Hřbitov byl založen na konci 18. či na začátku 19. století, nejstarší čitelný náhrobek je z roku 1803. Pohřbívalo se zde do roku 1918. Zachováno cca 30 náhrobků, torzo márnice a nízká hřbitovní zeď.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 08/2009
Hřbitov leží na okraji lesa cca 800 jihozápadně od centra obce, na mírném svahu nad silnicí č. 119 z Dobříše na Sedlčany. V létě 2009 byla přístupová cesta ohrazena elektrickým ohradníkem a vybavena výstražnou tabulkou (viz fotogalerie). Automobil lze bezpečně zaparkovat cca 100 m od hřbitova, na odbočce polní (přístupové) cesty ze silnice 119 (GPS 49.72855 14.32195).
M.C., 11.8. 2009
historie

Hřbitov byl založen na konci 18. či na samém začátku 19. století, někdy před rokem 1803. Z tohoto roku pochází nejstarší dochovaný čitelný náhrobek. Pohřbívalo se zde jen do roku 1918. Celkově se zde uchovalo přibližně 30 náhrobků barokního a klasicistního typu. Hřbitov byl opraven roku 1991, v létě 2009 byly patrny stopy novější údržby (vysekaná tráva, opravená roztříštěná stéla). Z márnice se dochovaly zbytky zdiva, nízká hřbitovní zeď je dochovaná lépe.

Milan Caha (zdroj: Blanka Rozkošná, Pavel Jakubec: Židovské památky Čech, Era 2004), 11.8. 2009

Středočeský kraj,  Příbram  (PB), Čelina

Místa v okolí

 synagoga
 Čelina
 Dolní Kolo
 Veselý vrch
 Horní Kolo
 koncentrační tábor
 Křepenice
 Nalžovice
 Kujalův lom
 kostel sv. Václava
 Hřiměždice
 Drtinova rozhledna
 Zrůbek
 boží muka
 Hrazany
 Ostromeč
 boží muka
 Sudovice
 dům Salaš
 Červenka
 Brunclíkův mlýn
 Mincovna
 radnice
 kašna
 měšťanský pivovar
 kostel sv. Mikuláše
 Starý Knín
 stará koželužna
 Radíč
 morový sloup
 Čámského mlýn
 Kňovice
 Příčovy
 Krcáb
 Kozí Hřbet
 Příčovy
 kostel sv. Zikmunda
 Osečany
 Třebnice
 Skrýšov u Sedlčan
 špýchar
 Drahoušek
 vyhlídka nad Kamýkem
 Králova stolice
 nová radnice
 stará radnice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Martina
 Jablonná
 Čertův most
 Vrškamýk
 Památník Josefa Suka
 kostel sv. Lukáše
 Poušť sv. Marka
 Vargač
 zámecké zahrady
 Dobříš
 Ústupenice
 radnice
 Doubravice
 Červený Hrádek
 Plešiště
 synagoga
 židovský hřbitov
 Zduchovice
 Zhoř
 Pořešice
 Suchdol
 Vysoký Chlumec
 Obora
 synagoga
 Kosova Hora
 Svojsíkova mohyla
 kaple sv. Anny
 židovský hřbitov
 Teletínské vodopády
 Štětkovice
 Dlouhá Lhota
 most Dr. E. Beneše
 Tloskov
 Teletínský lom
 kaple
 Nedrahovice
 Vojkov
 Hrádek u Lovčic
 Lovčice
 Smolotely
 Dobrohošť
 Bolechovice
 Lešany
 kostel sv. Ludmily
Základní informace místa
ID místa: 8132
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: židovské památky
Stav místa: chátrající
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 16.8.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama