Komentáře, diskuse

Větrný mlýn nebo kýč?

4.7.2007 09:36 weselka
Už jen na první pohled je jasné, že je to „dílko” kohosi, kdo na to měl peníze, ale chyběl mu někdo, kdo by „hlídal” projekt a pak i vlastní realizaci.
Stavba má tvar komolého velmi vysokého kužele. V našich zemích nikdy nic podobného neexistovalo - na jižní Moravě a v oblasti uherskohradištska byly stavby větrných mlýnů holandského typu vždy jen válcového tvaru. Pro oblast je spíše typičtější dřevěný mlýn německého typu. Nejbližší lokalita na níž stál mlýn byl vzdálen od této rozhledny necelých 900 m SSZ na katastru obce Nechvalín a byl to právě větrný mlýn německého typu, tedy dřevěný.
Příklad prý si vzal majitel z holandských mlýnů, ale těžko byste hledali v Holandsku jediný, byť jen vzdáleně, podobný tomu bukovanskému. Netypická jsou rovněž nesymetricky uspořádaná okna a také střecha ve tvaru šestibokého jehlanu. Potud by ještě bylo vše v pořádku, kdyby budova zůstala rozhlednou. Ale atrapa větrného kola poháněná elektromotorem dodává stavbě tu pověstnou třešničku na špatném dortu či nasazuje rozhledně tu nesprávnou korunu. Anebo se také dá při pohledu na mlýn říci, že jste dostali pěstí do oka. Ono totiž i jen samotné použití termínu „větrný mlýn” je vlastně nesmysl, protože jde jen o víceúčelový objekt, který má svojí architektonickou hmotou a napodobeninou větrného kola připomínat větrný mlýn, ale k mletí není určený a ani by tak sloužit nemohl.

Snahou majitele bylo vytvořit muzejní expozici a centrum kulturního vyžití v obci, což se mu zajisté podařilo. Obec si zase slibuje, že jim rozhledna pomůže v rozvoji turistiky a snížení nezaměstnanosti na Kyjovsku. Mlýn je napojený na cyklistické vinařské stezky, leží mezi vinohrady a pro turisty se může stát lákadlem.

Co říci závěrem?
„Větrný mlýn” vypadá už na první pohled hodně konzumně a velmi podstatným způsobem deformuje pohled veřejnosti na větrné mlýny v českých zemích. Je jisté, že investor měl svým způsobem dobrý nápad, ale provedení za ním velmi pokulhává. Nicméně oběma projektům přeji hodně návštěvníků, kteří se přijedou podívat jak větrný mlýn opravdu nemá vypadat.

5.6.2006 00:00
Včera jsme, tenhle mlýn nebo rozhlednu, jak kdo chce, navštívili a výlet se všem moc líbil, takže můžu vřele doporučit.
Vložit nový komentář

Východní brána v Prachaticích.
Východní brána v Prachaticích.
A. Sedláček XI/143