Zaniklá tvrz. Byla vybudována pravděpodobně Mutinou, jenž se r. 1270 psal po Tvrdonicích. Po něm byl od r. 1287 majitelem jeho syn Drahoslav. Do r. 1387 se v písemných pramenech neobjevuje, poté je zmiňována již jen jako součást týneckého panství a byla patrně pustá. Časem zanikla úplně.
Hlavní obrázek místa
Severovýchodní část pahorku tvrze
V těchto místech dosahuje největší výšky
© Roman Řezáč 05/2005
Stále ještě patrné zbytky tvrziště leží v malé zahradě poblíž řeky Kyjovky, na východním okraji obce. Zahrada přesně kopíruje nepravidelně okrouhlý pahorek s osami 21 a 25m. Jeho výška nad dnešním okolním terénem kolísá kolem 1.5-2m. Jeho povrch je dnes vyrovnán a dlouhá léta je využíván pro záhony a stojí na něm několik menších ovocných stromů, takže původní situace zástavby je zcela nečitelná. Pahorek byl obklopen příkopem a vnějším valem, ale stopy po nich jsou dnes již téměř neviditelné. Snad na východě se zachovala nepatrná část příkopu, v současnosti šířky asi 9m, ale i ta je ukrytá díky vysoké trávě a hlavně díky tomu, že za plotem zahrady, tedy v místě východního příkopu, je složena nepotřebná část různých věcí z blízkých hospodářských budov. Utváření tvrze bylo téměř jistě dřevohlinité, ostatní může objasnit už jen případný výzkum.
Roman Řezáč, 10.5. 2005
historie

Tvrz vybudoval s největší pravděpodobností Mutina, který se po Trvdonicích píše v letech 1270-71 a po něm v roce 1287 jeho syn Drahoslav. Po té se Trvdonice v písemných pramenech neobjevují, ale o sto let později už jsou součástí týneckého panství a tvrz už byla patrně pustá.

Roman Řezáč, 10.5. 2005

Půdorys místa

terénní nákres
© Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri, Praha 2001
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihomoravský kraj,  Břeclav  (BV),

Místa v okolí

 Týnec
 Lanžhot
 Brodské
 kostel sv. Izidora
 Lány
 Mikulčice
 Pohansko
 Stará Břeclav
 Mikulčice
 Pohansko
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Břeclav
 Gbely
 Slovácká chalupa
 Potvorovice
 Velké Bílovice
 Na Podluží
 Holíč
 Apollonův chrám
 evangelický kostel
 megalitické kameny
 Lovecký zámeček
 Janův hrad
 manufaktura
 Hodonín
 loretánská kaple
 kaple sv. Floriána
 větrný mlýn
 Hodonín
 Starý Poddvorov
 kostel sv. Vavřince
 morový sloup
 ZOO Hodonín
 kaple sv. Huberta
 Nový dvůr
 Všetrapy
 Chrám Tří Grácií
 Lednice
 minaret
 Maurská vodárna
 Rybniční zámeček
 Randez-vous
 Obelisk
 Šaštín
 textilní manufaktura
 synagoga
 Rohatec
Základní informace místa
ID místa: 3118
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 10.5.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama