Zříceniny hradu ze 14. st. Poč. 15. st. zpustlý, obnoven husity po r. 1424, dobyt a vypálen r. 1428 a 1435. R. 1450 znovu obnoven. R. 1471 neúspěšně obléhán. Zpustl před r. 1542. V neprostupném terénu dochovany zbytky budov, rozsáhlé valy a příkopy.
Hlavní obrázek místa
Sporý relikt klenutí severní mísnosti staršího hradního jádra
© Petr Turyna 08/2006
Hrad založený tábority r. 1424, který byl už roku 1435 dobyt a pobořen. Jeho skromné pozůstatky naleznete nad Slapskou nádrží po žluté turistické cestě z Hrzan, kam se dá dojet autem. Z hradu je skvělý rozhled.
28.5. 2002
turistické

Plocha hradu je zarostlá hustou vegetací. Nachází se na ostrožně nad soutokem Vltavy a Mastníka. Za areálem keltského oppida Hrazany.

Jirka Marounek, 5.7. 2003

popis

Hrad sestává z několika vzájemně oddělených částí. Na nejvzdálenějším (severním) konci ostrožny je malé hradní jádro obklopené příkopem, v jehož středu jsou pozůstatky budovy a masivní hradby. Názory odborníků na jeho stáří se různí. J. Úlovec jej spíše pokládá za sídlo zmiňované jako Hradnice a časově předcházející husitskému opevnění. T. Durdík se přiklání spíše k samostatně opevněnému sídlu husitského hejtmana, odděleného od většího jádra, kde se zdržovala posádka hradu. Podstatně větší jádro mělo jen lehčí opevnění se zděnou budovou uprostřed, zachovány jsou také relikty brány a přístupu k ní. Toto opevnění s největší pravděpodobností vybudovali husité. Přístupová cesta k oběma jádrům vedla po úzké šíji, která nese známky dalšího opevnění – mohly to být předsunuté bašty nebo také obléhací pozice. Před touto šíjí je ještě trojúhelníkový zřetelně opevněný pahorek, který již zasahuje do areálu hrazanského oppida. Stáří tohoto opevnění není…  číst dále

Ivka, 30.4. 2009

historie

Počátky hradu nejsou uplně jasné. Oldřich z Hradnice píše roku 1369 o Hrádku, snad to je práve Ostromeč. Objekt je na počátku 15. století uváděn jako pustý. Roku 1424 zde postavili nový hrad husité, roku 1428 byl pobořen. Poté opět obnoven a v roce 1435 Hynkem Ptáčkem dobyt a pobořen. Zdeněk Konopišťský ho naposledy obnovil a přes mohutné dobývání roku 1471 už nebyl dobyt. Roku 1542 je připomínán jako pustý.

Durdík, Úlovec, 5.7. 2003

Další texty historie

Půdorys místa

Teréní náčrt, Ostromeč. Terénní náčrt hradu (podle T. Tomíčka)
Durdík T., Ilustrovaná encyklopedie Českých hradů, Libri, 2. vyd., 2002, str. 411, obr. 883
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Středočeský kraj,  Příbram  (PB),

Místa v okolí

 Hrazany
 Červenka
 Kozí Hřbet
 Drtinova rozhledna
 Radíč
 Veselý vrch
 Jablonná
 Horní Kolo
 kostel sv. Václava
 Osečany
 kostel sv. Lukáše
 boží muka
 Dolní Kolo
 Čelina
 Nalžovice
 koncentrační tábor
 synagoga
 Drahoušek
 Křepenice
 Kňovice
 židovský hřbitov
 Příčovy
 Příčovy
 Suchdol
 Sudovice
 Tloskov
 boží muka
 dům Salaš
 kostel sv. Mikuláše
 Mincovna
 radnice
 kašna
 židovský hřbitov
 nová radnice
 stará radnice
 morový sloup
 Čámského mlýn
 měšťanský pivovar
 stará koželužna
 Tloskovský mlýn
 kostel sv. Martina
 Brunclíkův mlýn
 Starý Knín
 Červený Hrádek
 Krcáb
 špýchar
 Teletínský lom
 kostel sv. Zikmunda
 Třebnice
 Štětkovice
 Kujalův lom
 synagoga
 Kosova Hora
 Zrůbek
 Svojsíkova mohyla
 Stajice
 Hřiměždice
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 most Dr. E. Beneše
 Ústupenice
 Doubravice
 Neštětická hora
 Poušť sv. Marka
 Vojkov
 Skrýšov u Sedlčan
 Hradištko
 Lešany
 Vysoký Chlumec
 kostel sv. Ludmily
 kostel sv. Kiliána
 Lovčice
 Hrádek u Lovčic
 Vrchotovy Janovice
 kostel sv. Martina
 Králova stolice
 Pořešice
 štola sv. Josefa
 Žampašský most
 Nedrahovice
 vyhlídka nad Kamýkem
 Dobrohošť
 Plešiště
 židovský hřbitov
 Včelní hrádek
 Bolechovice
 Týnec nad Sázavou
 Vrškamýk
 Obětní kameny
 synagoga
 Turyň
 Velká hospoda
 kostel sv. Václava
 pivovar
 Křešice
 Mníšek pod Brdy
 Martinice
 Zhoř
 kaple
 Zbořený Kostelec
 Zduchovice
 Beztahov
Základní informace místa
ID místa: 238
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 7.7.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama