První kostel vystavěn v románském slohu. Datum výstavby není známo. Roku 1727 byl úplně zničen požárem. Nově vystavěn roku 1747. Původní ráz kostela byl při přestavbě setřen. Nový kostel vysvěcen v roce 1767 a zasvěcen Stětí sv. Jana Křtitele.
Hlavní obrázek místa
Kostel Stětí sv. Jana Křtitele ve Vrbovci
© Pavel Vítek 04/2007
Obec Vrbovec leží 8 km jižně od města Znojma v moravsko-rakouském pohraničí. V roce 1230 se tu prý na pozvání premonstrátů z kláštera v Louce u Znojma usadili němečtí kolonisté z rýnské oblasti, kteří s sebou údajně přinesli vinnou révu. Od té doby je celá oblast vyhlášená pěstováním vinné révy. Charakteristickými stavbami v nejbližším okolí jsou vinné sklepy s lisovnami. Nejvýznamnější sklepní lokalitou je řada sklepů kolem silnice, spojující Vrbovce se silnicí Znojmo - Vídeň.
Pavel Vítek, 24.4. 2007
historie

První písemná zpráva o obci pochází z roku 1137. Po Vrbovci se psal domácí vladycký rod, jehož jméno se často objevuje v 13. a 14. století. První kostel v obci byla stavba v románském slohu. Datum jeho výstavby není známo. Roku 1727 byl však úplně zničen požárem. Znovu vystavěn byl roku 1747 nákladem kláštera v Louce u Znojma. Původní starobylý ráz kostela byl při této přestavbě téměř úplně setřen. Nový kostel byl v roce 1767 vysvěcen olomouckým biskupem hrabětem Hamiltonem. Zasvěcen je Stětí sv. Jana Křtitele. Koncem 19. století proběhla další přestavba a oprava kostela. V kostelní věži jsou tři zvony, pocházející ze 17. a 18. století. Nejstarší zvon je z roku 1626.

Pavel Vítek, 24.4. 2007

Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN), Vrbovec

Místa v okolí

 Chvalovice
 boží muka
 Tasovice
 Dyje
 boží muka
 Louka
 Lampelberk
 Louka
 socha sv. Floriána
 malovaný sklep
 Popice
 kostel sv. Linharta
 boží muka
 Vrbkův kámen
 Červený most
 Vlkova věž
 boží muka
 Daunův palác
 boží muka
 kostel sv. Mikuláše
 Radniční věž
 vodní mlýn
 znojemské podzemí
 Althanský palác
 Panská rybárna
 Ugartův palác
 Znojmo
 městské hradby
 sousoší Piety
 kaple sv. Kateřiny
 kostel sv. Michala
 Pražská brána
 kostel sv. Volfganga
 Králův stolec
 Papírna
 židovský hřbitov
 Šobes
 Svatý Kámen
 Seefeld
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Markéty
 Jaroslavice
 Přímětice
 boží muka
 boží muka
 kostel sv. Prokopa
 Únanov
 Galgen/šibenice
 poklona
 Lechovice
 poklona
 Allein
 Bohunice
 Tvořihráz
 poklona
 Božice
 poklona
 Plaveč
 poklona
 kaple Panny Marie
 kaple sv. Anny
 Nový Hrádek u Lukova
 Žerotice
 Plenkovice
 Dyjákovice
 Niederfladnitz
 Mailberg
 Kravsko
 Želetice
 Šenkenberk
Kontaktní informace
671 24 Vrbovec 148
Tel: 515 230 117
Základní informace místa
ID místa: 5179
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 24.4.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama