Zámecký komplex, skládající se z Horního a Dolního Belvederu, oranžérie, stájí a zahrad, byl postaven v letech 1712-1723 podle návrhu architekta Johanna Lukase von Hildebrandta a zahradního architekta Dominique Girarda pro prince Evžena Savojského. Od počátku 20. století slouží jako muzeum umění.
Hlavní obrázek místa
Horní Belveder
© Luděk Vláčil 12/2019
Vídeň (německy Wien) je hlavní město Rakouska ležící na území spolkové země Dolní Rakousy. Vídeň rozkládající se kolem řeky Dunaj je největším rakouským městem a politickým, hospodářským i kulturním centrem. Město má dnes přibližně 1,8 milionu obyvatel. Vídeň má mnoho památek a její historické centrum bylo v roce 2001 zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO. V době Rakousko-uherské monarchie, kdy byla Vídeň hlavním městem, zde vzniklo mnoho paláců a zámků většiny významnějších šlechtických rodů. Jedním z největších zámeckých komplexů je Belveder, který stával původně mimo město. Areál dlouhý přes 1 km tvoří dvě hlavní budovy, Dolní Belveder a podstatně větší a honosnější Horní Belveder, oranžérie, stáje a zahrady. Oba zámky jsou přístupné veřejnosti za poplatek v návštěvních hodinách. V jejich interiérech je muzeum umění. Zahrady jsou přístupné zdarma. Do zámeckého areálu, ležícího jihovýchodně od centra mezi Schwarzenberským palácem a klášterem salesiánů, vedou tři vchody. Jeden k Hornímu Belvederu je z ulice Prinz-Eugen-Straße a k Dolnímu Belvederu vedou dva z ulice Rennweg.
Luděk Vláčil, 8.2. 2020
historie

V roce 1697 zakoupil princ Evžen Savojský, jeden z nejvýznamnějších rakouských vojevůdců ve válce proti Turkům, pozemky u Vídně pro stavbu svého zámeckého komplexu. Již koncem 90. let 17. století zde pravděpodobně založil architektonicky řešenou zahradu. Stavbou sídla byl pověřen autor mnoha významných staveb, architekt Johann Lukas von Hildebrandt. Výstavba dolního Belvederu byla zahájena v roce 1712 (někdy se uvádí 1714) a dokončena 1716. V roce 1717 začínají práce na Horním Belvederu. Postupně tak 0,5 km jižně od městských hradeb vznikl zámecký komplex skládající se z Horního a Dolního Belvederu, oranžérie, palácových stájí a zahrad. Terasovitý barokní zámecký park vytvořil francouzský zahradní architekt Dominique Girard, který své znalosti získal při práci ve Versailles. Park zdobí velké množství fontán a mytologických soch. V roce 1719 byl na Horním Belvederu přijat turecký velvyslanec Ibrahim Pasha. Roku 1720 je Carlo Carlone,…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.belvedere.at, https://en.wikipedia.org/wiki/Belvedere,_Vienna a další, 6.2. 2020

Základní informace místa
ID místa: 14559
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 10.2.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama