Zaniklý zámek z roku 1734 byla barokní jednopatrová stavba o půdorysu písmene L s hospodářským dvorem a sýpkou. V 90. letech minulého století byl zbaven památkové ochrany a v roce 1998 byl zbourán. Na rozdíl od zámku nepřišel o svoji státní ochranu přiléhající statek a okolní park.
Hlavní obrázek místa
© Jiří Čížek 08/2019
Zámek v obci Plandry nechal kolem roku 1734 postavit Josef Ignác Zebo z Breitenau. Barokní stavba měla půdorys písmene L a tvořila ji dvě jednopatrová křídla. K zámku patřil také hospodářský dvůr (z 19. stol.), sýpka s přistavěným empirovým portikem (kolem r. 1840), Budova měla mansardovou střechu s arkýři a věžičku nad zámeckou kaplí. Kolem zámku se rozkládal park se sochou sv. Jana Nepomuckého. K zámku patřil také park Engliš s rybníčkem a ostrův, na němž stála plastika čápa. Roku 1765 se novým majitelem zámku stává Antonín Adolf Zebo z Breitenau (bratr Josefa Ignáce Zeba), který se v Jihlavě zasloužil o pozvednutí soukenictví. Roku 1778 pak celý „velkostatek“ (zámek + hospodářské stavby) zdědil jeho syn Vincenc Zebo, rytíř z Brachfeldu. Ten připojil řadu dalších nemovitostí, které odkoupit od jihlavského špitálu. Po smrti Vincence Zeba (v roce 1810) získává celý majetek jeho dcera Aloisie, provdaná za c. k. komořího Emanuela Františka, svobodného pána Schirndingera ze Schirndingu, který k jednomu křídlu nechal přistavět empírovou oranžerii. Majetek následně přešel do rukou jejch dcery Aloisie, jež se provdala za svobodného pána Václava Petra II. Dobrzenského z Dobrzenicz, c. k. komořího a pána Úhrově, Příbrami a Nejepíně. Ta v roce 1889 umírá a novou majitelkou se stává její dcera Aloisie Františka Dobrzenská, která ho ve své závěti (umírá r. 1897) rozdělila na dvě části. První část (2/3 majetku) odkázala synovci Karlu Wiedersbergovi a druhou část (1/3 majetku) bratrovi Václavu Petrovi III. Dobrzenskému. Po jeho smrti v roce 1921 získává jeho část majetku jeho manželka Josefa Aloisie, roz. Procházková. Baron Karel Wiedersberg, jenž získal vlastní zámek a hospodářská stavení, vlastnil tento majetek až do roku 1945, kdy mu byl zkonfiskován. Za 1. republiky se hlásil k české komunitě a mj. se mu podařilo zasadit o osamostatnění obce…  číst dále
Bohumil Freisleben (za pomoci oficiálních stránek obce Plandry), 18.6. 2010
Vysočina,  Jihlava  (JI), Plandry

Místa v okolí

 boží muka
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Vavřince
 Rantířov
 Staré Hory
 rozhledna Rudný
 kaple svaté Rodiny
 židovský hřbitov
 Legiodům
 hraniční kámen
 železniční most
 boží muka
 boží muka
 pivovar
 synagoga
 dům čp. 55
 Muzeum Vysočiny
 historické podzemí
 morový sloup
 Bavorův dům
 Neptunova kašna
 radnice
 kaple sv. Jakuba
 kašna Amfitrité
 kaple Olivetské hory
 děkanství
 ZOO Jihlava
 boží muka
 hraniční kámen
 Zámeček
 boží muka
 Mirošov
 kostel sv. Josefa
 Helenín
 židovský hřbitov
 Henčov
 boží muka
 Kostelec
 Větrný Jeníkov
 křížový kámen
 židovský hřbitov
 Kostelec u Jihlavy
 boží muka
 kostel sv. Kunhuty
 boží muka
 návesní kaple
 boží muka
 boží muka
 kovárna
 fara
 kostel sv. Václava
 pamětní kámen
 kaple
 zvonička
 Štoky
 Tržní panák
 Jeclov
 židovský hřbitov
 Puklice
 studánka Panny Marie
 synagoga
 Úsobí
 boží muka
 boží muka
 Klepáček
 kamenné mosty
 kostel sv. Barbory
 Příseka
 Rytířsko
 zvonice
 Skřivánek
 boží muka
 kaple sv. Václava
 Švédské šance
 poutní kaple sv. Anny
 boží muka
 boží muka
 fara
 boží muka
 Nový Rychnov
 Luka nad Jihlavou
 Herálec
 boží muka
 boží muka
 Jamné
 boží muka
 zámecká sýpka
 boží muka
 boží muka
 Smilov
 boží muka
 boží muka
 Třešť
 boží muka
 boží muka
 kostel sv. Martina
 dům J. A. Schumpetera
 synagoga
 boží muka
 Most sv. Lutriána
 návesní kaple
 Panský pivovar
 Klešter
 Polná
 boží muka
 rychta (dům čp. 73)
 boží muka
 pamětní kámen
 Dolní brána
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 dům U Rytířů
 Měšťanský pivovar
 židovský hřbitov
 děkanství
 Hastrmanka
 Pípalka
 boží muka
 Židovské město
 synagoga
 boží muka
 boží muka
 kostel sv. Barbory
 Batelov
 kostel sv. Barbory
 Batelov
 synagoga
 boží muka
 smírčí kámen
 kašna
 boží muka
 fara
 výklenková kaple
 boží muka
 křížový kámen
 boží muka
 židovský hřbitov
 Brtnice
 Dolní most
 sloup se sochou Madony
 sýpka a panský dvůr
 boží muka
 boží muka
 židovské ghetto
 fara
 Valdštejnský dům
 kamenný most
 radnice
 pamětní kámen
 Hoffmannův dům
 boží muka
 Přímělkov
 Rokštejn
 boží muka
 boží muka
 Přímělkov
 smírčí kříž
 Orlík
 židovský hřbitov
 boží muka
 skanzen Zichpil
 boží muka
 rozhledna Bernard
 synagoga
 radnice
 pivovar
 děkanství
 kostel sv. Mikuláše
 evangelický kostel
 Horní Cerekev
 boží muka
Základní informace místa
ID místa: 9200
Typ místa: zámek
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 28.8.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama