Barokní kostel byl postaven v l. 1702-1705 na místě původní kaple. R. 1838 byla přistavěna sakristie a r. 1859 nová věž. Zvony a varhany pocházejí ze zrušeného kostela Znojemského. Zajímavostí je pravidelný osmiúhelný půdorys kostela a otočný kříž na oltáři, který dříve stával v polích.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Pitter 11/2004
Kostel Nalezení sv. Kříže stojí při silnici na Jihlavu nedaleko zámku. Kostel má zajímavý půdorys osmiúhelníku, ke kterému na jedné straně přiléhá sakristie a na protější, západní straně, hranolová věž. Před kostelem je socha sv. Jana Nepomuckého z r. 1736, která dříve stávala před hrází návesních rybníků. Autorem sochy je Jan Jiří Willand.
26.2. 2005
historie

Barokní kostel byl postaven v l. 1702-1705 na místě původní kaple. Poměrně nezvyklý je půdorys kostela, který tvoří pravidelný osmiúhelník. V kostele původně sloužili mše jezuité, po zrušení řádu císařem Josefem II. r. 1773 přešel pod duchovní správu Zhořského kněze. Od r. 1826 měla obec svého vlastního kněze. R. 1838 byla přistavěna sakristie a r. 1859 byla přistavěna nová věž, kostelní zvony a varhany pochází ze zrušeného kostela Znojemského. Zajímavostí je otočný kříž na oltáři, který původně stával v polích a lidé jím otáčeli na ochranu před bouřkami a krupobitím.

5.3. 2012

pověsti

Pověst týkající se kříže vypravuje, že byl vztyčen na místě v polích tam, kde došlo k několika vraždám a loupežím (zaznamenáno v letopisech bývalého jezuitského kláštera v Jihlavě).

5.3. 2012

Vysočina,  Jihlava  (JI), Jamné

Místa v okolí

 Jamné
 Rytířsko
 boží muka
 synagoga
 Jeclov
 Měšťanský pivovar
 Židovské město
 dům U Rytířů
 Hastrmanka
 Panský pivovar
 Dolní brána
 děkanství
 Polná
 Klešter
 kostel sv. Barbory
 Luka nad Jihlavou
 Henčov
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Helenín
 hraniční kámen
 Kamenice
 židovský hřbitov
 synagoga
 Puklice
 hraniční kámen
 ZOO Jihlava
 boží muka
 kaple sv. Anny
 železniční most
 kaple Olivetské hory
 historické podzemí
 děkanství
 Rudolec
 Přímělkov
 rozhledna Rudný
 Neptunova kašna
 kašna Amfitrité
 rychta (dům čp. 73)
 morový sloup
 radnice
 boží muka
 dům čp. 55
 Bavorův dům
 Muzeum Vysočiny
 Legiodům
 Přímělkov
 synagoga
 Černá
 pivovar
 Rokštejn
 Most sv. Lutriána
 kostel sv. Barbory
 boží muka
 židovský hřbitov
 Staré Hory
 Příseka
 kaple sv. Václava
 Bohdalov
 Štoky
 Tržní panák
 kostel sv. Vavřince
 kostnice
 Smilov
 Plandry
 Zátiší
 boží muka
 kaple svaté Rodiny
 Dolní most
 Brtnice
 židovské ghetto
 sloup se sochou Madony
 Valdštejnský dům
 kamenný most
 radnice
 Hoffmannův dům
 fara
 sýpka a panský dvůr
 Bransouze
 Skřivánek
 Rantířov
 Rosička
 boží muka
 Stránecká Zhoř
 kaple sv. Rocha
 Nové Veselí
 fara
 kostel sv. Václava
 boží muka
 boží muka
 kamenný most
Základní informace místa
ID místa: 2892
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 26.2.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama