Zámek byl přestavěn ze starší tvrze v druhé polovině 16. století. Majitelé se často střídali, a tak má zámek bohatou historii. Po roce 1948 patřil zámek podniku Zdravotnické zásobování, dnes vypadá opuštěně a je pravděpodobně bez využití.
Hlavní obrázek místa
Vstupní průčelí zámku
© Lukáš Pechánek, 04/2010

popis

Některé prameny považují za zbytky původní tvrze budovu sýpky západně od zámku. Okrouhlý přístavek u sýpky považovaný za věž je však jasně mladšího původu, není zachycen ani na katastrální mapě z roku 1840, vzniknout mohl za pseudogotické přetavby zámku o dvacet let později. K tvrzi Jana z Osečan s velkou pravděpodobností patří gotické sklepy pod severním křídlem zámku a zdivo v jeho přízemí. Snad již za renesanční přestavby dostal zámek svou dnešní tříkřídlou dispozici, jako renesanční bylo spolehlivě identifikováno zdivo sklepů a přízemí jižního křídla. Pozdější stavební úpravy již podobu zámku příliš nezměnily.
Zany, 26.9. 2004
historie

dějiny

Roku 1352 je v pramenech připomínán Jan z Osečan, jehož potomci drželi ves až do počátku 15. století. V jeho druhé polovině zde sídlili Osečanští z Osečan, po nich od roku 1528 Břízští z Břízy a po nich Vojkovští z Milhostic. Osečanskou tvrz založil zřejmě již Jan z Osečan ve 14. století, poprvé je výslovně zmíněna až roku 1526. Snad Vojkovští z Milhostic ve druhé polovině 16. století tvrz přestavěli na renesanční zámek. V dalších letech se majitelé opět střídali, roku 1622 bylo panství pro účast ve stavovském povstání zabaveno Adamu Řepickému ze Sudoměře. Zabavené panství směnil Albrecht z Valdštejna s Pavlem Michnou z Vacínova, jehož syn jej roku 1665 musel pro dluhy prodat Wolfgangovi Hennegovi. Nejspíše za něj byl zámek přestavěn barokně, později pro to díky častému střídání majitelů nebyly vhodné podmínky. Za Jana Václava Bubna z Litic (1733) byla v jižním křídle zřízena kaple sv. Anny s bohatě…  číst dále

Zany, 26.9. 2004

Půdorys místa

půdorys přízemí, černě předpokládané gotické zdivo, šrafovaně renesanční
© Jiří Úlovec (in Encyklopedie českých tvrzí, díl 2 K-R, ARGO, Praha 2000)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Středočeský kraj,  Příbram  (PB), Osečany

Místa v okolí

 Drahoušek
 Radíč
 Kňovice
 Kozí Hřbet
 boží muka
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Lukáše
 nová radnice
 stará radnice
 Příčovy
 Červený Hrádek
 kostel sv. Martina
 Příčovy
 Suchdol
 Nalžovice
 Červenka
 Hrazany
 synagoga
 Kosova Hora
 Ostromeč
 židovský hřbitov
 Štětkovice
 špýchar
 Křepenice
 koncentrační tábor
 Horní Kolo
 Doubravice
 Třebnice
 Dolní Kolo
 Ústupenice
 Vojkov
 Poušť sv. Marka
 Veselý vrch
 Drtinova rozhledna
 Čelina
 synagoga
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Jablonná
 Lovčice
 Hrádek u Lovčic
 Vysoký Chlumec
 Stajice
 Tloskov
 Nedrahovice
 Dobrohošť
 Bolechovice
 Zrůbek
 kaple sv. Jana a Pavla
 Vrchotovy Janovice
 kostel sv. Martina
 Tloskovský mlýn
 Pořešice
 Skrýšov u Sedlčan
 Kujalův lom
 Hřiměždice
 Plešiště
 kostel sv. Václava
 Martinice
 Zvěřinec
 Neštětická hora
 Křešice
 Lidkovice
 kostel sv. Mikuláše
 Sudovice
 vyhlídka nad Kamýkem
 židovský hřbitov
 Teletínské vodopády
 boží muka
 Měšetice
 dům Salaš
 židovský hřbitov
 Mincovna
 radnice
 kašna
 Beztahov
 kostel sv. Mikuláše
 měšťanský pivovar
 stará koželužna
 morový sloup
 Brunclíkův mlýn
 Teletínský lom
 Čámského mlýn
 Starý Knín
 Krcáb
 Olbramovice
 Husova kazatelna
 radnice
 Prčice
 kostel sv. Vavřince
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Jeronýma
 Tvoršovice
 morová kaplička
 Zhoř
 Vrškamýk
 Kožlí
 kostel sv. Zikmunda
 vodní mlýn
 Uhřice
 Nové Mitrovice
 Boží hrob
 sousoší Panny Marie
 Votice
 kostel sv. Jakuba
 kaple sv. Anny
 Smilkov
 rozhledna Kuníček
 Kouty
 Staré Mitrovice
 Týnec nad Sázavou
 Onen Svět
Základní informace místa
ID místa: 2609
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 26.9.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama