Areál pozdně barokního domu zřejmě z 2. pol. 18. stol. Příklad bohaté měšťanské usedlosti blížící se drobnému zámku venkovského typu nižší šlechty. Z původní panské usedlosti se zachoval jen zděný omítnutý dům. Dům památkově chráněn od r. 1984.
Hlavní obrázek místa
Panský dům v Roudnici nad Labem
© Pavel Vítek 08/2020
Město Roudnice nad Labem leží 18 km jihozápadně od Litoměřic a 40 km severně od severního okraje Prahy. Panský dům, dům č. p. 742, se nachází v ulici Na Rybníčku. Je to první ulice odbočující vlevo při příjezdu do města od dálnice D 8. Dům je vzdálen asi 300 m od odbočky z hlavní silnice.
Pavel Vítek, 28.8. 2020
popis

Areál pozdně barokního domu zřejmě z 2. poloviny 18. století se samostatně ohraničeným vnitřním dvorem. Představuje příklad bohaté, zřejmě měšťanské usedlosti, blížící se typově svou rozlohou a výrazem drobnému zámku venkovského typu nižší šlechty. Jedná se o ukázku barokní architektury dobré umělecké úrovně. Z původní panské usedlosti se zachoval jen zděný omítnutý dům s mansardovou střechou, krytou taškami. Průčelí je pětiosé s rizalitem uprostřed. Ve střední ose v přízemí s bosovaným ostěním půlkruhově uzavřeným, v pravé krajní ose nově proraženy dveře. Okna jsou rámována hladkými, pravoúhlými šambránami. Uvnitř mají dvě místnosti křížovou klenbu. Do dvora vede brána s vázou na vrcholu. V části domu se nachází dům s pečovatelskou službou a v části psychiatrická ambulance roudnické nemocnice. Dům je památkově chráněn od roku 1984.

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 28.8. 2020

Ústecký kraj,  Litoměřice  (LT), Roudnice nad Labem

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 15184
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 28.8.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama