Zámek nechala v letech 1889-1891 postavit podle italského architekta Raffaela Caritta a Antonia Landi rakouská císařovna Alžběta Bavorská, zvaná Sissi. V r. 1908 zámek koupil německý císař Vilém II. Dnes slouží jako muzeum a místo konání různých akcí.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 08/2022
Zámek císařovny Sissi zvaný Achilleion stojí na terénní vyvýšenině nacházející se asi 10 kilometrů od hlavního města řeckého ostrova Korfu v místě, kde je velmi krásný výhled na hlavní město i na moře a pobřeží ostrova. V okolí zámku se nachází velká terasovitá zámecká zahrada, z níž je však udržovaná a přístupná pouze horní část. Interiéry zámku se v převážné míře dochovaly v dobrém stavu. První dvě podlaží jsou přístupné pro veřejnost. V přízemí se původně nacházela modlitebna, jídelna zařízená v renesančním stylu, kuřácká místnost a přijímací sál, v 1. patře byly pokoje císařovny Alžběty. Přístupné není pouze 2. patro, kde se původně nacházely pokoje císaře Františka Josefa I. a nejmladší dcery arcivévodkyně Marie Valerie.
Luděk Vláčil, 21.10. 2022
popis

Zámek je třípodlažní klasicistní budova obklopená velkou terasovitou zahradou. Před hlavním vchodem do zámku stojí socha císařovny Alžběty Bavorské. Do zahrady směřuje kolonáda se sloupořadím a sochami múz. Na schodišti v zahradě jsou sochy starověkých řeckých bohů: Apollón, Hermés, Artemis a Afrodita. Patrně nejvzácnější je socha Umírající Achilleus od E. Gustava Hertera z r. 1884, která jej zobrazuje snažícího se vytáhnou si šíp ze zranitelné paty. Působivá je velká litinová socha Vítězný Achilleus vzhlížící k hlavnímu městu.

Luděk Vláčil, 21.10. 2022

historie

Zámek nechala na místě starší vily postavit rakouská císařovna Alžběta Bavorská (Alžběta Amálie Evženie), přezdívaná Sissi, v letech 1889-1891. Pro stavbu vybrala kopec u vesničky Gastouri. Pro volný přístup do paláce koupila všechny přilehlé pozemky čítající zhruba 80 hektarů. Tyto pozemky dnes tvoří tzv. Achilleonský les. Zámek byl postaven podle italského architekta Raffaela Caritta a Antonia Landi. Pojmenování zámku vybrala samotná císařovna, která obdivovala řeckou mytologii a nejvíc právě hrdinu Achillea. V okolí zámku byl na svahu zřízen velký terasovitý zámecký park, táhnoucí se od zámku až dolů k moři, kde byl soukromý přístav s vyhlídkovým molem. Alžběta navštěvovala palác dvakrát ročně až do své smrti roku 1898, kdy ji v Ženevě zavraždil italský anarchista Luigi Lucheni. Následně zámek zůstal pod dohledem rakouského důstojníka Ferdinanda Bontempiho zavřený. V roce 1908 zámek koupil německý císař Vilém II. Ten nechal upravit…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.kalimera-recko.cz/korfu-pamatky/zamek-achilleion-ostrov-korfu/ a další, 21.10. 2022

Půdorys místa

mapa zámeckého areálu od kasáren až po přístavní molo, foto info. tabule
© Luděk Vláčil 08/2022
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Základní informace místa
ID místa: 16641
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 21.10.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama