Kaštel byl vybudován v r. 1760. Typickou tereziánskou stavbu měl projektovat vídeňský stavitel F. A. Hillebrandt. V 50. l. 20. stol. bylo odstraněno oplocení areálu a od 70. l. 20. stol. probíhala rekonstrukce. Od r. 1984 v něm sídlí Záhorská galerie.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 04/2016
Okresní město Senica se nachází na Záhoří (Záhorie) v Trnavském kraji na západním Slovensku. Nejvýznamnější kulturněhistorickou památkou Senice je nevelký, zato zajímavý pozdně barokní kaštel (jeden z typů šlechtických sídel na Slovensku u nás souhrnně označovaných jako zámek), stojící v severní části městského centra u řeky Teplice v Sadové ulici. V současnosti slouží jako Záhorská galerie, která dokumentuje vývoj a současnost výtvarného umění záhorského regionu. K zámku přiléhá park, v němž jsou umístěna některá díla patřící k expozici galerie. K dalším památkám města patři evangelický kostel z let 1783-1784, nacházející se v centru. V okolí města lze nalézt množství zajímavých míst. Jsou to například zámky Sobotište, Rohov a Jablonica nebo zříceniny hradů Branč, Dobrá Voda a Korlátka.
Luděk Vláčil, 18.4. 2016
historie

O senické kaštelu (typ zámku) toho není příliš známo. Měl být vybudován v roce 1760 poblíž historického centra města jako dvojpodlažní trojtraktová budova s mansardovou střechou s vikýři a výrazným vstupním portálem. Do zahrady vystupuje čtvercová věž s půlkruhovými arkádami, v jejímž patře byla zřízena malá kaple. V přízemí vznikla velká sloupová dvorana krytá pruskými klenbami. Typickou tereziánskou stavbu měl projektovat vídeňský stavitel Franz Anton Hillebrandt (1719-1797). V 50. letech 20. století bylo odstraněno oplocení areálu. Od 70. let 20. století byl kaštel rekonstruován a od roku 1984 v něm sídlí Záhorská galerie, která dokumentuje vývoj a současnost výtvarného umění záhorského regionu.

Luděk Vláčil - zdroj: Hrady, zámky a kaštiele na Slovensku. Eva Križanová, Šport Bratislava 1990, Štefan Pisoň, Osveta 1972, 700 slovenských hradov, zámkov, kaštieľov, panských sídel a pevností. Ján Lacika, Ikar 2010 a další, 5.5. 2016

Slovensko, Trnavský,  Senica  ( SE ),

Místa v okolí

Kontaktní informace
Senica
Sadová ul. 619/3
905 01
Tel: +421 34 651 29 37
zahorskagaleria@zupa-tt.sk
Základní informace místa
ID místa: 12778
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 5.5.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama