Původní sídlo koncem 16. stol. přestavěno na renesanční zámek, v 18. stol. barokně přestavěn. Koncem 19. stol. obnovena jeho renesanční podoba. V druhé pol. 20. stol. zámek sloužil jako zařízení Slovenských výtvarných umělců a architektů.
Hlavní obrázek místa
Kaštiel v Moravanoch nad Váhom
© Pavel Vítek 09/2006
Obec Moravany nad Váhom se nachází na levém břehu Váhu asi 5 km východně od Piešťan. Obec je písemně prvně doložená roku 1348. Zámek stojí na severním okraji obce, v současnosti slouži jako Art Hotel. Exteriéry zámku a park jsou přístupné na požádání na vrátnici.
Pavel Vítek, 11.4. 2007
popis

Koncem 16. století vybudovaný renesanční zámek měl dvě poschoďové budovy, ukončené vysokou obloučkovou atikou. Ta byla pravděpodobně zdobena sgrafity na fasádách. Budova se vstupním vestibulem a reprezentačními klenutými prostorami byla na nároží zvýrazněna věží a arkýřem. V 18. stol. se uskutečnila barokní přestavba zámku. Projevila se ale jen při úpravě některých kleneb a v exteriéru přístavbou balkónu před ústředním sálem. Větší úpravy byly provedeny v osmdesátých letech 19. stol. Zámek byl zvýšen o další poschodí a byla obnovena jeho renesanční podoba. Poslední úprava zámku v 60. letech 20.stol. respektovala úpravy z 19. století. Na klenbách reprezentačních prostor v přízemí jsou typickým prvkem štukové ornamenty geometrických a rostlinných vzorů. Pro zámecké budovy je charakteristické jejich ukončení vysokou obloučkovou atikou nad pravidelně členěnými fasádami. Okolo zámku je anglický park s galérií plastik od umělců…  číst dále

Pavel Vítek, 11.4. 2007

historie

Na místě dnešního zámku stálo již ve středověku panské sídlo, snad tvrz, možná i hrad. Poloha na terase nad kdysi inundačním území Váhu tomu byla předurčena. Samostatné budovy tohoto sídla byly sceleny renesanční přestavbou koncem 16. století. Roku 1572 se stal vlastníkem obce Imrich Csaky, kaločský biskup a kardinál, za kterého byl renesanční zámek vybudován . Roku 1899 se stala vlastníkem zámku rodina Zetwitzovců. V druhé pol. 20. stol. zámek sloužil jako zařízení Slovenských výtvarných umělců a architektů, kteří zde měli k dispozici i ateliéry a ubytování. Nyní je v zámku Art Hotel.

Pavel Vítek, 11.4. 2007

Slovensko, Trnavský,  Piešťany  ( PN ),

Místa v okolí

 Kostolec
 Lúka
 Sokolovce
 Brunovce
 rotunda sv. Juraja
 Radošina
 Šalgovce
 Nitrianska Blatnica
 Tematín
 Bojná I
 Park miniatúr
 kostel sv. Ladislava
 Čachtice
 Čachtice
 Čachtice
 Čachtice
 čachtické podzemí
 synagoga
 Hajná Nová Ves
 Topoľčiansky hrad
 Bojná
 Čachtice
Kontaktní informace
Tel: 00421 33 774 7407; 00421 33 762 5654
Základní informace místa
ID místa: 5141
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 11.4.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama