První kostel vystavěn v románském slohu. Datum výstavby není známo. Roku 1727 byl úplně zničen požárem. Nově vystavěn roku 1747. Původní ráz kostela byl při přestavbě setřen. Nový kostel vysvěcen v roce 1767 a zasvěcen Stětí sv. Jana Křtitele.
Hlavní obrázek místa
Kostel Stětí sv. Jana Křtitele ve Vrbovci
© Pavel Vítek 04/2007
Obec Vrbovec leží 8 km jižně od města Znojma v moravsko-rakouském pohraničí. V roce 1230 se tu prý na pozvání premonstrátů z kláštera v Louce u Znojma usadili němečtí kolonisté z rýnské oblasti, kteří s sebou údajně přinesli vinnou révu. Od té doby je celá oblast vyhlášená pěstováním vinné révy. Charakteristickými stavbami v nejbližším okolí jsou vinné sklepy s lisovnami. Nejvýznamnější sklepní lokalitou je řada sklepů kolem silnice, spojující Vrbovce se silnicí Znojmo - Vídeň.
Pavel Vítek, 24.4. 2007
historie

První písemná zpráva o obci pochází z roku 1137. Po Vrbovci se psal domácí vladycký rod, jehož jméno se často objevuje v 13. a 14. století. První kostel v obci byla stavba v románském slohu. Datum jeho výstavby není známo. Roku 1727 byl však úplně zničen požárem. Znovu vystavěn byl roku 1747 nákladem kláštera v Louce u Znojma. Původní starobylý ráz kostela byl při této přestavbě téměř úplně setřen. Nový kostel byl v roce 1767 vysvěcen olomouckým biskupem hrabětem Hamiltonem. Zasvěcen je Stětí sv. Jana Křtitele. Koncem 19. století proběhla další přestavba a oprava kostela. V kostelní věži jsou tři zvony, pocházející ze 17. a 18. století. Nejstarší zvon je z roku 1626.

Pavel Vítek, 24.4. 2007

Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN), Vrbovec

Místa v okolí

 Chvalovice
 boží muka
 Tasovice
 Dyje
 boží muka
 Louka
 Lampelberk
 Louka
 socha sv. Floriána
 malovaný sklep
 Popice
 kostel sv. Linharta
 boží muka
 Vrbkův kámen
 Červený most
 Vlkova věž
 boží muka
 Daunův palác
 boží muka
 kostel sv. Mikuláše
 Radniční věž
 vodní mlýn
 znojemské podzemí
 Althanský palác
 Panská rybárna
 Ugartův palác
 Znojmo
 městské hradby
 sousoší Piety
 kaple sv. Kateřiny
 kostel sv. Michala
 Pražská brána
 kostel sv. Volfganga
 Králův stolec
 Papírna
 židovský hřbitov
 Šobes
 Svatý Kámen
 Seefeld
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Markéty
 Jaroslavice
 Přímětice
 boží muka
 boží muka
 kostel sv. Prokopa
 Únanov
 Galgen/šibenice
 poklona
 Lechovice
 poklona
 Allein
 Bohunice
 Tvořihráz
 poklona
 Božice
 poklona
 Plaveč
 poklona
 kaple Panny Marie
 kaple sv. Anny
 Nový Hrádek u Lukova
 Žerotice
 Plenkovice
 Dyjákovice
 Niederfladnitz
 Mailberg
 Kravsko
 Želetice
 Šenkenberk
Kontaktní informace
671 24 Vrbovec 148
Tel: 515 230 117
Základní informace místa
ID místa: 5179
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 24.4.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama