaple je zaklenuta kupolí, přístavek je plochostropý. Kaple i přístavek jsou kryty stanovými šindelovými střechami s lucernami.

Zany, 12.9. 2006

Středočeský kraj,  Příbram  (PB), Čelina

Místa v okolí

 synagoga
 židovský hřbitov
 Veselý vrch
 Horní Kolo
 Dolní Kolo
 koncentrační tábor
 Křepenice
 Nalžovice
 Drtinova rozhledna
 kostel sv. Václava
 Hříměždice
 Hrazany
 Ostromeč
 boží muka
 Červenka
 Sudovice
 boží muka
 dům Salaš
 Brunclíkův mlýn
 Mincovna
 radnice
 kašna
 Zrůbek
 kostel sv. Mikuláše
 Radíč
 měšťanský pivovar
 stará koželužna
 Starý Knín
 morový sloup
 Čámského mlýn
 Kňovice
 Krcáb
 Příčovy
 Kozí Hřbet
 Příčovy
 kostel sv. Zikmunda
 Osečany
 Třebnice
 špýchar
 Skrýšov u Sedlčan
 Drahoušek
 Jablonná
 nová radnice
 Památník Josefa Suka
 kostel sv. Lukáše
 stará radnice
 Králova stolice
 kostel sv. Martina
 vyhlídka nad Kamýkem
 židovský hřbitov
 Čertův most
 Poušť sv. Marka
 Ústupenice
 Vrškamýk
 Vargač
 zámecké zahrady
 Dobříš
 Červený Hrádek
 radnice
 Doubravice
 židovský hřbitov
 Suchdol
 synagoga
 Plešiště
 Zduchovice
 Svojsíkova mohyla
 Pořešice
 synagoga
 Zhoř
 Vysoký Chlumec
 Kosova Hora
 Obora
 židovský hřbitov
 kaple sv. Anny
 most Dr. E. Beneše
 Štětkovice
 Tloskov
 Teletínský lom
 synagoga
 Velká hospoda
 kostel sv. Václava
 Tloskovský mlýn
 Mníšek pod Brdy
 pivovar
 kaple
 Hradištko
 Vojkov
 Nedrahovice
 Hrádek u Lovčic
 Lovčice
 Dobrohošť
 Bolechovice
 Smolotely
 Lešany
 kostel sv. Ludmily
Základní informace místa
ID místa: 4610
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 12.9.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama