Zámek nechala v letech 1889-1891 postavit podle italského architekta Raffaela Caritta a Antonia Landi rakouská císařovna Alžběta Bavorská, zvaná Sissi. V r. 1908 zámek koupil německý císař Vilém II. Dnes slouží jako muzeum a místo konání různých akcí.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 08/2022
Zámek císařovny Sissi zvaný Achilleion stojí na terénní vyvýšenině nacházející se asi 10 kilometrů od hlavního města řeckého ostrova Korfu v místě, kde je velmi krásný výhled na hlavní město i na moře a pobřeží ostrova. V okolí zámku se nachází velká terasovitá zámecká zahrada, z níž je však udržovaná a přístupná pouze horní část. Interiéry zámku se v převážné míře dochovaly v dobrém stavu. První dvě podlaží jsou přístupné pro veřejnost. V přízemí se původně nacházela modlitebna, jídelna zařízená v renesančním stylu, kuřácká místnost a přijímací sál, v 1. patře byly pokoje císařovny Alžběty. Přístupné není pouze 2. patro, kde se původně nacházely pokoje císaře Františka Josefa I. a nejmladší dcery arcivévodkyně Marie Valerie.
Luděk Vláčil, 21.10. 2022
popis

Zámek je třípodlažní klasicistní budova obklopená velkou terasovitou zahradou. Před hlavním vchodem do zámku stojí socha císařovny Alžběty Bavorské. Do zahrady směřuje kolonáda se sloupořadím a sochami múz. Na schodišti v zahradě jsou sochy starověkých řeckých bohů: Apollón, Hermés, Artemis a Afrodita. Patrně nejvzácnější je socha Umírající Achilleus od E. Gustava Hertera z r. 1884, která jej zobrazuje snažícího se vytáhnou si šíp ze zranitelné paty. Působivá je velká litinová socha Vítězný Achilleus vzhlížící k hlavnímu městu.

Luděk Vláčil, 21.10. 2022

historie

Zámek nechala na místě starší vily postavit rakouská císařovna Alžběta Bavorská (Alžběta Amálie Evženie), přezdívaná Sissi, v letech 1889-1891. Pro stavbu vybrala kopec u vesničky Gastouri. Pro volný přístup do paláce koupila všechny přilehlé pozemky čítající zhruba 80 hektarů. Tyto pozemky dnes tvoří tzv. Achilleonský les. Zámek byl postaven podle italského architekta Raffaela Caritta a Antonia Landi. Pojmenování zámku vybrala samotná císařovna, která obdivovala řeckou mytologii a nejvíc právě hrdinu Achillea. V okolí zámku byl na svahu zřízen velký terasovitý zámecký park, táhnoucí se od zámku až dolů k moři, kde byl soukromý přístav s vyhlídkovým molem. Alžběta navštěvovala palác dvakrát ročně až do své smrti roku 1898, kdy ji v Ženevě zavraždil italský anarchista Luigi Lucheni. Následně zámek zůstal pod dohledem rakouského důstojníka Ferdinanda Bontempiho zavřený. V roce 1908 zámek koupil německý císař Vilém II. Ten nechal upravit…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.kalimera-recko.cz/korfu-pamatky/zamek-achilleion-ostrov-korfu/ a další, 21.10. 2022

Půdorys místa

mapa zámeckého areálu od kasáren až po přístavní molo, foto info. tabule
© Luděk Vláčil 08/2022
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Řecko, Iónské ostrovy,

Místa v okolí

 Menékratův pomník
 Gardiki
Základní informace místa
ID místa: 16641
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 21.10.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Naposledy navštívené

reklama