Původní sídlo koncem 16. stol. přestavěno na renesanční zámek, v 18. stol. barokně přestavěn. Koncem 19. stol. obnovena jeho renesanční podoba. V druhé pol. 20. stol. zámek sloužil jako zařízení Slovenských výtvarných umělců a architektů.
Hlavní obrázek místa
Kaštiel v Moravanoch nad Váhom
© Pavel Vítek 09/2006
Obec Moravany nad Váhom se nachází na levém břehu Váhu asi 5 km východně od Piešťan. Obec je písemně prvně doložená roku 1348. Zámek stojí na severním okraji obce, v současnosti slouži jako Art Hotel. Exteriéry zámku a park jsou přístupné na požádání na vrátnici.
Pavel Vítek, 11.4. 2007
popis

Koncem 16. století vybudovaný renesanční zámek měl dvě poschoďové budovy, ukončené vysokou obloučkovou atikou. Ta byla pravděpodobně zdobena sgrafity na fasádách. Budova se vstupním vestibulem a reprezentačními klenutými prostorami byla na nároží zvýrazněna věží a arkýřem. V 18. stol. se uskutečnila barokní přestavba zámku. Projevila se ale jen při úpravě některých kleneb a v exteriéru přístavbou balkónu před ústředním sálem. Větší úpravy byly provedeny v osmdesátých letech 19. stol. Zámek byl zvýšen o další poschodí a byla obnovena jeho renesanční podoba. Poslední úprava zámku v 60. letech 20.stol. respektovala úpravy z 19. století. Na klenbách reprezentačních prostor v přízemí jsou typickým prvkem štukové ornamenty geometrických a rostlinných vzorů. Pro zámecké budovy je charakteristické jejich ukončení vysokou obloučkovou atikou nad pravidelně členěnými fasádami. Okolo zámku je anglický park s galérií plastik od umělců…  číst dále

Pavel Vítek, 11.4. 2007

historie

Na místě dnešního zámku stálo již ve středověku panské sídlo, snad tvrz, možná i hrad. Poloha na terase nad kdysi inundačním území Váhu tomu byla předurčena. Samostatné budovy tohoto sídla byly sceleny renesanční přestavbou koncem 16. století. Roku 1572 se stal vlastníkem obce Imrich Csaky, kaločský biskup a kardinál, za kterého byl renesanční zámek vybudován . Roku 1899 se stala vlastníkem zámku rodina Zetwitzovců. V druhé pol. 20. stol. zámek sloužil jako zařízení Slovenských výtvarných umělců a architektů, kteří zde měli k dispozici i ateliéry a ubytování. Nyní je v zámku Art Hotel.

Pavel Vítek, 11.4. 2007

Slovensko, Trnavský,  Piešťany  ( PN ),

Místa v okolí

 Kostolec
 Lúka
 Sokolovce
 Brunovce
 rotunda sv. Juraja
 Radošina
 Šalgovce
 Nitrianska Blatnica
 Tematín
 Bojná I
 Park miniatúr
 kostel sv. Ladislava
 Čachtice
 Čachtice
 Čachtice
 Čachtice
 čachtické podzemí
 synagoga
 Hajná Nová Ves
 Topoľčiansky hrad
 Bojná
 Čachtice
Kontaktní informace
Tel: 00421 33 774 7407; 00421 33 762 5654
Základní informace místa
ID místa: 5141
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 11.4.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

reklama