Zaniklá tvrz. Byla vybudována pravděpodobně Mutinou, jenž se r. 1270 psal po Tvrdonicích. Po něm byl od r. 1287 majitelem jeho syn Drahoslav. Do r. 1387 se v písemných pramenech neobjevuje, poté je zmiňována již jen jako součást týneckého panství a byla patrně pustá. Časem zanikla úplně.
Hlavní obrázek místa
Severovýchodní část pahorku tvrze
V těchto místech dosahuje největší výšky
© Roman Řezáč 05/2005
Stále ještě patrné zbytky tvrziště leží v malé zahradě poblíž řeky Kyjovky, na východním okraji obce. Zahrada přesně kopíruje nepravidelně okrouhlý pahorek s osami 21 a 25m. Jeho výška nad dnešním okolním terénem kolísá kolem 1.5-2m. Jeho povrch je dnes vyrovnán a dlouhá léta je využíván pro záhony a stojí na něm několik menších ovocných stromů, takže původní situace zástavby je zcela nečitelná. Pahorek byl obklopen příkopem a vnějším valem, ale stopy po nich jsou dnes již téměř neviditelné. Snad na východě se zachovala nepatrná část příkopu, v současnosti šířky asi 9m, ale i ta je ukrytá díky vysoké trávě a hlavně díky tomu, že za plotem zahrady, tedy v místě východního příkopu, je složena nepotřebná část různých věcí z blízkých hospodářských budov. Utváření tvrze bylo téměř jistě dřevohlinité, ostatní může objasnit už jen případný výzkum.
Roman Řezáč, 10.5. 2005
historie

Tvrz vybudoval s největší pravděpodobností Mutina, který se po Trvdonicích píše v letech 1270-71 a po něm v roce 1287 jeho syn Drahoslav. Po té se Trvdonice v písemných pramenech neobjevují, ale o sto let později už jsou součástí týneckého panství a tvrz už byla patrně pustá.

Roman Řezáč, 10.5. 2005

Půdorys místa

terénní nákres
© Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri, Praha 2001
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihomoravský kraj,  Břeclav  (BV),

Místa v okolí

 Týnec
 Lanžhot
 Brodské
 kostel sv. Izidora
 Lány
 Mikulčice
 Pohansko
 Stará Břeclav
 Mikulčice
 Pohansko
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Břeclav
 Gbely
 Slovácká chalupa
 Potvorovice
 Velké Bílovice
 Na Podluží
 Holíč
 Apollonův chrám
 evangelický kostel
 megalitické kameny
 Lovecký zámeček
 Janův hrad
 manufaktura
 Hodonín
 loretánská kaple
 kaple sv. Floriána
 větrný mlýn
 Hodonín
 Starý Poddvorov
 kostel sv. Vavřince
 morový sloup
 ZOO Hodonín
 kaple sv. Huberta
 Nový dvůr
 Všetrapy
 Chrám Tří Grácií
 Lednice
 minaret
 Maurská vodárna
 Rybniční zámeček
 Randez-vous
 Obelisk
 Šaštín
 textilní manufaktura
 synagoga
 Rohatec
Základní informace místa
ID místa: 3118
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 10.5.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama