Pozůstatky, v historických pramenech nezmiňovaného, zřejmě strážného hrádku z 12. - 13. století střežícího cestu z Trenčína na Topolčianský hrad a cestu přes Povážský Inovec na hrad Beckov. Dne 26. 8. 1963 byla lokalita s relikty opevnění v podobě příkopů a valů vyhlášena národní kulturní památkou.
Hlavní obrázek místa
výrazný severní obloukový val
© Luděk Vláčil 06/2018
Obec Dubodiel (maďarsky Trencséntölgyes) leží na západním Slovensku v Trenčínském kraji v okrese Trenčín na východním svahu pohoří Povážský Inovec na úpatí hory Inovec (1042 m n. m.). Nejvýraznější dominantu obce tvoří kostel Nejsvětější Svátosti oltářní z roku 1923. Severozápadně od středu obce se na výrazném zalesněném strmém skalnatém vršku nachází opevněná lokalita Hradisko s výraznými relikty opevnění. K lokalitě nevede žádná turistická cesta a nic na ni nepoukazuje. K hrádku se dostanete polní cestou z autobusové točny na severozápadním okraji obce. Asi po 300 metrech se dostanete na úpatí zalesněného strmého vršku, na nějž již cesta nevede. V lokalitách archeologických nálezů je bez dohledu archeologů zakázané hledání s detektorem kovů a jakékoliv jiné poškozování.
Luděk Vláčil, 19.12. 2018
historie

V roce 1396 patřila lokalita, na níž se nachází současná obec Dubodiel, rodu Beznáků. Ves se poprvé připomíná až v roce 1439. Fortifikace nacházející se na výrazném skalnatém vršku je tedy patrně mnohem starší než samotná ves. Podle dostupných zdrojů měl být prostor vršku osídlen již v pravěku. Zřejmě ve 12. - 13. století zde stál středověký strážný hrádek střežící cestu z Trenčína na Topolčianský hrad a cestu přes Povážský Inovec na hrad Beckov, která tudy ve středověku procházela. Lokalita hrádku nebyla doposud zkoumána a není tedy známa doba jeho zániku. Hrádek se neuvádí v žádných historických pramenech a není o něm příliš informací. Přesnější podobu a stáří opevnění by mohl objasnit pouze případný archeologický výzkum. Lokalita byla z jihu částečně poškozena těžbou ve dvou menších lomech. Ještě na počátku 20. století měly být údajně na kopci zbytky kamenných zdí. Dne 26. 8. 1963 byla lokalita s výraznými relikty opevnění…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: http://www.dubodiel.sk, http://www.slovenskehrady.sk, http://krizom-krazom.eu/regiony/hradiska-v-okrese-trencin a další, 22.6. 2018

Slovensko, Trenčiansky,  Trenčín  ( TN, TC ),

Místa v okolí

 Rožňové Mitice
 Ruskovce
 Horné Motešice
 Duchonka
 Horné Ozorovce
 Topoľčiansky hrad
 Trenčiansky hrad
 synagoga
 židovský hřbitov
 Beckov
 Beckov
 Beckov
 Beckov
 Beckov
 Beckov
 městské opevnění
 Adamovce
 Kostolná
 Tematín
 Zemianské Lieskové
 Záblatie
Základní informace místa
ID místa: 13891
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 20.12.2018
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama