Národní přírodní rezervace Drbákov-Albertovy skály byla zřízena vyhláškou Ministerstva životního prostředí č. 72/2008 Sb. na území, které bylo různými formami chráněno již od r. 1933. Její území zpřístupňuje ve velmi náročném terénu naučná stezka, obnovená r. 2010.
Hlavní obrázek místa
Pohled z Albertovy skály
© Simona Kidlesová, 9/2008
Národní přírodní rezervace Drbákov–Albertovy skály je chráněné území na pravém břehu Vltavy v katastrálním území vsi Nalžovické Podhájí. Tato ves se 40 obyvateli je místní částí obce Nalžovice. Z ní pokračuje silnička k severu na Zadní Hlubokou a do Častoboře s rekreačními zařízeními na břehu Vltavy. U této silničky se nachází také turistické rozcestí U Křížku, kde začíná značně náročná trasa okružní naučné stezky o délce asi 7,5 km. Rezervací také částečně procházejí turistické značky, a to žlutá z Nalžovického Podhájí do Častoboře a modrá z Hrazan do Křepenic. U tohoto rozcestí je možno také zaparkovat. Území se nachází mimo železniční síť.
23.10. 2016
historie

Národní přírodní rezervace Drbákov–Albertovy skály je chráněné území na pravém břehu Vltavy v katastrálním území vsi Nalžovické Podhájí. Důvodem ochrany jsou společenstva skalnatých úbočí v údolí řeky Vltavy v oblasti Středního Povltaví. Jsou tu zastoupena přirozená lesní společenstva s tisem červeným a skalní stepi, kde byl zaznamenán výskyt ohrožených a vzácných druhů fauny i flory. První chráněné území, vyhlášené k 31. prosinci 1933, leželo na strmém svahu vrchu Drbákova (490 m n. m.) a bylo pojmenováno Drbákovské tisy. V roce 1977 byla výnosem Ministerstva kultury ČSR k Drbákovu byla připojena oblast Albertových skal (dříve nazývány Bílé skály). Od 1. dubna 2008 platí vyhláška 72/2008 Sb. vydaná Ministerstvem životního prostředí, která vyhlásila území nově jako národní přírodní rezervaci. Je to území s velkým převýšením, nejnižší bod je v nadmořské výšce 270 m a nejvyšší v 474 m. Spodní část svahů je…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací na panelech naučné stezky a serveru wikipedie), 23.10. 2016

Středočeský kraj,  Příbram  (PB), Nalžovické Podhájí

Místa v okolí

 Horní Kolo
 koncentrační tábor
 Dolní Kolo
 Křepenice
 kostel sv. Václava
 Nalžovice
 Veselý vrch
 Čelina
 synagoga
 Hrazany
 boží muka
 židovský hřbitov
 Radíč
 Červenka
 Ostromeč
 Kňovice
 Kozí Hřbet
 Drtinova rozhledna
 Příčovy
 Osečany
 Příčovy
 Drahoušek
 Hříměždice
 Zrůbek
 špýchar
 Třebnice
 kostel sv. Lukáše
 nová radnice
 stará radnice
 kostel sv. Martina
 Sudovice
 boží muka
 Jablonná
 dům Salaš
 Mincovna
 radnice
 kašna
 kostel sv. Mikuláše
 Brunclíkův mlýn
 měšťanský pivovar
 stará koželužna
 morový sloup
 Červený Hrádek
 Starý Knín
 Čámského mlýn
 Skrýšov u Sedlčan
 Suchdol
 Krcáb
 Ústupenice
 Poušť sv. Marka
 Doubravice
 synagoga
 kostel sv. Zikmunda
 Kosova Hora
 židovský hřbitov
 Štětkovice
 vyhlídka nad Kamýkem
 Vysoký Chlumec
 židovský hřbitov
 Plešiště
 Pořešice
 Tloskov
 židovský hřbitov
 Vrškamýk
 Vojkov
 Tloskovský mlýn
 Stajice
 Svojsíkova mohyla
 Zhoř
 Nedrahovice
 Králova stolice
 Teletínský lom
 Hrádek u Lovčic
 Zduchovice
 Lovčice
 Čertův most
 most Dr. E. Beneše
 kostel sv. Václava
 Vargač
 zámecké zahrady
 Dobříš
 Dobrohošť
 Bolechovice
 radnice
 Neštětická hora
 židovský hřbitov
 synagoga
 Zvěřinec
 Obora
 Lešany
 židovský hřbitov
Základní informace místa
ID místa: 13171
Typ místa: příroda
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 23.10.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama