Národní přírodní rezervace Drbákov-Albertovy skály byla zřízena vyhláškou Ministerstva životního prostředí č. 72/2008 Sb. na území, které bylo různými formami chráněno již od r. 1933. Její území zpřístupňuje ve velmi náročném terénu naučná stezka, obnovená r. 2010.
Hlavní obrázek místa
Pohled z Albertovy skály
© Simona Kidlesová, 9/2008
Národní přírodní rezervace Drbákov–Albertovy skály je chráněné území na pravém břehu Vltavy v katastrálním území vsi Nalžovické Podhájí. Tato ves se 40 obyvateli je místní částí obce Nalžovice. Z ní pokračuje silnička k severu na Zadní Hlubokou a do Častoboře s rekreačními zařízeními na břehu Vltavy. U této silničky se nachází také turistické rozcestí U Křížku, kde začíná značně náročná trasa okružní naučné stezky o délce asi 7,5 km. Rezervací také částečně procházejí turistické značky, a to žlutá z Nalžovického Podhájí do Častoboře a modrá z Hrazan do Křepenic. U tohoto rozcestí je možno také zaparkovat. Území se nachází mimo železniční síť.
23.10. 2016
historie

Národní přírodní rezervace Drbákov–Albertovy skály je chráněné území na pravém břehu Vltavy v katastrálním území vsi Nalžovické Podhájí. Důvodem ochrany jsou společenstva skalnatých úbočí v údolí řeky Vltavy v oblasti Středního Povltaví. Jsou tu zastoupena přirozená lesní společenstva s tisem červeným a skalní stepi, kde byl zaznamenán výskyt ohrožených a vzácných druhů fauny i flory. První chráněné území, vyhlášené k 31. prosinci 1933, leželo na strmém svahu vrchu Drbákova (490 m n. m.) a bylo pojmenováno Drbákovské tisy. V roce 1977 byla výnosem Ministerstva kultury ČSR k Drbákovu byla připojena oblast Albertových skal (dříve nazývány Bílé skály). Od 1. dubna 2008 platí vyhláška 72/2008 Sb. vydaná Ministerstvem životního prostředí, která vyhlásila území nově jako národní přírodní rezervaci. Je to území s velkým převýšením, nejnižší bod je v nadmořské výšce 270 m a nejvyšší v 474 m. Spodní část svahů je…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací na panelech naučné stezky a serveru wikipedie), 23.10. 2016

Středočeský kraj,  Příbram  (PB), Nalžovické Podhájí

Místa v okolí

 Horní Kolo
 koncentrační tábor
 Dolní Kolo
 Křepenice
 kostel sv. Václava
 Nalžovice
 Veselý vrch
 Čelina
 synagoga
 Hrazany
 boží muka
 židovský hřbitov
 Radíč
 Červenka
 Ostromeč
 Kňovice
 Kozí Hřbet
 Drtinova rozhledna
 Příčovy
 Osečany
 Příčovy
 Drahoušek
 Hříměždice
 Zrůbek
 špýchar
 Třebnice
 kostel sv. Lukáše
 nová radnice
 stará radnice
 kostel sv. Martina
 Sudovice
 boží muka
 Jablonná
 dům Salaš
 Mincovna
 radnice
 kašna
 kostel sv. Mikuláše
 Brunclíkův mlýn
 měšťanský pivovar
 stará koželužna
 morový sloup
 Červený Hrádek
 Starý Knín
 Čámského mlýn
 Skrýšov u Sedlčan
 Suchdol
 Krcáb
 Ústupenice
 Poušť sv. Marka
 Doubravice
 synagoga
 kostel sv. Zikmunda
 Kosova Hora
 židovský hřbitov
 Štětkovice
 vyhlídka nad Kamýkem
 Vysoký Chlumec
 židovský hřbitov
 Plešiště
 Pořešice
 Tloskov
 židovský hřbitov
 Vrškamýk
 Vojkov
 Tloskovský mlýn
 Stajice
 Svojsíkova mohyla
 Zhoř
 Nedrahovice
 Králova stolice
 Teletínský lom
 Hrádek u Lovčic
 Zduchovice
 Lovčice
 Čertův most
 most Dr. E. Beneše
 kostel sv. Václava
 Vargač
 zámecké zahrady
 Dobříš
 Dobrohošť
 Bolechovice
 radnice
 Neštětická hora
 židovský hřbitov
 synagoga
 Zvěřinec
 Obora
 Lešany
 židovský hřbitov
Základní informace místa
ID místa: 13171
Typ místa: příroda
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 23.10.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama